Eko-potraga "spasavanje zemlje". Ekološka potraga za osnovnoškolce Ekološka potraga za osnovnu školu po postajama

Scenarij "Ekološka serpentina" za igru ​​kolodvora za srednjoškolce

Petryakova Olga Borisovna metodologinja MBU DO "Kuća dječje kreativnosti", Krasnoslobodsk, Republika Mordovia.
Opis posla: Predstavljam vam scenarij za ekološku igru ​​stanice. Na svakoj stanici djeca odgovaraju na pitanja, za točan odgovor dobivaju jedan bod. Svaka stanica ima svoj žiri, oni stavljaju bodove na liste ruta. Na kraju utakmice žiri prema trasama izračunava ukupan broj bodova za svaku momčad. Pobjeđuje ekipa s najviše bodova za sve obavljene zadatke. Ovaj razvoj mogu koristiti učitelji biologije, učitelji dodatnog obrazovanja, metodičari ustanova dodatnog obrazovanja djece. Scenarij praznika namijenjen je djeci starije školske dobi.
Predmet: Scenarij "Ekološka serpentina" za igru ​​kolodvora za srednjoškolce.
Cilj: Formirati kod djece temelje ekološke kulture, ispravan odnos djeteta prema prirodi oko sebe, prema sebi i ljudima kao dijelu prirode.
Zadaci:
- upoznati globalne probleme onečišćenja planeta Zemlje;
- usaditi ekološko mišljenje;
- formirati temelje ekološke kulture;
- podučavati rješavati probleme i probleme okoliša;
Oprema: pločice s imenima stanica, kartice zadataka, listovi ruta, olovke, prijenosno računalo.
Pripremna faza: Timovi unaprijed pripremaju posjetnicu i domaću zadaću.
Napredak događaja.
Voditelj:
Dobar dan dragi prijatelji! Zadovoljstvo nam je poželjeti Vam dobrodošlicu u Dom dječjeg stvaralaštva na igrici „Ekološki serpentin“.
Svi dugujemo svoje živote planeti – prekrasnoj i jedinoj Majci Zemlji. Zeleno od šuma, plavo od oceana, žuto od pijeska. Naš planet je najveća misterija i čudo. Ona u sebi čuva najtajanstvenije misterije od nastanka života do budućih sudbina čovječanstva.
Ekološka znanost proučava naš dom - planet Zemlju i kako živjeti u ovoj kući. Sve je u našoj kući međusobno povezano, sve ovisi jedno o drugom: ako sunce ugasi, sve će se smrznuti i pokriti tamom; ako nestanu zraka i vode, neće se imati što disati i ništa piti; ako biljke nestanu, životinje i ljudi neće imati što jesti... Dakle, sačuvati prirodu znači sačuvati život.
Zračne luke, pristaništa i platforme,
Šume bez ptica i zemlje bez vode...
Sve manje prirodnog okoliša.
Sve više okoliša.

Samo nekoliko redaka iz pjesme Roberta Rozhdestvenskog, ali odražavaju činjenicu da smo svi mi, ljudi 21. stoljeća, gotovo neprimjetno ispali ne samo svjedoci, već i počinitelji ovih tužnih promjena. Uostalom, mi, odrasli i djeca, trošimo električnu energiju, za čiju proizvodnju postoje cijele industrije, vozimo automobile koji troše milijune tona benzina i zahtijevaju skupe asfaltne ceste... I postrojenja i tvornice, ogromni megagradovi koji truju zrak, tlo i vodu...
Danas smo se okupili ovdje kako bismo razgovarali o brojnim pitanjima vezanim uz tako važan problem našeg vremena kao što je zaštita okoliša. Ovo pitanje je sada posebno relevantno.
Do tada, što ti treba? Glavna stvar je da sve treba ujediniti jedan cilj - očuvanje, održavanje i poboljšanje ekološke dobrobiti okoliša. Samo koordiniranom i bliskom interakcijom mogu se postići značajni rezultati.
A sad idemo na igru. Pozivam vas na putovanje po postajama, gdje možete pobijediti zahvaljujući svom znanju, domišljatosti i timskoj koheziji.
Sve Vaše radove ocjenjivat će nadležni žiri. (Predstavljanje žirija)
Sada je vrijeme da upoznamo vaše timove. Raspisujem natječaj „Vizitka“. Svaki tim neće imati više od 3 minute za izlaganje. Maksimalni rezultat je 5 bodova.

Natječaj „Posjetnica“.
(pogled naredbe)


Voditelj: Vidim da su sve ekipe spremne za izvršavanje zadataka. Sada krećemo na putovanje po stanicama, prema vašim rutama. I na kraju se okupljamo u ovoj dvorani kako bismo održali natjecanje domaćih zadaća i zbrojili rezultate. (Svaki tim dobiva list rute).

Stanica "Ornitološka"
1. Ovo je najmanja ptica u našoj zemlji, 5 puta lakša od vrapca. Naseljava velike i stare crnogorične šume. Hrani se malim kukcima. Od jutra do večeri roji se u granama smreke, marljivo čisti svaku granu od kukaca i njihovih ličinki. Pjeva skromno i tiho, ali gotovo tijekom cijele godine, čak iu jakim mrazima. (Korolek)
2. Ovo je vrlo sramežljiva i oprezna ptica. Cijeli život provodi visoko u drveću. Vrlo lijepa i uočljiva. Možda zato s juga stiže kasnije od ostalih ptica, kada lišće već šušti po drveću, i odleti prije svih ostalih, dok lišće još nije opalo. Mužjak nevjerojatno lijepo pjeva, a ženka ispušta zvukove koji podsjećaju na mačji cik, zbog čega je zovu i frula i šumska mačka. (Zlatka)
3. Ove ptice se zovu "sjeverne papige". Dobili su takav nadimak za svoje krive kljunove: gornji i donji dijelovi su zakrivljeni u različitim smjerovima. Gnijezda se grade na visokim crnogoričnim stablima. Izlegu piliće zimi. Otac ptica je vrlo brižan. U početku hrani i bebe i majku. (Krstokljun)
4. Od slamki, gline, ove ptice oblikuju gnijezda na kućama, šupama, ispod balkona i vijenaca. Neki se gnijezde u jazbinama na visokoj obali rijeke. Sami kopaju rupe. Gledajući ptice koje se brčkaju na nebu, mislimo da se igraju. Zapravo, neumorno hvataju male mušice, komarce i muhe koje lete u zraku. Ove ptice rijetko i nevoljko padaju na zemlju, a za odmor sjede na tankim granama ili žicama. Čak piju vodu i kupaju se u letu, lete iznad vode i hvataju je kljunom. (Martin)
5. "Zovu me" čuvar šume. "Probudim se jako rano i počnem zviždati, kao da sve budim iz sna. Živim na drvetu, u duplji. Cijeli život sam na nogama , trcanje amo-tamo, gore-dolje, samo mi krila trebaju da preletim s jednog stabla na drugo.Volim orahe, lipe, javorove lave.U jesen krijem hranu ispod kore da zimi ne bih gladovao. A moja boja nije baš uočljiva. Tko sam ja?" (nutatch)

Stanica "Logički lanac"
Potrebno je podvući dodatnu riječ u ovom lancu.

1. Korijen, stabljika, cvijet, buket List je dio biljke.
2. Sunce, kamen, hrast, nebo, snijeg - ovo je neživa priroda.
3. Brijest, joha, jela, jasen, javor su listopadna stabla.
4. glog, euonymus, lijeska, orlovi nokti, Lipa, su grmlje.
5. Nuthatch, sojka, djetlić, drozd, mačić - ptice koje zimuju.
6. Medvjed, veverica, jazavac, vjeverica- ići u hibernaciju.
7. smreka, bor, jela, Breza, ariš, tuja, kleka su crnogorična stabla.
8. Slavuj, lastavica, brza, vrana, kukavica, ševa su ptice selice.
9. Vrabac, slavuj, ševa, drozd - to su ptice pjevice.
10. podbjel, kamilica, stolisnik, kopriva, maslačak, vučjeg lipa su ljekovite biljke.


Stanica "Erudite"
1. Koje se drvo prodaje ne po kubičnim metrima, nego po kilogramima? (karelska breza)
2. Koje drvo daje slatki sok, kao breza? (Javor).

3. Od kakvog se drveta izrađuju šibice? (Od aspen).
4. Koje drvo se koristi za izradu skija? (Breza).
5. Koja strašna životinja voli maline? (Snositi)
6. Raste li stablo zimi? (Ne).
7. Koji cvijet se zove cvijet zaljubljenih? (Kamilica).
8. Je li zec kos? (Ne).
9. Što radi jež zimi? (Zaspao).
10. Koja životinja u našoj traci ima najglasniji glas? (Los)
11. Najbrža zvijer? (gepard).
12. Gdje je skakavcu uho? (U koljenima prednjih nogu).
13. Koja je najveća životinja? (brkovi plavi kit, težine preko 200 tona).
14. Tko ima usta na trbuhu? (Kod morskog psa).
15. Koje ribe imaju oružje na nosu? (riba pila, sabljarka).
16. Je li moguće uhvatiti guštera za rep? (Ne, ona će to ispustiti)


Stanica "Odlagališta zlata"
Točan odgovor mora biti podvučen.

