Окр світ 1 кл навіщо потрібні поїзди. Навіщо потрібні поїзди? II

Конспект уроку навколишнього світу в 1 класі з УМК "Школа Росії" Тема уроку: "Навіщо потрібні поїзди?" Тип уроку: Вивчення нового матеріалу. Мета: Формувати у дітей уявлення про поїзди та залізницю. Завдання: уточнити та систематизувати уявлення учнів про призначення поїздів; про влаштування залізниці; виконувати завдання у групах на підставі інформації підручника Заплановані результати: Предметні: визначати призначення поїздів; класифікувати поїзди залежно від призначення; знати влаштування залізниці Особистісні: визначати особистісний сенс вивчення теми уроку; виявляти цілісне сприйняття навколишнього світу Метапредметні: Регулятивні: розуміти навчальне завдання уроку, прагнути його виконати, виховувати вміння працювати у групі та самостійно, надавати допомогу товаришу, оцінювати свої досягнення на уроці; Комунікативні: формувати вміння узагальнювати, робити висновки, знаходити закономірності, отримувати інформацію з малюнка схеми, проводити взаємоперевірку; Пізнавальні: розвивати пам'ять, логічне мислення та мовлення, розвивати пізнавальний інтерес. Обладнання: Підручник: Плєшаков А.А. «Навколишній світ 1 клас», комп'ютер, електронний додаток до підручника «Навколишній світ», мультимедійний проектор, презентація «Навіщо потрібні поїзди?», пісня «Ми їдемо, їдемо, їдемо…» відео «Російські залізниці», дитяча залізниця.

Діти: Підручники, листипомічники, конверти з додатковими матеріалами, клей, світлофори, смайли для рефлексії. Діяльність вчителя Діяльність учнів I. Організаційний момент – У нас сьогодні багато гостей. Привітайте з ними та посміхніться. Посміхніться один одному – подаруйте гарний настрій. Сідайте. ІІ. Мотивація до навчальної діяльності. – Починаємо урок навколишнього світу. – Як називається розділ, який ми вивчаємо? - Як ви вважаєте, сьогодні на уроці ви дізнаєтеся щось нове? Ви готові? – Я хочу побажати вам удачі. Девіз нашого уроку: ІІІ. Актуалізація знань Отже, разом із Мурахою та Мудрою Черепахою ми продовжуємо відкриття нових знань. Одного разу, повертаючись додому, Мураха почув суперечку 2х людей: Біля саду 2 шофера Захопилися серйозною суперечкою: Чия машина всіх новіша, Чия сильніша і швидше, Чия, як сонечко блищить І, як пір'їно, летить… Слухав, слухав Мураха : « А навіщо потрібні автомобілі?» Давайте допоможемо Мурашкові Питаннянику знайти на нього відповідь! 1. Авто є наземним видом транспорту. 2. Сучасний автомобіль заправляється вугіллям. 3. Двигун називають «серцем автомобіля» 4. Автомобілі з бензиновим двигуном вітають гостей Чому і навіщо Так Все вийде! Працюють сигнальними світлофорами

+ + + + та забруднюють повітря. 5. Маршрутне таксі, автобус, тролейбус перевозять пасажирів. 6. Автомобіль єдиний транспорт, який може перевозити пасажирів та вантажі. Отже, ми з'ясували, що окрім автомобіля та інші види транспорту можуть перевозити пасажирів та вантажі. Цікаво дізнатись які? IV. Постановка навчальної задачі. 1) - Одного разу Мурашка побачив цікаву машину і склав про неї загадку. Спробуйте відгадати: Що за чудо? Ось машина! Сто коліс! А де ж шини? По залізниці мчить. Запрошує покататися. Хочете покататися? Сіли рівно, поїхали. Який це поїзд? А чи бувають справжні потяги? – Хто бачив поїзди? Де? – А хто з вас мандрував поїздом? поїзд – Припустіть, про що сьогодні йтиметься на уроці? Діти, скажіть, будь ласка, без чого ми не можемо розпочати урок? Відкрийте підручники с.62, знайдіть Мураху, поставте разом з ним навчальне завдання уроку. V. Відкриття нового знання. Відгадайте загадки і ви дізнаєтесь, які бувають потяги? 1) Я будь-якої пори року І будь-якої непогоди Дуже часто в годину будь-який Провезу вас під землею. Подумайте, навіщо потрібні поїзди метро? Виконують пісню «Ми їдемо, їдемо, їдемо…» іграшковий та про поїзди без мети читання завдання с.62 У великих містах, в яких живе більше мільйона людей, тролейбуси, автобуси та трамваї не встигають розвозити людей містом. Тому у великих містах

