Презентація способи вираження присудка підготовка до огэ. Презентація "присудок та способи його вираження"

Тема урока:

Види присудків

І СПОСОБИ

ЇХНІ ВИРАЗИ .


Цілі уроку:

  • узагальнити відомості про присудка;
  • повторити різні типи присудків;
  • формувати вміння:

- знаходити присудок;

- визначати тип присудка та способи його вираження;

  • виховувати інтерес до вітчизняної історії, любов до батьківщини, духовність, працьовитість.

Н.А.Назарбаєв


Види присудка

Види

Спосіб вираження

Просте дієслівне присудок

Приклади

Виражається дієсловом у формі одного з способів

Складене дієслівне присудок

Сійтерозумне, добре, вічне.

Складається з допоміжного слова та невизначеної форми дієслова

Ще я довго співатиму.

Річкою та кущами починає шумітиневеликий теплий дощ.

Я був би радий допомогтивам.


Види присудка

Спосіб вираження

Складне іменне присудок

Приклади

Складається з дієслова-зв'язки (виражає граматичне значення) та іменної частини (висловлює основне лексичне значення)

Вона була не кваплива , не холодна, не балакуча.

Слово – срібло, мовчання – золото .


Прийом "Згоден - Не згоден".

1. Сказане-це головний член пропозиції, який означає ознака підлягає (дія, стан, якість) і відповідає питанням: що робить предмет промови? що з ним робиться? який він? хто він такий? що він таке? (Так)

2. Сказаневисловлює лексичне та граматичне значення. (Так)

3. Сказане, Виражене одним дієсловом у формі будь-якого способу, називається складовим дієслівним присудком. (Ні)


4 простому дієслівному присудкулексичне та граматичне значення виражені одним дієсловом. (Так)

5. Складним дієслівним присудкомназивається таке присудок, що складається з допоміжного дієслова та іменної частини. (Ні)

6 . В складному дієслівному присудкулексичне і граматичне значення виражаються у різних знаменних словах: лексичне - у невизначеної формі дієслова, граматичне - у допоміжному слові. (Так)


7. Складним іменним присудкомназивається таке присудок, що складається з дієслова-зв'язки та невизначеної форми дієслова (інфінітиву).(Ні)

8. В ролі дієслова-зв'язкиможе виступати лише зв'язка бутиу нульовій формі. (Ні)

9. Іменна частина складового іменного присудкаможе бути виражена тільки іменником, прикметником і іменником.(Ні)


10. У цьому реченні присудок є простим дієслівним присудком. Дорога прокладена через ліс.Ні )

11 .У цьому реченні присудок є простим дієслівним присудком :Три учні відповідатимуть біля дошки..(Так)

12 .У цьому реченні присудок є складовим дієслівним присудком: Від нудьги дівчинка почала вигадувати різні історії.


Назви номер простого пропозиції.

1) Нехай совість прояснить твій розум, мій народ, 2) І світле нехай візьме над темним верх, 3) Як серце добре, нехай справедлива праця У союзі з розумом всіх до світу приведе.

Шакарим Кудайбердієв


Робота із сигнальними картками

4) Підступний світ. 5) Він як потік,

6) А ми – соломинки. 7) Ми з ним Летимо, 8) куди вкаже рок, 9) І наш політ нестримний. 10) Про каміння нас, про коріння б'є, 11) Немає нам ні відпочинку, ні сну, 12) Але смерть наздогнала нас. 13) І ось Нас обступила тиша.

Шакарим Кудайбердієв


Поезія – володар мови,

Тільки розум, наука,

воля, совість

піднімають людину.

Абай Кунанбаєв

1845- 1904


Поезія – володар мови,

З каменю диво висікає геній.

Тепліє серце, якщо мова легка,

І слух пестить краса порівнянь.

Тільки розум, наука,

воля, совість

піднімають людину.

Думати, що можна інакше піднестися, може лише дурень.

Абай Кунанбаєв

1845- 1904


Шакарим Кудайбердієв

(1858-1931)


Підкресліть головні члени речення та визначте вид присудка.

  • Основою для доброго життя людини мають стати чесна праця, сумлінний розум, щире серце. Ось три якості, які мають панувати над усім. Без них не знайти в житті миру та згоди.
  • Той, хто не зумів зректися брехні, не знайде в собі мужності відмовитися від злих намірів.

Шакарим Кудайбердієв

(1858-1931)


Окрилений віршами,

Я - син піднебесся,

Мені зітхнути від ворогів

Немає ні ночі, ні дня.