I. Većina smeća koje zagađuje Zemlju je:
1. Plastika
2. Staklo.
3. Metal.
II. Prije nego počnete reciklirati otpad, trebate:
1. Razvrstaj.
2. Prikupite na jednom mjestu.
3. Mrviti.
III. Kako bi se reciklirala plastika, mora:
1. Kompost.
2. Spaliti pod posebnim uvjetima.
3. Pretopiti.
IV. Primarna briga pri odabiru deponije je:
1. Zaštita zemljine površine i podzemnih voda.
2. Ograđivanje odlagališta.
3. Opremanje odgovarajućom opremom.
V. Štetne emisije utječu na:
1. Samo za one regije u kojima se pojavilo zagađenje.
2. U obližnje regije.
3. Čak i na područjima udaljenim od mjesta gdje je zagađenje "ugledalo svjetlo".
VI. Najstrašniji "aditiv" vodi:
1. Kućansko smeće.
2. Pesticidi.
3. Mineralna gnojiva.
VII. Koji se radioaktivni otpad namjerno raspršuje u okoliš:
1. Plinovi.
2. Tekućine.
3. Čvrste tvari.
VIII. Boca ili staklenka od plastike, bačena u šumu, ležat će nepromijenjena:
1. 10 godina.
2. 50 godina.
3. 100 godina ili više.
IX. Ulazak štetnih tvari u okoliš dovodi do narušavanja funkcioniranja ekoloških sustava, tzv.
1. Zagađenje.
2. Ekološka kriza.
3. Uvod.
X. Odbačeni papir će nevidljivi mikrobi "pojesti" za:
1. 1-2 godine.
2. 5-8 godina.
3. 20 ili više.
XI. Garbologija je...
1. domaća znanost;
2. znanost o tlu;
3. znanost o smeću.
XII. Najučinkovitiji način rješavanja sve veće količine otpada koji ulazi u okoliš:
1. Njihov ukop.
2. Razvoj pravnih mehanizama za reguliranje procesa.
3. Recikliranje (ponovna upotreba otpada).


Postaja "Šumske zagonetke"
1. Tko putuje zrakom na žici?
(Pauk).
2. Tko ima smočnicu na kujici?
(Kod vjeverice).
3. Koja ptica se zove "bijelostrana"?
(Svraka).
4. Pilići, koja ptica ne poznaje svoju majku?
(Kukavice).
5. Na rijekama su drvosječe
U srebrno-smeđim kaputima
Od drveća, grana, gline
Izgradite jake brane.
(Dabrovi).
6. Mala životinja skače:
Ne usta, nego zamka.
Upasti će u zamku
I komarac i muha.
(Žaba).
7. On leti iznad rijeke,
Ovaj nevjerojatan avion.
On glatko pluta nad vodom,
Na cvijetu njegove sadnje.
(Vilini konjic).
8. Nosim kuću na leđima,
Ali neću zvati goste:
U mojoj kući od kostiju
Mjesto samo za jednog.
(Kornjača).
9. Postoji uže,
sikćuća prevara,
Opasno je uzimati
Ugristi će. To je jasno?
(Zmija).
10. Valovi nose do obale
Padobran nije padobran
Ne pliva, ne roni,
Samo ga dotaknite - gori.
(Meduza).

Pikaleva Marina Sergejevna, učitelj, nastavnik, profesor
Rostovska regija, Millerovo

Svrha: stvaranje uvjeta za samoformiranje ekološke svijesti ekocentričnog tipa kod sudionika ekološke potrage. Ciljevi:  Stjecanje znanja o sastavnicama pojedinog prirodnog ekosustava i odnosima među njima;  Razvoj subjektivnog odnosa prema različitim sastavnicama prirode i prirode općenito;  Poznavanje nepragmatskih načina interakcije s prirodom;  Usklađivanje postojećeg sustava vrijednosti;  Stjecanje vještina meditacije u prirodi;  Razvoj vještina i sposobnosti za stjecanje znanja o okolišu;  Stjecanje ekoturističkih znanja, vještina i sposobnosti.



Preuzmite potvrdu o objavljivanju
Vaša diploma je spremna. Ako ne možete preuzeti diplomu, otvoriti je ili sadrži greške, kontaktirajte nas putem e-maila

Općinska proračunska ustanova dodatnog obrazovanja

Ekološko - biološki centar

G. Millerovo

Metodički razvoj:

Misija "Ekološka straža"

Pikaleva Marina Sergejevna

Misija "Ekološka straža"

Svrha: stvaranje uvjeta za samoformiranje ekološke svijesti ekocentričnog tipa kod sudionika ekološke potrage.

Stjecanje znanja o sastavnicama pojedinog prirodnog ekosustava i odnosima među njima;

Razvoj subjektivnog stava prema različitim sastavnicama prirode i prirode općenito;

Poznavanje nepragmatskih načina interakcije s prirodom;

Usklađivanje postojećeg sustava vrijednosti;

Stjecanje vještina meditacije u prirodi;

Razvoj vještina i sposobnosti za stjecanje znanja o okolišu;

Stjecanje ekoturističkih znanja, vještina i sposobnosti.

Ekološka potraga koristi tehnologiju "uronjanja u prirodu", tj. takvi se uvjeti stvaraju kada svako dijete dobije nezaboravno iskustvo komunikacije s prirodom. Uronjenost u prirodu, osjećaj rastopljenosti u njoj, unutarnja svijest o njezinim međuodnosima i međuovisnostima, postizanje osjećaja radosti i poštovanja prema životu postiže se kroz pažljivo izgrađen niz igara, vježbi, samostalnih mini studija, meditacija, promišljanja i socijalizacije u uvjetima dovoljno dugog boravka u raznovrsnim i zdravim prirodnim ekosustavima.

Opis eko-animacijskog programa:

Preliminarna faza: određivanje rute programa (optimalno 1,5 - 2,0 km) i odabir mjesta za pojedine faze potrage. Vrijeme provedeno na igrama. Priprema mjesta za završnu refleksiju.

I. Blok: aktivne igre.

1. "Žir".

Svaki sudionik potrage dobiva nekoliko krupnih plodova (žir, kesteni, veliki orasi - lješnjaci, orasi itd.).

"Zamislite da ste vjeverica, sakrijte ove orašaste plodove na skrovitim mjestima i pokušajte ući u trag gdje vaši susjedi skrivaju svoj plijen."

Nakon završetka svih igara, sudionici se vraćaju na ovu stranicu, a ja molim sudionike potrage da pronađu svoje "blago", a uvjet je da što više oraha skupe, to bolje. Svaki sudionik u pravilu ne nađe sve orahe, a tko prisvoji druge. Usputna rasprava na temu "Uloga vjeverica i drugih "sakupljača blaga" u distribuciji biljaka."

2. Noina arka.

Zadatak igre je da svatko pronađe partnera među brojnim stvorenjima koja trče, puze i skaču okupljena u Noinoj arci. Prije igre svatko dobiva karticu s imenom životinje koju će predstavljati. Neki od sudionika misije imaju sličnu karticu. Da biste pronašli par, morate oponašati glasove i navike primljene zvijeri, ne možete razgovarati.

Refleksija nakon utakmice – što sam osjećala kada sam bila u obliku životinje i tražila partnera.

II. Blok: igra koja potiče istraživanje i maštu.

Ecopoisk.

Igra se sastoji u traženju zanimljivih prirodnih objekata i tragova ljudskog djelovanja. Predmete je potrebno prikupljati na način da se ne nanese šteta prirodi. Na kraju zadatka, predmeti prirodnog podrijetla se vraćaju na izvorna mjesta, sa sobom se odvozi smeće.

Popis objekata:

prošlogodišnji list

Kost

Tri različite sjemenke

Živo biće sa zaštitnim bojama

Nešto okruglo

Ljuska od jajeta

Nešto pahuljasto ili pahuljasto

Nešto oštro

nešto ljepljivo

Pet stavki koje se odnose na smeće

Nešto lijepo

Nešto potpuno beskorisno u prirodi

List koji je netko pojeo (ali ne ti)

Nešto bijelo

Nešto mekano

Nešto važno za prirodu

Nešto što vas tjera na veliki osmijeh.

Razmišljanje: "Koje sam nove stvari naučio tijekom ove pretrage?"

2. "Pogodi životinju".

Svaki sudionik dobiva karticu s karakteristikama jedne od četiri životinje. Prilikom međusobnog komuniciranja, sudionici potrage trebaju se udružiti u grupe i pogoditi životinju prema opisu. Zatim svaka skupina pokazuje svoju životinju uz pomoć pantomime.