будують підземні залізниці – метро. Метро набагато зручніше за інші види міського транспорту. Світлі місткі вагони за короткий час доставляють пасажирів з одного кінця міста до іншого. Будують метро на глибині 15–20 м, тому шум мчить нікому не заважає. Станції метро в Москві та Санкт-Петербурзі дуже красиві і схожі на казкові палаци. До поїздів метро людей доставляє сходи, що рухаються – ескалатор. 2) Повз гаю, повз яр Мчить без диму, мчить без пари Паровоза сестричка Хто така? Припустіть, навіщо потрібна електричка? Електричкою можна виїхати за місто, на невелику відстань від будинку. Ті, хто має дачі, часто користуються цим видом транспорту. До складу електричок найчастіше входить 10 вагонів (їх може бути від 4 до 12). Для машиністів у головних (кінцевих) вагонах обладнуються кабіни з необхідною контрольною апаратурою та пристроями управління. 3) Я зайшов у зелений будинок Більше доби пробув у ньому. Виявився цей будинок У далекому місті іншому. Подумайте, навіщо потрібен поїзд далекого прямування? У далеке місто електричкою їхати незручно. Їхати довго, а зручностей немає, тому пасажири купують квитки на потяги далекого прямування. У поїздах далекого прямування є спальні місця, туалети, вагони-ресторани. У кожному вагоні є провідник, який обслуговує пасажирів свого вагона. Щоб дізнатися назву наступного поїзда, вам потрібно поїзд метро відповіді дітей, виступ електричка відповіді дітей, виступ

зібрати мозаїку 4) Сам залізний, Шлях залізний, Сам біжить І вантаж корисний За п'ятами за ним біжить, І земля під ним тремтить. Навіщо потрібні товарні поїзди? VI. Первинне закріплення. 1) Робота з текстом підручника – Давайте перевіримо, чи ми визначили призначення пасажирських поїздів. Відкрийте підручники на стор.90. 2) Робота з картинками поїздів. – Подивіться на фотографії (у дітей картинка із зображенням поїздів) та скажіть, на які 2 групи ми можемо розділити всі поїзди? Чому? VII. Фізмінутка. VIII. Продовження роботи на тему уроку 1) Відповіді на запитання: – Хлопці, дайте відповідь на запитання: на якому ж поїзді поїде Мураха на дачу? – На якому поїзді Мураха поїде до музею? – Влітку, можливо, хтось із вас поїде з батьками відпочивати до моря. Яким поїздом ви рушите? 2) Робота в групах Хлопці, допоможіть Мурашкові Питаннянику розібратися, що приводить поїзди в рух, хто керує поїздом і як влаштована залізниця? Навіщо потрібен локомотив поїзду? А що таке вагон? Які бувають вагони? 3) Робота з роздатковим матеріалом: «Збери поїзд» Потяг далекого прямування (перевозити людей на невеликі відстані від міста) відповіді дітей, виступ Робота в групах Товарний поїзд Читання тексту Робота в групі 1.наземний транспорт та підземний транспорт 2. вантажний та пасажирський Відповіді дітей