Магжан Жумабаєв

1893-1938


Усьому світові відома моя відвага,

Я не той, хто боїться води та вогню.

Окрилений віршами,

Я - син піднебесся,

Мені зітхнути від ворогів

Немає ні ночі, ні дня.

Магжан Жумабаєв

1893-1938


Вкажіть пропозицію з простим дієслівним присудком.

1. Але хіба ж я не справжній цар? 2. Мої війська – ряди віршів моїх. 3. Вірші безсмертні і тепер, як старі, 4. І все переживе правдивий вірш.

Шакарим Кудайбердієв


Шакарим Кудайбердієв

Вкажіть речення зі складеним дієслівним присудком.

1 . Якщо чесно розділити дари природи всієї,

2. То може і земля всіх нагодувати людей.

3. Праця у поєднанні з любов'ю створює

4. Благополуччя та щастя наших днів.


Робота з текстом

Дитя людське не народжується світ розумним. Тільки слухаючи, споглядаючи, пробуючи все на дотик і смак, воно починає пізнавати різницю між хорошим і поганим. Що більше бачить і чує дитину, то більше впізнає. Багато чого можна засвоїти, слухаючи слова розумних людей. Недостатньо мати розум - тільки слухаючи і запам'ятовуючи повчання знаючих, уникаючи пороків, можна стати повноцінною людиною. Але якщо людина осягає мудрі мови, недоречно захоплюючись або навпаки мляво, розсіяно, не перепитуючи незрозумілого, не намагаючись вникнути в суть сказаного або ж не робить для себе жодних висновків, хоча відчуває їхню справедливість і користь, що толку від того, слухає він чи не слухає? Про що говорити з людиною, яка не знає ціну слову? Як сказав один мудрець, краще пасти свиню, яка визнає тебе ... Абай. Слово дев'ятнадцяте.


А


Мудрість минулого – безцінне багатство сьогодення.

Н.А.Назарбаєв


Домашнє завдання

  • Упр.108, стор.52.
  • Повторити пункти 12-15.

Охмак М.В.,

вчитель російської мови,

МБОУ «Північна ЗОШ»


Критерії оцінювання

20 24 бали « 5 »

14 19 балів « 4 »

7 13 балів « 3 »

0 6 балів « 2 »


Синтаксична п'ятихвилинка

Мчать хмари, в'ються хмари;

Невидимкою місяць

Висвітлює сніг летючий;

Мутне небо, ніч каламутна.

А.С. Пушкін

  • Які члени речення становлять граматичну основу?
  • Виділіть граматичну основу.

Що таке присудок?

Головний член пропозиції, який залежить тільки від того, що підлягає, і позначає ознаку предмета або дію.

Сказане відповідає питанням:

  • Що робить предмет?
  • Що з нею відбувається?
  • Який він?
  • Що він робить?
  • Хто він такий?

Цілі на уроці:

  • Знати : характерні риси присудка та методи його выражения.
  • Вміти : знаходити і характеризувати присудок у реченнях.

Робота з підручником

  • Прочитайте § 14.
  • Складіть ОК.

Види присудків

Складне

Просте

Складне іменне

Дієслівне

Складене дієслівне

( СГС )

( ПГС )

( СІС )

Береженого Бог береже .

Два друга - морозі завірюха .

Ставвін клікатизолоту рибку.


Просте дієслівне присудок

  • Розум не замінює знання. (Посл.)
  • Найправильніші мови не вигадуються, а в ньому вже існують.
  • Роняє ліс багряний власний убір. (Пушкін)
  • Ще я довго співатиму. (Єсенін)

Форма майбутнього часу дієслів недосконалого виду складається з 2 знаменних слів.


Складене дієслівне присудок

допоміжний

дієслово

інфінітив

  • Дієслова (ПОЧАТКУ, ПРОДОВЖЕННЯ, ЗАВЕРШЕННЯ ДІЇ, БАЖАЛЬНОСТІ, МОЖЛИВОСТІ, НЕОБХІДНОСТІ)
  • КОРОТКІ ПРИКЛАДНІ (ПОВІНЕНИЙ, РАД, ГОТОВ, ОБОВ'ЯЗАНИЙ, СПОСОБНИЙ, НАМЕРЕНИЙ, МІСТО, ВИМУШЕНИЙ)
  • СЛОВА СТАНУ (МОЖНА, НЕ МОЖНА, ТРЕБА, ПОТРІБНО, НЕОБХІДНО)

ЗНАЙДІТЬ СКЛАДНЕ ДІЙСНИЙ СКАЗУЄМО

Дівчинка перестала плакати. (Короленко)

І точно, почало світло дурніти. (Грибоєдов)

Молодий Дубровський хотів зайнятися справами.