Domaćin potrage pomaže u formiranju grupa, djeluje kao konzultant.

III. Blok: zadatak psihološke prirode.

"Mravinjak".

Preduvjet, nakon što utakmica počne, nitko ne kaže ni jednu jedinu riječ. Možete komunicirati samo neverbalno. Organizator svakom sudioniku kaže naredbu "Sagradi mravinjak" u uho. Svaki sudionik potrage ne zna što se priopćava drugima. Gradnja se nastavlja sve dok ne ponestane entuzijazma.

Sažimanje i razmišljanje: “što uopće znam o mravinjacima”, “mravinjak je kolektivna stvar”, “kršim li ikakve zakone svojom konstruktivnom aktivnošću”.

Ova igra je dobar način za procjenu razine kohezije grupe i komunikacijskih vještina njenih članova. Što je više mravinjaka, tim je manje ujedinjen.

IV. Blok: vodi do meditacije.

Svi sudionici potrage stoje u krugu, zatvaraju oči, slušaju tišinu, broje razne zvukove, savijajući prste. Otvorite oči i usporedite rezultate.

Kolektivna refleksija.

Nakon povratka u kamp, ​​sudionici se udobno osjećaju i imaju priliku razgovarati i razmišljati o onome što su vidjeli i osjetili. Morate zabilježiti svoje dojmove. Napišite kratku priču vezanu uz jedan od prikupljenih predmeta ili poznatog drveća. Koristite olovke ili boje za obnavljanje uspješne fotografije.

Igra je putovanje za mlađe učenike. Tema: Igra - putovanje na radionicu "Šumske fantazije"

Metodička potpora obrazovnom procesu (obrazovna i nastavna vizualna pomagala u cvjećarstvu i fitodizajnu, nastavno-metodička pomagala, metodička dostignuća iz ovog područja)

BILJEŠKA

Ljubav prema prirodi je sjajan osjećaj. Pomaže osobi da postane velikodušnija, pravednija, odgovornija. Onaj tko poznaje, proučava, razumije prirodu može je voljeti i čuvati.
Djecu karakterizira dobrota i radoznalost, ali im nedostaje iskustva i znanja, stoga je glavna zadaća ekološkog odgoja i obrazovanja kod djece formiranje ekološke kulture, odgovornog odnosa prema prirodi, razumijevanja neraskidive povezanosti ljudskog društva i prirode, uključujući sustav znanja, vještina i razmišljanja o okolišu.
Ova metodička izrada usmjerena je na privlačenje djece osnovnoškolske dobi za rad s različitim vrstama prirodnog materijala, na razvijanje interesa za svijet prirode. Ovaj događaj može se koristiti u nastavi umjetničkih i prirodno-znanstvenih udruga.
Sadržaj priredbe, oblici, metode i tehnike odgovaraju dobnim karakteristikama djece.
Radno iskustvo autora ove metodičke izrade na programu prirodno-znanstvenog usmjerenja "Ecomir", na predmetu - ekologija - 1 godina.
Ovu nastavu mogu koristiti pedagoški radnici drugih obrazovnih ustanova za krugove sličnog usmjerenja, kao i odgojni sat.

OBJAŠNJENJE

Relevantnost i novost
U posljednje vrijeme, u vezi s razvojem računalne tehnologije, slabi izravna, neposredna povezanost djeteta s prirodom. Sve više upoznaje prirodu kroz slike, video, slajdove. Ali priroda je gotova radionica za razvoj dječje fantazije i mašte. A ako kombinirate njezine darove s spretnošću ruku, tada možete stvoriti mnogo zanimljivih i nevjerojatnih stvari.
Udruga "Ecomir" našeg "Centra za dječje stvaralaštvo" radi po programu prirodno-znanstvenog usmjerenja, predmet je ekologija, koji je razvijen na temelju ideje duhovnog i moralnog razvoja i obrazovanja Rusa. građanina kroz formiranje ekološke kulture i ljubavi prema prirodi.
Ključna osnova u razvoju programa su ideje sveruskog ekološkog društveno-obrazovnog projekta "Ecolyata", a značajka programa za formiranje kulture učenika koji vole prirodu je njegova usmjerenost na duhovno, moralno , estetski odgoj djece, stvaranje nužnih uvjeta za razvoj skladne osobnosti kod djeteta pomoću bajkovitih likova - prijatelja i zaštitnika prirode.
Na satovima udruge ostvarujemo dječje zamisli i maštarije.
Cilj programa: Formiranje kod učenika bogatog unutarnjeg svijeta i sustava vrijednosnih odnosa prema prirodi, razvijanje unutarnje potrebe za ljubavlju prema prirodi i kao rezultat toga pažljiv odnos prema njoj, odgoj kulture ljubavi prema prirodi.
Ciljevi programa:
* edukativni:
- dati učenicima znanja o prirodi oko sebe, upoznati ih s raznolikošću životinjskog i biljnog svijeta njihove male domovine;
- proširiti ekološke i opće vidike učenika;
- formirati iskustvo sudjelovanja u aktivnostima zaštite okoliša.
*razvijanje:
- doprinose razvoju razumijevanja neraskidivog jedinstva čovjeka i prirode, razumijevanju univerzalne vrijednosti prirode:
- pomoći u spoznaji potrebe očuvanja, zaštite i spašavanja prirode za opstanak samog čovjeka na zemlji;
- promicati samoopredjeljenje učenika u izgradnji odnosa s prirodom i svijetom oko sebe;
- korištenjem novih inovativnih alata za promicanje formiranja osjećaja ljubavi, svestrane vrijednosti, pažljivog i poštovanja prema prirodi;
- promicati razvoj kreativnih sposobnosti učenika.
* edukativni:
- pokazati posebnost, veličinu, snagu i ljepotu Prirode;
- educirati potrebu za aktivnim sudjelovanjem u okolišnim i ekološkim aktivnostima;
- odgajati poštovanje prema okolišu, potrebu za racionalnim odnosom prema pojavama žive i nežive prirode;
- Preuzmi odgovornost za svoje postupke.

Kako bi se postigli postavljeni ciljevi i zadaci, te uključili u rad s prirodnim materijalom, sastavljen je ovaj metodološki razvoj. Uzimaju se u obzir dobne karakteristike djece osnovnoškolske dobi: aktivnost, emocionalna osjetljivost, znatiželja, želja da se nešto učini vlastitim rukama.
Tijekom nastave djeca se dosljedno upoznaju s različitim vrstama prirodnih materijala i proizvoda od njih. Djeca imaju priliku ispitati, dodirnuti, istražiti svaku vrstu prirodnih materijala, donijeti zaključke o njihovom izgledu i svojstvima. Od velike je važnosti činjenica da se u njihovom rodnom selu mogu pronaći sve vrste prirodnih materijala, što znači da ima mjesta za izlete očuvanja prirode.
Tjelesni odgoj se održava na razigran način korištenjem prirodnog materijala - čunjeva i omogućuje ne samo realizaciju tjelesne aktivnosti, već i pokazivanje osjećaja empatije - pomoći vjeverici da prikupi zalihe za zimu.
Praktični rad na izradi kolaža od prirodnih materijala odgovara razini vještina djece ove dobi: sve operacije su jednostavne i popraćene su dijaprojekcijom. Učitelj treba samo pratiti jasnu sekvencijalnu provedbu faza rada.
Refleksija, provedena na kraju lekcije, omogućuje vam da pratite učinkovitost ovog događaja: koliko je djece privuklo rad s prirodnim materijalom, a koliko je samo pokazalo interes za ovu lekciju.
Važno je da se djeca ne samo oduševljavaju idejom izrade raznih kreativnih radova od prirodnih materijala, već u to uključe i svoje roditelje. Uostalom, zajednički kreativni rad stvara toplu atmosferu za komunikaciju, pomaže u održavanju bliske emocionalne veze u krugu obitelji.
Osim toga, djeci se pruža mogućnost uvida u korisnost i nužnost interneta za pronalaženje različitih vrsta zanata.
Predmet: Igra - putovanje na radionicu "Šumske fantazije"
Cilj: upoznati različite vrste prirodnog materijala, pobuditi interes djece za izradu rukotvorina od prirodnog materijala.
Zadaci:
obrazovni:
- upoznati različite vrste prirodnog materijala;
- pobuditi interes za izradu rukotvorina od prirodnog materijala;
- naučiti kako napraviti jednostavan kolaž od piljevine, lišća, grana drveća i drugih vrsta prirodnog materijala;
razvijanje:
- razvijati znatiželju, zapažanje i kognitivni interes za svijet prirode;
- razvijati kreativno mišljenje, prostornu maštu, fantaziju;
- razvijati i formirati radne vještine;
obrazovni:
- odgajati poštovanje prema prirodi, ljubav prema zavičajnom kraju;
- njegovati umjetnički ukus, estetsku percepciju svijeta;
- odgajati timski rad i prijateljski odnos jedni prema drugima.
Obrazac ponašanja: igra - putovanje.
Metode: verbalni (razgovor, priča), vizualni (pokazivanje uzoraka i slajdova), praktični (praktičan rad na izradi zanata).
datum od: 10/06/2016 Udruga "Ecomir" Starost učenika udruge"Ecomir": 7-11 godina (od 1. do 4. razreda)
Broj studenata: 14 osoba Oprema: za učitelja: multimedija, prezentacija - radionica "Šumske fantazije", čunjevi i košara za tjelesni. minute, maske životinja za igru; za studente: setovi s vrstama prirodnih materijala (za svaki stol), karton u boji, markeri, flomasteri, škare, PVA ljepilo, Master ljepilo, šare životinja i ptica, biljaka ili gljiva (djeca biraju...);
Registracija: medalja mladog prijatelja prirode, crtež “božićno drvce” za razmišljanje, božićna drvca od kartona u boji sa zagonetkama, kreativni radovi - slike (izradili sami), crteži na temu: “Naša manja braća”, uzorak kolaža od prirodnog materijala, sigurnosna pravila pri radu sa škarama glazbena linija: dječje pjesme, klasična mirna glazba književna serija: zagonetke, pjesme
Rad na rječniku: kolaž, crvena knjiga, skica.