(листи вивішуються на дошку.) – Візьміть картинки у конвертиках та зберіть поїзди. Перевірте роботу своїх друзів. Оцініть роботу за допомогою світлофора. – Чим відрізняються пасажирські потяги від товарних? (різні вагони) (електричкою) (поїзд метро) (поїзд далекого прямування) Що являє собою залізниця? (рейки та шпали) Припустіть, що таке рейки, шпали? Знайдіть на листах помічників слова рейки, шпали. Рейка - це сталевий вузький брус, по якому, котячись, рухаються колеса вагонів. Рейки лежать на шпалах - дерев'яних або бетонних брусах, що укладаються упоперек залізничного полотна. Вони потрібні для опори рейок. 3). Робота із підручником. – Розгляньте схему на с. 91 Які слова ви чули, і вони вам зрозумілі? - Які слова вам незрозумілі? (Естакада, тунель, шлагбаум) 4) Гра «Допоможи Мурашкові питання виправити помилки» 5). Робота із підручником. Історія залізниці. – Ми з вами дізналися про те, як влаштовані поїзди та залізниця, як вони виглядають. Чи знаєте ви, коли з'явилася перша залізниця? – Давайте прочитаємо текст на стор.63. («Чи знаєте ви, що….) 6). Розповідь вчителя. Хлопці, а чи цікаво вам дізнатися, що собою представляли предки сучасного поїзда? Спочатку залізниця з'явилася у містах у 1718 ст. Це силач, який тягне вагони. Пасажирські, вантажні робота в групах на листах Робота з листами помічниками Естакада, тунель, шлагбаум Читання тексту вголос с.63

Діти виправляють помилки, один працює за комп'ютером з електронним додатком. Вагон рейками тягнув кінь, яким керував кучер. Народ називав цю залізницю "конка". - У Росії перший паровоз був винайдений майстрами Черепановими (батьком і сином Юхимом і Мироном). Це були маленькі та незграбні паровозики на чотирьох колесах і з трубою, довгою, як шия жирафа. Але ходили вони рейками дуже швидко і могли тягнути за собою вантаж важчий за 3 тонни. Залізниця була побудована у Нижньому Тагілі. Рейки були прокладені лише на 800 метрів. Вона була першою залізницею в нашій країні. Такі поїзди працювали на залізницях до 50-х років 20 століття. Найзнаменитішим поїздом в історії Росії став поїзд, який привіз солдатів переможців із Німеччини у червні 1945 року до Москви. Цього року 9 травня ми відзначаємо 70-річчя Великої Перемоги. Згодом почали будувати залізничні колії по всій країні. Змінювалися локомотиви та вагони, удосконалилися їх механізми. Одне з останніх досягнень високошвидкісного поїзда «Сапсан», який перевозить людей між Москвою та Санкт-Петербургом. 7) Робота з підручником с.63 Використовуючи інформацію, розкажіть, що зображено на старовинній картинці та сучасній фотографії. IX. Рефлексія. Яке завдання найбільше сподобалося на уроці? Яке завдання викликало труднощі? Чому? Що нового дізналися на уроці? Повторіть, де в повсякденному житті ми зможемо застосувати отримані знання? (cid:216) (cid:216) (cid:216) (cid:216)

Катюріна Надія В'ячеславівна

МБОУ «Гімназія №7 імені Героя Росії С.В.Васильова»

Урок навколишнього світу у 1 класі.

Тема «Навіщо потрібні поїзди?»

Ціль: формувати в учнів уявлення про призначення та влаштування поїздів та залізниць.

Універсальні навчальні дії (УУД; вміння вчитися):

Пізнавальні: загальнонавчальні – самостійно виділяють та формулюють пізнавальні цілі; логічні – здійснюють пошук необхідної інформації (з матеріалів підручника, з розповіді вчителя, з відтворення у пам'яті).

Регулятивні: орієнтування у підручнику та робочого зошита; приймають та зберігають навчальне завдання; оцінюють результати своїх дій; прогнозують результати рівня засвоєння матеріалу, що вивчається.

Особистісні: усвідомлення своїх можливостей у навчанні; здатність адекватно судити про причини свого успіху чи неуспіху в навчанні, пов'язуючи успіхи із зусиллями, працелюбністю.