(Пушкін)

Очі їй псувати не годиться. (Грибоєдов)

Ніхто не зможе нас зігнути в баранячий ріг.

(Паустовський)

Служити б радий. (Грибоєдов)

Потрібно вчитися мови, треба розширювати свій лексикон.

(Гіркий)


1. Самостійно визначте вид присудка та заповніть таблицю. Кожна правильна відповідь - 1 бал (максимум 5 б.).

1. Я довго дивитимусь телевізор.

2. Мама почала готувати вечерю.

3. Ми не будемо довго спати.

4. Гості мали прийти вчасно.

5. Я поспішив відкликати пса.


Складне іменне присудок

Дієслово

зв'язування

Іменна частина

  • Бути,
  • робитися,
  • бути,
  • стати,
  • ставати,
  • здаватися,
  • вважатися,
  • називатися
  • ім'я (сущ., дод., числ.)
  • займенник.
  • причастя
  • прислівник
  • цільне словосоч.
  • фразеологізм
  • дієслово-зв'язування бути в даний час зазвичай відсутня (нульова зв'язка)

Мова всім знанням та всій природі ключ. (Державін)


2. Визначте тип присудків та заповніть таблицю: Кожна правильна відповідь - 1 бал

1. Лейтенант був дуже дивним.

2. Будинки нові, але забобони старі. (Грибоєдов)

3. Навколо мене цвів божий сад. (Лермонтов)

4. І дим Батьківщини нам солодкий і приємний. (Грибоєдов)

5. Йому, мабуть, хотілося відлетіти.

6. Колись треба піти.

7. Місяць білітиме на темній блакиті.

8. Бійці згадують минулі дні. (Пушкін)

9. До міліції треба зателефонувати.


Матеріали відкритого банку завдань

ФІПІ – 2017р.

Кожна правильна відповідь - 1 бал (максимум 10 б.).


3.

(14)Три вікна на дев'ятому поверсі над квартирою Клопотових незатишно темніли.

(9) Книга була дорогою.


3. Випишіть граматичну основу речення...

(42) Йому хотілося плакати.

(2) Їх потрібно було внести за навчання у першому півріччі.

(12) Толі дуже подобалося бігти до школи під дощем .


3. Випишіть граматичну основу речення...

(35) Це розуміти треба!

(32) Все було гаразд.

(41) Толіку стало страшно.

(8) Що в цій темряві могли побачити глядачі?


Виставлення оцінок

20 24 балів « 5 »

14 19 балів « 4 »

7 13 балів « 3 »

0 6 балів « 2 »

Завдання

Кількість балів

1

2

3

Оцінка


Підсумки уроку

Вам пропонується закінчити фрази:

  • Я навчилася (-ся)…
  • Я запам'ятала)…
  • Я рада (рад).
  • Мені хочеться сказати...
  • Тепер я знаю …

Домашнє завдання

Вивчити правило § 14, упр. 74



Матеріали, що використовуються :

  • Російська мова. 8кл.: Підручник/М.М. Розумовська та ін. - М.: Дроф, 2016р.
  • Слайд 2,18,19 Картинки: Л.Гераскіна. У країні вивчених уроків. М. - "РІПОЛ-КЛАСИК", 1997.
  • Картинка «Мудра сова» http://www.wiki.vladimir.i-edu.ru/images/d/db/%D0%A3%D0%BC%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D1% 81%D0%B0%B0%B0.png ,
  • Картинка «Сова-магістр» http://s4.hostingkartinok.com/uploads/images/2012/12/2bc99ae2c5dffc2499ec5462061874d6.jpg
  • картинка «Книги» http://tregion.ru/upload/picmagic/2013-04-21/691-506-46067_269.jpg;
  • матеріали ОДЕ з сайту ФІПІ http://www.fipi.ru/
  • Картинка "Сонечко" http://media.ffclub.ru/up100289-9TbEGPuOWV8.jpg


  • 1. Осінь - це пора року, відразу після якої починається очікування весни.
  • 2. Зима – гравюра, весна – акварель, літо – живопис олійними фарбами, а осінь – мозаїка з усіх пір року.
  • 3. Навесні серце помиляється, а восени підбиває підсумки.
  • 4. Осінь холодна, мерзенна, дощова, вітряна ... Але вона стає теплою і затишною, якщо ти в ній не один.





Сказаное - головний член пропозиції, що означає дію, стан, властивість підлягає і відповідальний питання що робить предмет мови? що з нею відбувається? який він? хто він такий? що він таке?