Napredak tečaja.

1. Organizacijski trenutak. pozdrav. Izvođenje.
(Čuvar zaslona je šuma.) Učitelj se pojavljuje u kostimu Šumske vile.
Učitelj, nastavnik, profesor:
U šumi sam, u šetnji
Pozivam vas da idete
Zanimljivija avantura
Ne možemo naći
Postanite prijatelj za prijateljem
Čvrsto se držite za ruke
Po stazama, po stazama
Idemo u šetnju šumom
I šumske životinje, naravno
Sigurno ćemo ga pronaći.
- Zdravo, moji mladi prijatelji, znalci i kako-da! Ja sam šumska vila, mislim da poznajem mnoge ljude od ranog djetinjstva. Svatko od vas je barem jednom posjetio šumu. Ova godina je postala vrlo plodna, u mojoj šumariji ima puno bobičastog voća i gljiva. Živite u kraju gdje ste okruženi nevjerojatnim šumama - sve je to moj posjed. Stanovnici moga šumskog kraljevstva su pored tebe kad si sretan i sretan, pored tebe kad si tužan. Oni koji su pažljivi sigurno su sreli ježa koji prelazi cestu ili vjevericu koja skače s grane na granu, mnogo raznih ptica - sve su to moji prijatelji!
- Dečki, tko je upoznao moje šumske prijatelje? (Odgovaraju djeci).
- Da, dečki, životinje i biljke su u vašoj blizini. Ali danas je moja duša tjeskobna, jer su djeca počela zaboravljati na biljke i životinje, na ljepotu prirode, provode puno vremena na računalnim igricama, internetu, TV-u. To me jako rastužuje. Došao sam k tebi da pronađem nove prave prijatelje prirode u mojoj vilinskoj šumi. Recite mi ljudi, volite li prirodu? (Odgovaraju djeci).
2. Glavni dio.
1) Poznanstvo. Saopštavanje svrhe lekcije.

- Onda da te upoznamo! Već me poznajete, a sada ću vas zamoliti da stanete redom, date svoje ime i ukratko kažete koju životinju ili biljku volite i zašto? (Djeca odgovaraju kratko, 1-2 rečenice).
- Jako mi je drago što sam te upoznao, sad znam više o tebi i vidim da jako voliš životinje i prirodu. Ljepota prirode je predivna i jedinstvena, daje vam prostora za maštu i kreativnost. Danas vas želim upoznati s raznim vrstama mojih prirodnih darova, pokazati kako ih mašta ljudi pretvara u prekrasna umjetnička djela i naučiti vas kako napraviti kolaž (slovnički rad).
Znate li što je kolaž? (odgovor djece).
Kolaž (od francuskog coller - lijepljenje) je tehnička tehnika u likovnoj umjetnosti koja se sastoji u stvaranju slika ili grafičkih djela lijepljenjem predmeta i materijala koji se u boji i teksturi razlikuju od podloge na podlogu.
- Danas vas pozivam da posjetite moju Radionicu - Šumske fantazije. (Prikaži odgovarajući slajd). Ja sam vila – šumska majstorica, a hoćete li vi danas biti moji šegrti? Slažeš li se?
- Na put ćemo krenuti pješice. Prvo, hodanje je dobro za zdravlje i razvoj vašeg tijela, a drugo, možete u potpunosti uživati ​​u ljepotama prirode. Čuti šum vjetra, šuštanje lišća, pucketanje grana i pjev ptica - to su moji prijatelji, jako cool!
- Ali da biste došli do moje radionice "Šumske fantazije", morate prevladati težak put kroz čarobne stanice:
Težak put te čeka -
Nije tajna
...da ti malo pomognem,
Dat ću vam tri savjeta:
Slijedite put u šumu.
Svaki na svoj način.
Pokušajte pomoći.
Svima koji čekaju pomoć.
- Dečki, na svom putu ćete sresti bajkovite likove, moje pomoćnice.
- Sretno!
2) STANICA 1 "IGRA"
Dečke susreće "Ekolenok" - Riblja kost.
Bok dečki. Ja sam "Ekolenok" - riblja kost. Moraš se igrati sa mnom da bi mogao ići dalje. I tek kad budem siguran da znaš čuvati prirodu, vodit ću te dalje do sljedeće stanice.
Provjerimo kako poznajete pravila ponašanja u prirodi. Dat ću vam prijedloge. Ako se slažete s njima, recite da, a ako se ne slažete, recite ne. Razumljivo? Onda, pažnja!
Igra "Ako dođem u šumu".
- Ako dođem u šumu i uberem kamilicu? (Ne).
- Ako pojedem pitu, hoću li izbaciti komad papira? (Ne).
- Ako ostavim komad kruha na panju? (Da).
- Ako zavežem granu, hoću li zamijeniti klin? (Da).
- Ako zapalim vatru, ali je neću ugasiti? (Ne).
- Ako puno zabrljam, ali zaboravim to pospremiti? (Ne).
- Ako iznesem smeće, hoću li zakopati staklenku? (Da).
- Volim svoju prirodu, pomažem joj! (Da).
Dobro napravljeno! Usrećio me! Za to što se znaš ponašati u prirodi, želim ti dati darove iz svoje čarobne škrinje. Moji prijatelji božićnog drvca pomoći će nam na putovanju. (Djeli božićna drvca izrezana od kartona u boji, na čijoj su poleđini zalijepljene zagonetke o šumskim životinjama).
Dečke susreće "Ekolenok" - Pametan.
- Bok dečki. Ja sam "Ekolenok" - Pametan.
želim vam dobrodošlicu STANICA 2 "GUESS"
Zagonetke o šumskim životinjama: DODATAK br
- Riješene zagonetke, kakvi pametni, pravi znalci! Onda idemo dalje...
STANICA 3 "KRIŽALJKA"
Dečke susreće "Ekolenok" - Tikhonya.
- Pozdrav prijatelji! Ja sam "Ekolenok" - Tikhonya.
Znate li što je Crvena knjiga? (odgovor djece)
- Da, točno. Crvena knjiga je popis rijetkih i ugroženih životinja, biljaka i gljiva.
Predlažem da pogodite nazive nekih biljaka i životinja koje su navedene u Crvenoj knjizi. Pažnja na ekran, križaljka.
DODATAK broj 2
- Bravo, dečki, nosili smo se sa zadatkom.
STANICA 4 "Iskusstvovedkovo"
Dečke susreće "Ekolenok" - Nestašni. - Zdravo, dušo! Sad ćemo vidjeti što možete učiniti. Evo vaših crteža na temu: "Naša manja braća." Kakve si divne crteže nacrtao! Svi su pokazali svoju kreativnost. DODATAK br.3
- Pa, dečki, jeste li umorni? Igrajmo se…
("eko-djete" - Nestašni nudi opuštanje)