Комунікативні: вміють обмінюватися думками, слухати іншого учня – партнера з комунікації та вчителя; узгоджувати свої дії із партером; вступати до колективного навчального співробітництва, приймаючи його правила та умови; будувати зрозумілі мовні висловлювання.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Особистісні УУД: розвиток пізнавального інтересу, формування певних пізнавальних потреб та навчальних мотивів; позитивне ставлення до школи та адекватне уявлення про школу.

Підготовка робочого місця.

II . Актуалізація знань.

Про який вид транспорту ми говорили на минулому уроці? (Автомобіль)

На які групи можна поділити автомобілі? (Легкові, вантажні, спеціальні)

Електронна програма. Виконання завдань: знайди легковий автомобіль, визнач частини автомобіля.

Для чого потрібні автомобілі? (Перевозити пасажирів та вантажі)

I I I. Вивчення нового матеріалу.

Пізнавальні УУД: загальнонавчальні – усвідомлене та довільне мовленнєве висловлювання в усній формі про види поїздів та їх призначення;логічні - Здійснення пошуку необхідної інформації (з розповіді вчителя, батьків, з власного життєвого досвіду, оповідань, казок тощо).

Комунікативні УУД: вміння з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки відповідно до завдань та умов комунікації.

Особистісні УУД: знання основних моральних і орієнтація з їхньої виконання; оцінка своїх вчинків, дій, слів; діагностика творчих переваг і базового рівня навичок, що склалися.

1. Розмова.

- Одного разу Мураха Питань побачив цікаву машину і склав про неї загадку.

Що за диво? Ось машина!

Сто коліс! А де ж шини?

По залізниці мчить,

Запрошує покататися.

(Потяг)

Що в тексті загадки допомогло вам дізнатися про поїзд?

Відгадайте ще одну загадку.

Земля тремтить, силач біжить;

Тягне за собою він

Хвіст величезний і сталевий.

Вчитель.Що за силач?

Учні.Паровоз.

Вчитель.А хвіст?

Учні.Вагони.

Як ви думаєте про що ми сьогодні говоритимемо на уроці?

І мурашка хоче, щоб ми йому допомогли відповісти на запитання, навіщо ж потрібні поїзди?Слайд 1

Вчитель.Паровоз називається локомотивом - це машина, що рухається рейками і призначена для тяги причеплених до неї вагонів.

Подивіться перед вами представлена ​​модель поїзда. Покажіть на ній локомотив та вагони. (Один учень вказує на моделі).Слайд 2

Вчитель.А як влаштована залізниця?

Учні.Залізниця – це рейки.

Вчитель.Покажіть рейки. Подивіться, на чому вони лежать? Це шпали. Як ви вважаєте, для чого вони потрібні?

Учні.Тримати рейки.

Наступний учень вказує на моделі рейки та шпали.Слайд 3

Отже, ми з вами дізналися про те, як влаштовані поїзд та залізниця, як вони виглядають. А що являли собою предки сучасного поїзда?Слайд 4

У нашій країні залізниця була побудована вперше у Нижньому Тагілі братами Черепановими. Рейки були прокладені лише на 800 метрів. Це були маленькі та незграбні паровозики на чотирьох колесах і з трубою, довгою, як шия жирафа. АЛЕ ХОДИЛИ ВОНИ ПО РЕЛЬСАХ ДУЖЕ ПРОВОРНО І МОГЛИ ТАЩИТИ ЗА СОБОЮ ВАНТАЖ ТЯЖЕ 3 ТОНН.

Перегляд відеофрагменту. (2 хв. 35 с.)

Згодом почали будувати залізничні колії по всій країні. Змінювалися локомотиви та вагони, удосконалилися їх механізми.

Вчитель.Як автомобілі, так і поїзди бувають різні. Порадьтеся в парах та обговоріть, які можуть бути поїзди?

2. Робота за підручником (С. 62-63).

Вчитель.Розгляньте малюнок (с. 62). Припустіть, як називатиметься поїзд, який перевозить вантажі, товари?