ПРОСТИЙ ДІЙСНИЙ СКАЗУЄМО

виявляється у формі

дійсного,

умовного,

наказовогонахилення

ЛЕКСИЧНЕ І ГРАМАТИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ

ВИРАЖУЮТЬСЯ ОДНИМ СЛОВОМ


СКЛАДНЕ ДІЙСНИЙ СКАЗУЄМО

Допоміжний

Дієслово

граматичне значення

(Нахилення, час, особа, число, у формі минулого часу - рід)

та додаткове

лексичне значення

НЕВИЗНАЧЕНА

Форма дієслова

основне

лексичне значенняе


СКЛАДНЕ САМЕ СКАЗУЄМО

Дієслово-зв'язок

Іменна частина

  • Іменник
  • Прикметник
  • Чисельне
  • Займенник
  • Причастя

Граматичне значення


Осінь золота! - кажуть поети. Я швидше за іржавий назву її. Нехай мене зневагою нагородять естети, Але, на жаль, така думка моя… Бачу я всюди сльота, дощ та калюжі, Особи незадоволених, згорблених людей. Третина з них чхає, голос їхній застуджений (Сімдесят відсотків – жінок та дітей!). Осінь - це нудьга... І темніє рано: О п'ятій вже ніч настала, тіло хоче спати, Тіло залишає м'якість дивана, До біса телевізор - кроком марш у ліжко! Був би я ведмедем, я не знав би турботи - Дихнув би в барлозі мирно до весни, І до восьми не мчав би риссю на роботу, Спав би лише й бачив рожеві сни.


ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Напишіть твір - міркування на лінгвістичну тему:

« Сказане- це рейки, якими рухається думка ».

Цілі:

  • формування умінь знаходити присудок, характеризувати його;
  • розширити уявлення учнів про просте і складне дієслівне присудок, його ознаки і способи вираження.

Хід уроку

2. Вивчення нового матеріалу.

а) Дослідження схеми та теоретичного матеріалу п.14, с. 49.

б) Виконання вправи 69 с.49.

в) слайд 1-4 Дослідження матеріалу.

3. Закріплення.

а) Робота над вправами підручника 70,71 с.51

4. Підсумок уроку:

На які 2 види поділяється присудок? (Дієслівне та іменне)

Яким буває дієслівне присудок? (Просте та складове)

Як виражається просте дієслівне присудок? (Однією дієслівною формою будь-якого способу)

З яких двох частин складається складове дієслівне присудок? (Допоміжного дієслова та інфінітива)

5. Домашнє завдання: вправа 72, п 14 правила.

6. Коментування оцінок.

Урок 2. Тема: Види присудка. Складне іменне присудок

Цілі:

  • познайомити дітей зі складеним іменним присудком;
  • знати якими частинами мови може бути виражена іменна частина присудка.

Хід уроку

1. Орг.момент. Привітання учнів.

2. Повторення вивченого матеріалу. Слайд №5

Спішіть. Підкресліть присудки. Вкажіть, чим вони виражені.

У травні зацвіли тюльпани. – У травні почали цвісти тюльпани.

Нещодавно відцвіли тюльпани. - Нещодавно перестали цвісти тюльпани.

Вже червень, а тюльпани цвітуть. – Вже червень, а тюльпани продовжують цвісти.

(Фронтальна перевірка)

3. Новий матеріал. Слайд №6.Складне іменне присудок.

4. Закріплення нового матеріалу.

А) Робота над вправами підручника №75,76.

Б) слайд №7. Спишіть текст. Підкресліть у реченнях складне іменне присудок.

5. Підсумок уроку:

Слайд 8. Назвіть види присудків.

6. Домашнє завдання: с55 вправа 79, правило з 53.

7. Коментування оцінок.

Урок 3. Тема: Узагальнюючий урок на тему “Види присудка та способи його вираження”

Цілі:

  • повторення та узагальнення знань про основні види присудка;
  • розвиток образності мислення.

Хід уроку

1. Орг.момент. Привітання учнів.

2. Повторення.

а) слайд №8. Побудуйте усну відповідь "Види присудка", користуючись схемою слайда.

б) слайд №9. Виберіть повну або коротку форму прикметників, відповідну контексту.

Запишіть речення. (Фронтальна перевірка)

в) Робота над вправами підручника 77,78.

г) Слайди №10,11 Тестове завдання.

Слайд 12. Перевірка

3. Слайд №13. Підсумок уроку.

4. Домашнє завдання. П 14 Види присудків. Вправа 81 із 57.

5. Коментування оцінок.