(djeca stavljaju maske životinja, pokazuju navike životinja)
Došli smo u vilinsku šumu
Koliko je čuda ovdje.
Evo dolazi zeko
Pobjegao je od lisice.
Sivi vuk luta šumom,
Traži plijen.
Samo medvjed spava u jazbini
Tako spava cijelu zimu.
- Pa, što se odmaralo, igralo? Onda krenite, očekuju vas nove avanture.
- Hvala vam, prijatelji moji, i sretan put u radionicu Šumske fantazije.
Dečke susreće "Starac - Šumar"
- Dobar dan! Napokon ste stigli do naše radionice. Ja sam šumar, glavni pomoćnik šumske vile. Ali, da bih počeo, moraš mi pomoći razumjeti vrste prirodnog materijala.
Upoznavanje s prirodnim materijalom i zanatima od njega.
1. Zlatnici padaju s grane. (Ostavlja). (slide show).
Otvorite kutije koje se nalaze na vašem stolu i izvadite vrećicu osušenog lišća. Lišće različitih stabala prekrasan je materijal za izradu aplikacija. Listove je najbolje ubrati i sušiti u jesen. Opišite svojstva ovog prirodnog materijala.
Koje su boje listovi? Koji su im oblik i veličina? Pokušajte saviti list. Što se događa? Kakva je to kvaliteta? (Odgovori djece). Možete sakupljati lišće u bilo kojem kutku našeg grada.
Od listova možete napraviti zanimljive aplikacije-slike. (slide show).
2. Bez prozora, bez vrata, gornja je soba puna ljudi. (Sjemenke). (slide show).
Razmotrite sjemenke koje se nalaze u kutiji. Sjeme se formira u plodovima biljaka. Nakon što sazriju, mogu se ubrati i koristiti za stvaranje originalnih djela. Opišite kvalitete ovog prirodnog materijala.
Što možete reći o boji, obliku i veličini sjemenki? (Odgovori djece). Moram li putovati daleko da bih pronašao i sakupio sjeme?
Pogledajte kakve se zanimljive kompozicije dobivaju iz sjemenki. (slide show).
3. Raste na granama u skupinama,
prekrivena školjkama. (Orasi). (slide show).
Orašasti plodovi su različiti - orasi, šumski (lješnjaci), pistacije. A ima i plodova koji imaju slična svojstva. To su žir i kesteni. Pogledajmo pobliže ovaj prirodni materijal. Koje su njihove prepoznatljive značajke? Isprobajte ih dodirom. (Odgovori djece). Gdje možete pronaći ovo voće?
Od ljuski orašastih plodova, kestena i žira možete napraviti igračke, ukrase, ukrasiti ukrasne ploče. Pogledajte koji su obrti izrađeni od ovih prirodnih materijala. (slide show).
4. Svakog proljeća, smreke šape
Stare lampe se zamjenjuju novima. (češeri). (slide show).
Izvadite vrećicu čunjeva. Češeri su plodovi crnogoričnih stabala. Također se razlikuju po izgledu i veličini. Pogledajmo ih pobliže. Tko zna s kojeg je stabla svaki češar? (bor i smreka). Ovo je izvrstan materijal za voluminozne igračke. Gdje možete pronaći čunjeve?
Pogledajte u što vješte ruke mogu pretvoriti čunjeve. (slide show).
5. U proljeće - svilenkasta trava,
ljeti - kukuruzno polje s šiljcima,
Suha, vrlo lomljiva, zove se ……. (Slama). (slide show).
Slame su suhe stabljike klasova žitarica: pšenice, zobi, ječma, raži. Možete ga pronaći ljeti na poljima u okolici našeg grada. Izvadite vrećicu, otvorite je i osjetite stabljike slame na dodir.
Što su oni? Opišite njihov izgled. Unutar stabljike su šuplje, prazne. Ljudi ga već dugo koriste za izradu laganih, izdržljivih stvari. Od slame se izrađuju šeširi, košare, namještaj, kućanski predmeti, igračke.
I slike od slame su također jako lijepe. (slide show).
6. Žuto malo pile
Kljunom se probija kroz kuću. (Jaje). (slide show).
Ljuske od jaja izvrstan su materijal za dječju kreativnost. Pogledajmo ove stvari. Izvadite vrećicu školjki.
Koje je ona boje? Koja svojstva ima školjka? Krhka je i lako se lomi na komade. Možete skupljati školjke bez napuštanja kuće. Lako se obrađuje, dobro se boji i lijepi.
Pogledajte kako izgledaju aplikacije izrađene tehnikom mozaika. (slide show).
7. Lagani, prozračni,
Sve ptice to trebaju. (Pero). (slide show).
Ptičje perje je vrlo nježan i lijep materijal. Kao što su vrste ptica u prirodi raznolike, raznoliko je i njihovo perje.
Izvadite perje koje se nalazi u kutiji. Otvorite vrećicu i osjetite ih. Opiši svojstva perja. Što su oni? Perje se može skupljati iz prirode i koristiti za obimne radove i ravne aplikacije.
Pogledajte kakve slike fantazija pomaže stvoriti. (slide show).
8. Kućica puževa, kućica od školjki,
Može postati vrlo neobična igračka. (Školjke). (slide show).
To su doista prazne kućice puževa i mekušaca. Da vidimo koje su školjke u vašim kutijama. Gdje ih možete pronaći? (Na moru, kao i mnogo puževa u vrtu). Otvorite vrećicu, dodirnite školjke. Koja su svojstva ovog prirodnog materijala?
Ovo je nevjerojatno lijep prirodni materijal raznolikih boja i oblika. Školjke čine neobične igračke i ukrase. (slide show).
9. Žuta, bijela i opuštena,
Nagomilana u dvorištu.
Ako želite, možete uzeti
I igrati "kulichiki". (Pijesak). (slide show).
Izvadite vrećicu s pijeskom. Ovaj materijal je svima poznat od djetinjstva. Pijesak je neophodan materijal za osobu. Potrebno je za proizvodnju građevinskog materijala, betona, stakla. Koje je glavno svojstvo pijeska?
Pijesak se može obojiti bojama u različitim bojama. Na karton se nanosi crtež ljepilom, a zatim se posipa pijeskom. Također možete koristiti male kamenje.
Dobivate sjajne slike. Pogledaj kako je lijepo. (slide show).
10. Skrivanje u zemlji
Transformira se u rukama.
Vatra je umjerena
Pretvara se u jelo. (Glina). (slide show).
Također je prirodni materijal. Na slici su slojevi gline. Jeste li ikada pronašli glinu? Pogledajmo njegova svojstva. Koje je boje glina? I također crvena, bijela, žuta. Zapamtite komad gline. Što joj se događa?
Ljudi su dugo koristili ovo svojstvo gline - plastičnost - za izradu posuđa. Nakon pečenja proizvodi su postali tvrdi i nisu propuštali vodu. Takvi proizvodi nazivaju se keramikom.
Mnoge korisne i lijepe stvari mogu se oblikovati od gline. (slide show).
Šumska vila - Pa, dragi moji prijatelji, upoznali ste se s mojim prirodnim darovima. Da li su vam se svidjeli njihovi zanati? Koje materijale najviše volite? (Razgovor s dečkima).
Vratite sve vrećice u kutiju i gurnite je u stranu. (Uvodna dijaprojekcija).
- Pažnja! Moji šegrti, jeste li spremni za najteži posao? (odgovor djece)
- Danas ćete se morati potruditi. Izradit ćemo kolaže od prirodnog materijala. Svoje radove možete pokloniti prijateljima, rodbini, kome želite. I zapamtite da je davanje darova jednako vrijedno kao i primanje. Naučite davati ljubaznost i pažnju.
Tako smo završili u kreativnoj radionici „Šumske fantazije“ radit ćemo u paru.
Vaši će kolaži upotpuniti izložbu radionice Šumske fantazije. I zapamtite da je kreativni rad način da izrazite svoje raspoloženje, to je način samoizražavanja.
Ali prije početka rada pogledajte što sam dobio ... (nudim uzorak) DODATAK br.4
Podsjetimo, već smo izvodili razne radove od prirodnih i otpadnih materijala. Oni su zaplet i apstraktni.
A ova slika, što mislite?
- Tako je, zaplet.
Od kojeg je materijala napravljen ovaj kolaž?
– ovaj kolaž je izrađen od prirodnog materijala (piljevina u boji, grane drveća, lišće, vlati trave).
Koje sam alate koristio za svoj rad?
- Škare, ljepilo, flomasteri. Ispravno! Dobro napravljeno!
Sada razmislite o svom sastavu i napravite skicu.
Skica je preliminarna skica, odnosno približni crtež predviđenog rada.
Distribuirajte rad, može se raditi s predloženom životinjom, pticom, kukcem ili gljivom, koji je izabrao piljevinu u boji, drugi reže lišće i grane. Zajedno sastavite zaplet, a zatim sve to zalijepite na bazu. Osnova za rad je karton u boji. Prije izvođenja radova ponovimo sigurnosna pravila pri radu sa škarama (pravila na ploči). DODATAK br.5
- Slijedite ova pravila!
E, sad je vrijeme za rad. Pokažite svoju maštu i vještinu (za vrijeme rada zvuči mirna glazba).
(praktičan rad - izrada kolaža od prirodnog materijala).
Opis rada izrade kolaža PRILOG br.6
Fizkultminutka. Bump igre. (Zvuči lagana vesela glazba).
Ustani sa svojih mjesta, stani pored mene. Pokupite šišarku. Zarolajte ga u rukama. Otvorene ljuske su tvrde i oštre, bodu dlanove, ali to nije štetno, nego naprotiv, korisno je. Na dlanovima i prstima ima mnogo važnih točaka. Takva masaža pomoći će poboljšanju stanja cijelog tijela. Možete se igrati i sa čunjevima. Igra "Pomozi vjeverici!" (Dečki se naizmjenično bacaju čunj u koš. Ako čunj pogodi, svi skaču; ako čunj ne padne u koš, svi lupaju nogama. Nakon završetka igre razbacani čunjevi se skupljaju i stavljaju u košara za vjevericu).
- Odmoran? Nastavljamo stvarati...
- Bravo dečki!
Namučili ste se i završili u radionici "Šumske fantazije", predlažem da Vaš rad smjestite na glavnu izložbu naše radionice.
DODATAK broj 7
Svima nam je drago vidjeti vas!
Započnimo našu emisiju!
Jako su se trudili, savladali,
Ostvaren svijet fantazije
Izrežite aplikacije
Izmišljene varijacije.
- Volis li svoj posao? I ja to volim! I svakome od vas poklanjam znak mog pomoćnika - medalju mladog prijatelja prirode. (Medalje od kartona na vrpci, slika je u PRILOGU br. 8, po želji možete pronaći bilo koju sliku).
Nakon rada s ubrusom, osušite ruke i očistite radno mjesto. Skupite i stavite sve u kutiju. I zapamtite, uvijek operite ruke sapunom i vodom nakon posla.
3. Zaključak. Odraz.
Ovdje je naš put došao kraju. Bilo mi je jako drago upoznati i komunicirati s tako sposobnim, veselim i ljubaznim dečkima poput tebe. Nadam se da vam je naš sastanak bio koristan. Reci mi koje si prirodne darove danas upoznao? Ime. (Odgovara momcima). Sada znate da od njih možete napraviti lijepe i zanimljive proizvode.
Dečki, pogledajte kakvo pahuljasto božićno drvce imamo ovdje. Što tome nedostaje? (Odgovara momcima). Idemo ga ukrasiti! Dat ću ti tri čunjeva. Odaberite samo jednu.
- Ako volite komunikaciju s prirodom i rad s prirodnim materijalima - odaberite zlatni stožac,
- ako ste više voljeli gledati gotove kreativne radove, odaberite srebrni konus,
- ako vam se naše putovanje nije svidjelo i jednostavno ne volite izrađivati ​​rukotvorine, odaberite bijeli konus.
Sada idite na božićno drvce i pričvrstite konus. (Djeca lijepe čunjeve na božićno drvce, na čiju je stražnju stranu zalijepljen komad dvostrane trake. Za čunjeve možete uzeti bilo koje boje).
Pogledam ovo božićno drvce i vidim da imam još prijatelja. Zaista želim svake godine imati sve više takvih prijatelja. I koristite internet i računalo za posao: tamo uvijek možete pronaći zanimljiv materijal o proizvodnji raznih zanata. Učinite to sami i pozovite mame, tate, bake i djedove da vam pomognu. Uostalom, u dobrom društvu svaki posao je bolje raspravljati.
Zbogom mladi moji prijatelji! Vidimo se uskoro u svijetu prirode!
"Ekolyata" zahvaljuju djeci i pozivaju ih da se pridruže mladim ekolozima. Zatim nude dečkima da polože zakletvu "Ekolit - mladi branitelji prirode" DODATAK br. 9
- A sada poslušajmo himnu "Ekolyat - mladi branitelji prirode" DODATAK br.10
- Poslastice za djecu od stanovnika šuma.
Hvala svima! Do novih kreativnih susreta!
POPIS KORIŠTENE I PREPORUČENE LITERATURE.
1. Zbirka "U jedinstvu s prirodom", Moskva-Stavropolj, "Ileksa" "Servisna škola", 1999.
2. M.I. Nagibina, "Prirodni darovi za obrt i igre", Yaroslavl, "Akademija razvoja", 1997.
3. Suvorova V.M. Iskustvo u ekološkom radu sa školarcima - Volgograd: Učitelj, 2009.
4. Internet resursi.
OPĆINSKA DRŽAVNA OBRAZOVNA USTANOVA
DODATNO OBRAZOVANJE "CENTAR ZA DJEČJE STVARALAŠTVO"
Urbano naselje Sančursk, regija Kirov
APLIKACIJE
Voditelj udruge "EKOMIR" MKOU DO "CDT"
1. kvalifikacijska kategorija: A.A. Kolesnikova
grad Sančursk
2016
DODATAK br.1
Zagonetke.