Учні.Вантажний.

Вчитель.Так, цей поїзд товарний. І вагони в нього є відчинені, є цистерни, є платформи.Слайд 5

- На товарних поїздах перевозять вантажі. А якщо ви захочете кудись поїхати в гості на поїзді? Яким поїздом поїдете?

Учні.якщо їхати далеко, сісти у пасажирський поїзд.

Вчитель.Так, цей поїзд називається поїздом далекого прямування. А якщо їхати недалеко, наприклад, в інший район, то можна потягом, який називається електричка.Слайд 6

Учні.Метро. Там теж їздять потяги підземними коридорами. У цих поїздах можна приїхати до іншого району міста.Слайд 7.

- Ще раз скажемо так, які ж бувають поїзди?

Перегляд відеофрагменту.(4 хв)

Які поїзди ви побачили на відео?

IV Фізкультхвилинка.

«Потяг їде, їде, їде
Повз ялин і берез.
Далеко поїхав поїзд
Ледве чути стукіт коліс!»

Рух руками, що імітує обертання коліс.

(під звук коліс)

V . Продовження роботи на тему уроку.

На с. 63 підручники давайте прочитаємо цікавий факт про поїзди. (Читає учень.Слайд 8.

На цій же сторінці розгляньте ілюстрації, що зображено на старовинній картині та сучасній фотографії?

Чому їздять потяги? (По рейках)

Це який вид транспорту? (Наземний, а метро підземний).

V I . Закріплення вивченого матеріалу.

Електронна програма. Класифікація поїздів на товарні та пасажирські; з'єднати назву частини поїзда та ілюстрацію.

Завдання у робочому зошиті.

Особистісні УУД: розуміють значення знань для людини та приймають її.

Регулятивні УУД: прогнозують результати рівня засвоєння матеріалу, що вивчається.

Виконати завдання у робочому зошиті (с. 42–43).

V. Підсумки уроку.

Вчитель.Які бувають поїзди? Навіщо вони служать?

Учні.Поїзди бувають різні: пасажирські, товарні, поїзди метро, ​​електрички, потяги далекого прямування. Усі вони служать людині. Полегшують йому життя.

Тип уроку:комбінований

Ціль

формування уявлень про призначення та влаштування поїздів та залізниць

Основні поняття та визначення

Наземний та підземний транспорт, влаштування залізниць

Заплановані результати

Предметні

Навчаться:класифікувати поїзди в залежності від їх призначення; розповідати про влаштування залізниці.

Отримають можливість навчитися:порівнювати старовинні та сучасні поїзди; висувати припущення та доводити їх; розуміти навчальне завдання уроку та прагнути його виконувати; працювати в парі, використовуючи подану інформацію для отримання нових знань.

Метапредметні

Регулятивні:орієнтуватися у підручнику та робочому зошиті; приймають та зберігають навчальне завдання; оцінюють результати своїх дій; прогнозують результати своїх дій; прогнозують результати рівня засвоєння матеріалу, що вивчається.

Пізнавальні:загальнонавчальні - самостійно висувають та формулюють пізнавальні цілі; логічні - здійснюють пошук суттєвої інформації (з матеріалів підручників, з розповіді вчителя з відтворення з пам'яті).

Комунікативні:вміють обмінюватися думками, слухати іншого учня – партера з комунікації та вчителя; узгоджувати свої події з партнером; вступати до колективного навчального співробітництва, приймаючи його правила та умови; будувати поняття мовні висловлювання.

Особистісні результати

Усвідомлення відповідальності за загальний добробут; етичні почуття, насамперед доброзичливість та емоційно-моральна чуйність.

Підготовка до засвоєння нового матеріалу

Навчимося пояснювати призначення поїздів, розрізняти їх основні види

Вивчення нового матеріалу

Навіщо потрібні поїзди?

Згадайте, які поїзди ви знаєте. Розгляньте фотографії. Розкажіть про призначення цих поїздів.

Порівняйте різні пасажирські поїзди.

Товарний поїзд Електричка

Потяг далекого прямування Поїзд метро

Куди їхати? Далеко чи близько? Тут допоможуть різні пасажирські потяги.

У багатьох містах є метро. Поїзди метро їздять у підземних коридорах - тунелях. Вони доставлять вас із одного району міста до іншого.

На близьку відстань від міста можна дістатися приміському поїзді — електричці.

У далекі міста ходять потяги далекого прямування.

На відміну від автомобілів, поїзди пересуваються залізницею. Подумайте та розкажіть, як влаштовані залізниці.

Осмислення та розуміння отриманих знань

Чи знаєте ви, що..

У Росії перша залізниця з'явилася понад 170 років тому? Нею ходили паровози. А зараз у нашій країні побудована ціла мережа залізниць. Між Москвою та Санкт-Петербургом пасажирів перевозять високошвидкісні електропоїзди — «Сапсани».

Використовуючи цю інформацію, розкажіть, що зображено на старовинній картині та сучасній фотографії

Висновок

Поїзди – це наземний та підземний транспорт. На відміну від автомобілів, поїзди
пересуваються залізницею. Потяги потрібні для того, щоб перевозити
пасажирів та вантажі.

Самостійне застосування знань

1.Навіщо люди створюють поїзди?

2. Які бувають поїзди?

3. Як влаштовано залізницю?

Навіщопотрібніпоїзди

Поїзди та паровози відео для дітей

Поїзди та залізниця. Дивимося товарний та пасажирський поїзд

Історіярозвиткупаровозобудування

вийде!

Авто є наземним видом транспорту.

  • Авто є наземним видом транспорту.
  • Сучасний автомобіль заправляється вугіллям.
  • Двигун називають "серцем" автомобіля.
  • Автомобілі із бензиновим двигуном сильно забруднюють повітря.
  • Маршрутне таксі, автобус, тролейбус перевозять пасажирів.
  • Автомобіль – єдиний транспорт, який може перевозити пасажирів та вантажі.

Якось я побачив цікаву машину і написав про неї загадку. Спробуйте відгадати її.

Що за диво? Ось машина! Сто коліс! А де ж шини? Залізницею мчить, Запрошує прокотитися.

Навіщо потрібні поїзди?

Мета: познайомити із призначенням поїздів (метро, ​​електричка, поїзд далекого прямування, товарний поїзд) та влаштуванням залізниць.

Я будь-якої пори року І будь-якої непогоди Дуже часто, в годину будь-який Провезу вас під землею.

Перша позавулічна залізниця завдовжки 3,6 кілометра була побудована в Лондоні у 1860 – 1863 роках.

Будівництво метро в нашій країні почалося 1932 року. Першу лінію метрополітену відкрили у 1935 році. Вона мала 3 станції.

Повз гаї, повз яр Мчить без диму, мчить без пари Паровозова сестричка. Хто така?…

Електричка

Я зайшов у зелений будинок, більше доби пробув у ньому. Виявився цей будинок У далекому місті іншому.

Потяг дальнього слідування

Сам залізний, Шлях залізний, Сам біжить, І вантаж корисний За п'ятами за ним біжить, І земля під ним тремтить.

Товарний потяг

Чи правильно ми визначили призначення пасажирських поїздів?

Робота із підручником с.90.

Що наводить поїзди в рух і як влаштована залізниця?

Локомотив

Локомотив– це машина, яка рухається рейками, призначена для тяги причеплених до неї вагонів.

Вагон– транспортний засіб, спеціально обладнаний для перевезення пасажирів та вантажів рейковими коліями.

Збери поїзд

Високошвидкісний поїзд

Естакада

ЛОКОМОТИВ

ШЛАГБАУМ

ЗАЛІЗНИЧНИЙ ПЕРЕЇЗД

Рейки лежать на шпалах -дерев'яних брусах, що укладаються впоперек залізничного полотна. Вони потрібні для опори рейок.

Рейка- це сталевий вузький брус, яким, котячись, рухаються колеса вагонів.