1. Pređite u naviku peradarnika – očekujte nevolje.
Crveni rep zamete tragove. (Lisica)

2. Ovdje ispod klupe puze igle i igle.
Gledaju me, hoće mlijeko. (Jež)

3. Prepoznat ćemo životinju
Prema dva takva znaka:
Zimi je u bijelom kaputu,
I u sivoj bundi - ljeti. (Zec)

4. Tko spretno skače uz božićna drvca i doleti do hrastova?
Tko skriva orahe u udubinu, suši gljive za zimu? (Vjeverica)

5. Lopta se kotrlja po šumi, ima bodljikavu stranu.
Noću lovi bube i miševe. (Jež)

6. Izgleda kao ovčarski pas. Svaki zub je oštar nož!
Trči, ogolivši usta, spreman da napadne ovcu. (Vuk)

7. Ni janje i ne mačka, nosi bundu tijekom cijele godine.
Krzneni kaput sivi - za ljeto, za zimu - različite boje. (Zec)

8. Ljeti hoda bez ceste između borova i breza,
A zimi spava u jazbini, skrivajući nos od mraza. (Snositi)

9. Od grane do grane, brz kao lopta,
Crvenokosi cirkusant galopira šumom.
Ovdje je u letu počupao kvrgu,
Skočio je na deblo i potrčao u udubinu. (Vjeverica)
10. Vitka, brza, rogovi razgranati, nosi se cijeli dan. Tko je to? (jelen)
11. Kucam - dobijem hranu, ali ne kucam - gladan sam! (Djetlić)
12. Tko nosi šumu na glavi? (Los)
DODATAK №2
Križaljka

DODATAK br.3
Izložba crteža na temu "Naša mala braća"


DODATAK br.4
Uzorak kolaža od prirodnog materijala


DODATAK br.5
Pravila za rad sa škarama

Škare su oštar alat. Pažljivo koristite škare!
1. Držite škare na određenom mjestu.
2. Ne držite škare s oštrim krajevima prema gore, provucite prstenove naprijed.
3. Ne ostavljajte škare otvorene na radnom mjestu.
DODATAK broj 6
Opis faza izrade "Kolaža" od prirodnog materijala.
Korišteni materijal: za podlogu - karton, flomasteri ili markeri, uzorci životinja, ptica, gljiva i leptira, oči, prirodni materijal: piljevina u boji, lišće, mahovina, češeri, žir, vlati trave, male grane drveća , itd. , PVA ljepilo i Master ljepilo.
1. Izrada životinje.
Uzimamo odabrani predložak životinje, ptice ili gljive, kružimo ga na kartonu flomasterom ili markerom. Korištenje PVA ljepila. posuti piljevinom u boji odgovarajuće boje.
2. Stvaranje priče
Svatko stvara svoju priču. Koristeći grane oponašamo drveće, uz pomoć lišća, vlati trave, mahovine i drugog prirodnog materijala stvaramo prirodu, odnosno okruženje u kojem živi naš šumski prijatelj. Sve lijepimo PVA ljepilom, a Master na podlozi je karton.
3. Napravljenu životinju, pticu ili gljivu izrežemo škarama iz piljevine u boji i zalijepimo na podlogu, u središtu gotove parcele.
4. Našem šumskom prijatelju lijepimo oči (djeca su donijela kupljene, možete ih nacrtati i izrezati)
5. Umetnite naš proizvod u okvir. Kolaž je spreman! (Umjesto okvira možete koristiti kutije slatkiša)





Radovi djece od prirodnih materijala.
DODATAK broj 7
Glavna izložba dječjih radova radionice "Šumske fantazije"


DODATAK broj 8
Medalja mladog prijatelja prirode


DODATAK broj 9
Zakletva "Ekolyat - mladi branitelji prirode"
Ja sam poštena, ljubazna i brižna osoba. Želim se pridružiti Ecolyatu.
Volim sva živa bića, pa obećavam da ću uvijek štititi i brinuti se za našu manju braću!
Volim udisati čist zrak, pa obećavam da ću čuvati zelene površine, saditi nova stabla i brinuti se o njima.
Želim piti čistu vodu, plivati ​​u čistim rijekama, morima i jezerima, pa obećavam da ću zaštititi vodena tijela od onečišćenja, štedjeti vodu iz slavine.
Volim šetati prekrasnim poljima i šumama, pa obećavam da ću pospremiti za sobom bilo kada i bilo gdje, razvrstati kućni otpad i reciklirati.
Ulaskom u redove Ecolyata – Mladih branitelja prirode, prisežem da ću dati sve od sebe da postanem najbolji prijatelj Prirode, pouzdan i vjeran.
Kunem se da ću sve svoje znanje i snagu usmjeriti na brigu o prirodi, životinjama i biljkama.
Kunem se da ću ljudima oko sebe donijeti znanje o prirodi.
Kunem se! Kunem se! Kunem se!
DODATAK broj 10
Himna "Ekolyat - mladi branitelji prirode"
Riječi: Zotova Tatyana Vladimirovna
Glazba: Dzreev Igor Sergejevič
par:
Sunce jarko sja na vedrom nebu,
U planinama veselo žubore potoci,
Na rubu šume blizu smreke,
Trile glasno vuku slavuji.
Ljepota prirode nas osvaja,
Daje snagu, inspiraciju,
Iznenađuje čudima
Ali samo oni koji je štite!
Refren:


Mi smo Ecolyata - branitelji prirode,
Životinje, biljke su veliki prijatelji,
Čuvajte i volite prirodu
par:
Pogledaj okolo i vidjet ćeš
Svaki dan je ispunjen magijom
Duga, magla i bijeli mraz,
Ili kiša ispred vašeg prozora.
Neprocjenjivi dar je sigurno čuvan,
Tišina prirode, njen mir,
Ako iskreno volimo prirodu,
Dakle, s vama volimo domovinu.
Refren:
Mi smo Ecolyata - branitelji prirode,
Životinje, biljke su veliki prijatelji,
Bogatstvo zemlje mladi su nasljednici,
Ti i ja čuvamo prirodu!
Mi smo Ecolyata - branitelji prirode,
Životinje, biljke su veliki prijatelji,
Čuvajte i volite prirodu
Spasiti život na planeti Zemlji.

Prezentacija na temu: Igra-putovanje na radionicu "Šumske fantazije"

Igra stanica za mlađe učenike. Tradicija i život Neneta

Ciljevi:

  1. Uključite učenike osnovnih škola u ekološki pokret.
  2. Obogatiti osnovnoškolce znanjem o prirodi.
  3. Ponovite pravila ponašanja u prirodi.
  4. Usaditi ljubav prema prirodi, ljubav prema rodnom kraju.
  5. Za usađivanje sposobnosti za timski rad, navigirajte terenom.

Priprema za utakmicu:

Učitelji razvijaju rutu, određuju broj i mjesto postaja.

Izrađuje se dizajn, vizualni materijal i informacije za svaku postaju, određuju se voditelji svake stanice. Razmatra se njihovo kreativno utjelovljenje.

Napredak igre

Zvuči glazba. Djeca osnovnih škola (1,2,3,4) se postroje. Sudjeluju 4 ekipe. Predstavljaju se ekipe (naziv, moto, amblem razreda). Učenici svakog razreda dobivaju orijentaciju u području kako bi pronašli list rute.

Pronađeni su listovi rute! (Dodatak 1.)

Svaki razred se šalje prema rutnom listu na stanici.

1 postaja "Zoološka"

Origami papirni labud.

Kako napraviti origami labuda? Jako jednostavno. Da biste ga napravili, potreban vam je samo kvadratni list bijelog papira.

1. Presavijte suprotne kutove kvadrata, zagladite dijagonalu. Ovo će biti naša glavna pomoćna linija. Presavijte 2 strane kvadrata duž pomoćne linije, dobit ćete "zmaja".

2. Okrenite radni komad i ponovno preklopite 2 strane četverokuta na pomoćnu liniju.

3. Presavijte radni komad na pola duž linije vodilice.

4. Donja polovica bit će torzo, gornji vrat. Od ruba "vrata" savijte proizvoljni dio prema gore, to će biti glava labuda.

5. Presavijte radni komad duž pomoćne linije tako da većina ide prema unutra.

6. Labudov vrat povucite prema gore držeći torzo. Držeći vrat, gurnite labudovu glavu naprijed. Izgladite bore.

7. Za oblikovanje glave proširite njezine donje nabore i formirajte glavu duž postojećih pomoćnih linija.

8. Da biste stvorili kljun, savijte vrh glave stepenastim preklopom (harmonika) prema unutra.

9. Raširite ptičja krila. Sada je Origami Swan spreman za let do našeg jezera! Ako lagano pritisnete labudov rep, on će preplivati ​​jezero.

2 postaja "Song Rainbow"

  • 1, 2 razredi imenuju pjesme u kojima se nalaze imena životinja.
  • 3. stupanj - naziv cvijeća
  • 4. stupanj - naziv insekata

3 postaja "Crvena knjiga"

  • Pitanja za 12 razreda:
  • Pitanja za 3. razred:
  • Pitanja za 4. razred:

4. stanica "Put Pathfindera" (štafeta)

Za svaku fazu je dodijeljena jedna osoba. Ruksak služi kao štafetna palica. Tim koji treba najmanje vremena da završi put pobjeđuje.

  1. Trčanje 80 metara; sastavite cvijet prema uzorku.
  2. Pronalaženje raznih malih predmeta (izbočina) smještenih preko 10-15 metara.
  3. Prevladavanje uvjetne "močvare" na "izbočinama".
  4. Bacanje lopte u metu.
  5. Trčanje u torbi.
  6. "Nosi - ne ispuštaj."

5 stanica "Zelena patrola"

  1. Odrediti koja je pravila ponašanja u prirodi čovjek prekršio. (Prezentacija.)
  2. Nacrtajte znakove upozorenja. (Dodatak 4.)

6 postaja "Misterije prirode"

(Djeca dobivaju križaljke. Moraju riješiti što više u određenom vremenu)

1. Odgovori na križaljku

3. kolibri

2. Odgovori na križaljku

3. Odgovori na križaljku

6. lijeska

4. Odgovori na križaljke

1. školjka

2. lignje

3. hobotnica

5. školjka

6. ticala

5. Odgovori na križaljke

1. hobotnica

3. dupin

4. lignje

6. Odgovori na križaljke

3. lisica

4. vrganj

7 postaja “Pjesme o prirodi”

Razmislite, koristeći rime, i izgovorite pjesmu "Čuvaj prirodu!"

  • Šume su čuda
  • Ne uništavajte - čuvajte se
  • Sunce, zrak i voda su prijatelji
  • Priroda - puno kisika
  • Priroda - vrijeme
  • Šuma - sjaj
  • Rijeka - oblaci

8 stanica "Zelena ljekarna"

Razgovor s djecom o uporabi i primjeni ljekovitog bilja.

Pitanja i zagonetke o bilju koje se koristi za liječenje raznih bolesti.

Ljepotice s bijelim cijevima
Zajedno smo stajali na putu,
Grane se spuštaju
I naušnice na granama.
(Odgovor: breza)

Brezov sok je zdrav napitak, dobar opći tonik, kao diuretik kod bolesti srca i bubrega.

Tanka stabljika duž staze.
Na kraju su naušnice.
Lišće je na tlu
Mala vesla.
On nam je kao dobar prijatelj
Liječi rane na nogama i rukama.
(odgovor: trputac)

Trputac je ljekovita biljka. Još u davna vremena trputac su nazivali "majkom svih biljaka" zbog svoje sposobnosti da liječi rane i bolesti. Uz pomoć trputca možete zaustaviti krvarenje, zna zaliječiti rane, liječiti razne bolesti. Ako ste protrljali žulj – pričvrstite čisti list trputca, pa će vam biti lakše hodati. A sve zato što lišće sadrži vitamin K. Trputac je prijatelj putnika.

Sestre stoje u polju,
Žute oči gledaju u sunce
Svaka sestra ima
Bijele trepavice.
(Odgovor: kamilica)

Kamilica će pomoći bolesnom trbuščiću. Mazite ga kod prehlade i kašlja, grgljajte grlobolju.

Samo dodir
Povucite ruku:
Gori travu
Kao vatra.
(odgovor: kopriva)

U narodnoj medicini koriste se lišće, korijenje s rizomima, plodovi. Kopriva može zaustaviti krvarenje, liječiti neke bolesti. Kopriva se također koristi u šamponima za kosu. Kosa oprana koprivom bolje raste, sjaji se i otklanja perut.

Cvate u svibnju,
Naći ćete ga u sjeni šume:
Na stabljici, kao perle u nizu,
Mirisno cvijeće visi.
(Odgovor: đurđevak)

Najmirisniji i najelegantniji cvijet. Koristi se za izradu parfema i sapuna. Od sjemenki se prave kapi koje smiruju rad srca.

On je blistavo sunce
Tada je on pahuljasti oblak.
Ljeto nije željelo čekati.
Vjetar je puhao - letio okolo!
(Odgovor je maslačak)

Koristite korijenje, snižava temperaturu, koleretik i laksativ.

Sjedi na štapu
U crvenoj košulji
Trbuh je pun
Punjena kamenčićima.
(Odgovor - divlja ruža)

Sadrži puno vitamina C. Koristan za prevenciju gripe.