ЕСТАКАДА – будівельна споруда у вигляді мосту, що служить для підняття вгору шляхів сполучення, для переходу чи переїзду через шлях. ТУННЕЛЬ– споруда у вигляді наскрізного коридору, проходу під землею чи горах. ШЛАГБАУМ – рухлива поперечина, за допомогою якої відкривають та закривають шлях на залізничних переїздах. Залізничний переїзд

Ми з вами дізналися про те, як влаштовані поїзд та залізниця, як вони виглядають. А що являли собою предки сучасного поїзда?

Читання тексту «Чи знаєте ви, що…»

Спочатку залізниця з'явилася у містах у 17-18 ст. Вагон рейками тягнув кінь, яким керував кучер. Народ називав цю залізницю "конка".

У Росії її перший паровоз був винайдений майстрами Черепановыми (батьком і сином Юхимом і Мироном) в 1934 р.

Це були маленькі та незграбні паровозики на чотирьох колесах і з трубою, довгою, як шия жирафа.

Але ходили вони рейками

дуже швидко і могли тягнути за

собою вантаж важчий за 3 тонни.

Залізниця була побудована у Нижньому Тагілі.

Рейки були прокладені лише на 800 метрів.

Вона була першою залізницею в нашій країні.

Такі поїзди працювали на залізницях до 50-х років 20 століття.

ПОЇЗД ПЕРЕМОГИ 1945 р.

Згодом почали будувати залізничні колії по всій країні. Змінювалися локомотиви та вагони, удосконалилися їх механізми. Одне з останніх досягнень високошвидкісного поїзда «Сапсан», який перевозить людей між Москвою та Санкт-Петербургом.

  • Навіщо люди створюють потяги?
  • Які бувають поїзди?
  • Як влаштована залізниця?

Навіщо потрібні поїзди?

Поїзди на залізницях рухаються гладкими металевими рейками, зручнішими, ніж звичайні дороги. Для пересування вагонів із пасажирами чи вантажами використовуються локомотиви (двигуни на колесах). Один локомотив здатний тягнути склад, що важить багато тисяч тонн.
Приміські поїзди перевозять велику кількість пасажирів на роботу та з роботи. У Європі та Японії широкого поширення набули швидкісні потяги, швидкість яких - близько 300 км/год.

Швидкісний поїзд


Товарні поїзди перевозять вантажі. Вони пристосовані для перевезення різних матеріалів, зокрема нафти, хімікатів та ін. Довжина деяких товарних складів сягає 500 метрів, і їх переміщення часом потрібно кілька локомотивів. Один із найдовших товарних поїздів був зроблений у Південній Африці. Він складався з 660 вагонів, що займали завдовжки 7км.
Перш ніж відправити в дорогу товарні поїзди, на сортувальних станціях формують довгі потяги. Тут об'єднують вагони з вантажами, що йдуть у різні пункти призначення. Вагони класифікуються, далі їх розподіляють різні шляхи. Там вони чекають, коли їх причеплять до локомотива.

Вагони пасажирського поїзда

Вагони товарного поїзда

Найбільш довгий шлях, який можна пройти одним поїздом, проходить через усю Росію, найбільшу країну світу. Транссибірська магістраль починається в Москві, перетинає простори сибірської рівнини і досягає Владивостока, розташованого на березі Тихого океану. Лінія покриває близько 9300 км. тільки по російській території. Одне відгалуження з'єднує Москву зі столицею Китаю Пекіном. Перші подорожі на паровозах Транссибірською магістралі тривали щонайменше два тижні. Сьогодні поїздка з Москви до Владивостока на електровозах та дизельних локомотивах займає шість із половиною днів.

У майбутньому поїзди зможуть використати явище магнітної левітації. Поїзди магнітоплани не торкаються рейок. Вони рухаються магнітним полем, тому практично не видають жодних шумів. Вже запущено кілька таких машин. Потяги на магнітній підвісці у Німеччині та Японії розвивали швидкість близько 500 км/год.