Sumiranje igre

Dodjela nagrada pobjednicima i sudionicima.

Želimo vam uspjeh i dobro zdravlje

Potraga "EKOLOŠKA ORIJENTACIJA" za studente i srednjoškolce


Autorica Tkachenko Tamara Vladimirovna, učiteljica-metodičarka Ingulets Collegea
Državna visokoobrazovna ustanova "Nacionalno sveučilište Krivoy Rog"
Cilj
Podići razinu ekološke pismenosti, razviti vještine primjene ekoloških znanja u nestandardnoj situaciji, proširiti znanje o prirodi zavičajnog kraja.
Razvijati inteligenciju, sposobnost brzog pronalaženja rješenja za probleme, neovisnost
mišljenje, kreativnost, emocionalno-voljna sfera.
Njegovati komunikacijske i timske vještine u igri, kulturu komunikacije, želju za pobjedom i sposobnost dostojanstvenog poraza.

Zadaci
- formiranje ekološkog mišljenja;
- proširenje erudicije;
- produbljivanje znanja zavičajne povijesti;
- usavršavanje orijentacijskih vještina;
- jačanje tjelesnog zdravlja;

Oprema
Ako se igra na otvorenom: za svaku momčad, plan terena s rutom i naznačenim mjestima, kompas, priručnici za natjecanja potrebni za svako mjesto, znakovi koji označavaju mjesto.
Igra se može igrati i unutar škole i u dvorištu, ako je dovoljno veliko: umjesto plana mjesta, plan prostora i dvorišta s naznačenim trasama.


Uvjeti igre
U igri može sudjelovati nekoliko timova koji će započeti igru ​​s različitih mjesta (samo ih trebate proći navedenim redoslijedom). Svaka lokacija ima jednog od članova žirija i njegovog pomoćnika. Timovi trebaju imati naziv, ambleme, poželjno je imati moto za svaku lokaciju (dajem primjere motova). Bodovi se dodjeljuju za točne odgovore. Za točno objašnjenje odgovora dodaje se bonus bod. Vrijeme potrebno za prolazak rute također se uzima u obzir u ekipnom poretku.

Amblem bi mogao biti


Kako bi se zakomplicirali uvjeti igranja na ruti između lokacija, možete koristiti jednostavne elemente staze s preprekama koje se koriste u turizmu, na primjer, "balvan", "web", "prepreka", "hummocks", "pendulum" i drugi - ovo će igru ​​učiniti još uzbudljivijom.





Početak natjecanja

Vodeći
Pozor momci, utakmica nas opet čeka!
A kuhari se spremaju za večeru kraj vatre,
Vi ste znanje, snalažljivost i brzina i pogon
Otkrijte, a porota će objaviti presudu!
Ekipe, idemo!


Ekipe dobivaju putne listove, upoznaju se s pravilima igre, za svaku momčad se bilježi vrijeme

Mjesto 1

Ekološki - nije ekološki prihvatljiv


Tim je izgrađen, sebe naziva i moto

Naše akcije su različite
Ponavljamo ih redovno,
Ali vrijeme je za razmišljanje
Neka nam igra pomogne.

Pomoćnik žirija
Pažnja, prijatelji i marljivost,
Trebat će vam. Sada pažnja:
Morate birati između ovih fotografija
Samo one koje su važne u ekologiji.

Timu se nudi niz fotografija ili slika koje prikazuju ekološki ispravne i neispravne postupke ljudi (primjeri fotografija: kupanje u kadi, pod tušem, električni automobil i automobil s ispušnim plinovima, trolejbus, razvrstano i nerazvrstano smeće , smeće u šumi i njegovo čišćenje, tmurno lice i osmijeh i tako dalje).

Mjesto 2
"košare"


Moto tima:
Što obući i što jesti
Svi moraju jasno znati
Nejasno? Evo neke pomoći za vas:
Eko je važan prefiks.


Pomoćnik žirija
Pogledajte košare:
Za uspjeh ćete biti nagrađeni
Ne treba nam sredina
Rastavite ga onako kako vam treba.

Timu se nude 3 koša:
- u prvom se miješa razna roba: orašasti plodovi i krekeri različitih okusa, čips, slatkiši, razna gazirana pića (Pepsi, Fanta), lak za kosu, lakovi za nokte, deterdženti, mineralna voda, voće, povrće, pamuk, vuneni predmeti , lan, sintetičke tkanine i slično;
- druga i treća košara su prazne, na jednoj natpis "ekološki", na drugoj "ne ekološki".
Momčad mora sve posložiti u dva koša.

Mjesto 3

"Crvena knjiga"


Moto tima:
Biljke, životinje i ptice
Nisu gosti na našem planetu,
Pa neka stranice postanu zelene
Knjiga – odgovorni smo mi, ljudi!

Pomoćnik žirija
Pogledajte stranice:
Biljke i ptice su ovdje
Insekti i životinje -
Ako ste upoznati s njima, provjerite:
Pokušajte oduzeti
One koje treba zaštititi.

Timovima se nude fotografije ili slike predstavnika divljih životinja, od kojih trebaju odabrati one koje su navedene u Crvenoj knjizi.

Mjesto 4

"Hranidbeni lanac"


Moto tima:
Da bi se ciklus nastavio,
Svatko mora dati energiju,
Dug ili kratak je tvoj lanac,
Ako ga imate, proslijedite ga, točka!

Pomoćnik žirija
Svima je potrebna energija
Nije ga lako dobiti
Kako je zadatak svima jasan?
Gradimo lanac, ali ne po visini:
Ovdje je princip piramide
Sve morate uzeti u obzir.

Timovima se nude strelice, fotografije, slike ili igračke, zanati koji prikazuju karike u lancu ishrane koje je potrebno izgraditi.

Mjesto 5

"Pronađi par"


Moto tima:
Svatko ima par
Možemo je pronaći
Postavljajte nam pitanja
I prihvatite odgovore!

Pomoćnik žirija
Pogledaj nas
i definiraj:
Tko ti je koga spasio
Nazovi brzo.

Tim je pozvan da sastavi biljku i njene sjemenke, lišće, plodove, cvijeće (slike biljaka na slikama, ostalo je ubrano).

Mjesto 6

"Prikupite svoj feed"


Moto tima:
Ako želiš jesti, ne zijevaj
Uskoro nabavite hranu
Tko je ignorirao savjet
Otišao je u krevet gladan!

Pomoćnik žirija
Vjeverica, zec, vuk, lisica -
Svi oni noću sanjaju hranu,
pokušaj pogoditi
I pomozite ga sastaviti.

Svaki član tima u prilogu ima sliku životinje za koju mora skupljati hranu (neke vrste hrane moraju biti u više primjeraka)

Referenca
Vjeverica sjemenke smreke i bora od češera, lješnjaka, žira, gljiva,
bobice, ptičja jaja
šumski miš sjemenke biljaka, vlati trave, gljive, insekti, njihove ličinke,
gliste, zeleni dijelovi biljaka, pupoljci i kora
listopadnog drveća i grmlja
Zec zeljaste biljke, kora i pupoljci listopadnih stabala i
grmlje
Jež kukci, gliste, žabe, mišoliki glodavci,
gušteri, zmije, jaja ili pilići, voće, bobice
Većžabe, punoglavci, ribe, miševi, gušteri, tritoni, jaja
ptice, pilići
Žaba kukci, njihove ličinke, punoglavci, gliste
Lisica miševi, zečevi, ptice, žabe, kukci, strvina, bobice
Vepar rizomi biljaka, njihovi zeleni dijelovi, žir, kukci i njihovi
ličinke, glodavci, gliste, strvina

Mjesto 7

"Znati i poslušati"


Moto tima:

Ako ste prijatelj prirode
Vodite računa o svemu oko sebe
Ocijenite u potpunosti
Uostalom, imamo samo jednu Zemlju!

Pomoćnik žirija
Danas ste u prirodi
Pravila su poznata
Navedite ih naglas
Ako ste prijatelj prirode.

Od tima se traži da navede pravila ponašanja u prirodi, može se tražiti da nacrtaju zabranjujuće ili ograničavajuće znakove

Mjesto 8

"Umjetnički"


Moto tima:
Voli skladati i pjevati
O prirodi, svima
Zato požurite vidjeti
Što ćemo vam pokazati?

Pomoćnik žirija
Naša stanica, momci, je neobična,
Budući da mu je ime "Umjetnički",
Čekamo pjesme i pjesme, skečeve,
Da vas ocijenim.
Želim ti inspiraciju
Započni emisiju!

Tim predstavlja pjesmu ili pjesmu ili skeč pripremljenu za natjecanje. Boduju se za usklađenost s temom, izvedbom, autorskim pjesmama i pjesmama, uzimaju se u obzir pjesme-preinake (dodatni bod)

Nakon završene rute, ekipe se okupljaju na cilju, žiri sumira rezultate. Vrijeme sastanka žirija može biti ispunjeno amaterskim nastupima.