Невидимі нитки взимку. Приклад невидимих ​​ниток у зимовому лісі? Схема невидимих ​​ниток у лісі? Явлення у неживій природі

Тема поділу: Природа.

Тема уроку: Невидимі нитки в зимовому лісі.

Цілі уроку: познайомити учнів із природними зв'язками у зимовому лісі.

Завдання:
Освітні: систематизувати та розширювати уявлення учнів про тварин, рослини, їх спосіб життя, про екологічні зв'язки.

Розвиваючі: розвивати вміння аналізувати, порівнювати, розмірковувати, встановлювати логічні взаємозв'язки.

Виховні: виховувати шанобливе, дбайливе ставлення до природи, бажання працювати дружно, брати участь у пошуках нового.

Тип уроку: комбінований урок.

Оснащення уроку: комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, презентація уроку на тему: «Невидимі нитки у зимовому лісі»

План уроку

1. Організаційний момент – 5 хвилин

2. Основна частина – 35 хвилин

1) Перевірка домашнього завдання – 15 хвилин
2) Фізкультхвилинка – 3 хвилини
3) Знайомство з новим матеріалом – 10 хвилин
4) Закріплення пройденого матеріалу – 7 хвилин

3. Заключна частина – 5 хвилин

Хід уроку

I. Організаційний момент.
- Добрий день! Починаємо наш урок!
Я запрошую Вас у гості до дуже гарної пори року, а
яка це пора року, Ви дізнаєтеся із загадки:

Сніг на полях,
Лід на річках,
Завірюха гуляє.
Коли це? слайд 2

Все навколо біло-синє,
Все в тонкому мереживі тіней.
А ліс укритий пухнастим інеєм, слайд 4
Заснув до перших весняних днів.

Як ви вважаєте, коли настає зима?

За якими ознаками ми дізнаємось про прихід зими?
холодно, температура повітря нижче нуля слайд 5
річки вкрилися льодом, а земля – снігом,
часто йде сніг,
короткий день,
птахів не чути,
морози

Все правильно! За календарем зима 1 грудня. Вчені вважають-
ють початком зими 22 грудня. Сонце в цей день піднімається
низько-низько на небі, тіні довгі, а день найкоротший
в році.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

А зараз ми подивимося, як зима позначилася на житті
рослин та тварин. Як зимують дерева?
- Листяні дереваскинули листя, а хвойні – стоять слайд 6
зелені.
- Як зимують чагарники та трави?
- Чагарники скидають листя, трави жовтіють, але не всі.
– Які трави йдуть під сніг зеленими?
- Зеленими йдуть під сніг суниця, копитень, а також
озима пшениця, жито.
- Чому вони не замерзають?
– Сніг захищає від морозу. Чим більше снігу, тим легше
рослинам перенести зимові морози.

Тут ми бачимо зв'язок живої природи та неживий.

Як зимують звірі?

Заєць – нічний мешканець. День проводить в затишних місцях: під
повалені дерева, в кущах, під лапами їли. У сильні
морози риє у снігу нори до півтора метра глибиною.
Годується тонкими гілочками осики, верби, берези. З гілок,
товстіших, згризає лише кору, їсть суху траву. слайд 7

Лисиця ловить зайців, але головна її їжа – гризуни, насамперед
всього сірі лівки, які повільніші, ніж руді ліві
та миші. Лисице полювання на гризунів називають мишкуванням.
Відпочиває лисиця зазвичай прямо на снігу, у відкритих лігвищах –
десь посеред поля на піднесенні. Тут лисиці безпечніше.
Добре видно все, що відбувається довкола.

Вовк – сильний, розумний хижак. Його здобиччю стають не
лише зайці, а й великі звірі – кабан, лось. Зазвичай вовки
полюють невеликими зграями. Вони можуть довго, завзято преслі-
вати свою здобич. Правда, по глибокому, пухкому снігу їм
важко бігати, і часто вовки залишаються голодними.

Лось – лісовий велетень. Усі його сягає до 400 кг. Такому
звіру потрібно багато їжі. Поволі мареться лось серед кущів і
молодих дерев, об'їдаючи їх гілки. Якщо зустріне повалений-
ну осину, обгладжує кору. Весь цей корм маложивильник-
ний. Вчені підрахували: за добу лось може з'їсти більше
1700 гілочок!
Іноді лось відпочиває, закопавшись у пухкий сніг.
А потім знову за їжу.

Найпомітніший звірятко у лісі – білка. У лісі, де багато дуп-
листяних дерев, білка живе у дупле. Якщо їх немає, будує
гніздо. Головний корм білок – насіння хвойних дерев. Підрахуй-
тано: щоб насититися звірятко має за день спустошити
двадцять вісім смерекових шишок або 380 соснових. Білка ще
шукає під снігом зимовий склад сойки, то розкопає
шишку, ще восени упущену клітом. У голодні роки білка
їсть деревні бруньки, особливо ялинові. Їсть зимові запаси: ж-
луді, лісові горіхи, гриби.

Як зимують птахи?
- Птахи, які харчуються комахами, полетіли в теплі
краю. Залишаються зимувати сороки, синиці, горобці, поповзень,
дятел, клест. Вони продовжують вести активний спосіб життя. слайд 8
горобці, сороки, ворони підгодовуються поблизу житла.
ка. Дятел і пищуха харчуються личинками комах, видобуваючи
їх із-під кори дерев. Сойки, щігли, синиці збирають
плоди, що залишилися, і насіння рослин.

Які птахи прилітають до нас зимувати із півночі?
- Прилетіли до нас на зимівлю із північних районів снігурі
та аматори. Ягоди горобини для них – найкращі ліки.
Зима – важкий час у житті тварин, тому людина
підгодовує їх.

Як ви можете допомогти птахам перенести важкий час?
-Можна зробити годівницю, повісити на дереві, приносити туди слайд.
корм, підвісити біля кватирки шматочок сала – для синиць.
(Узагальнюючи відповіді дітей, вчитель відкриває на дошці схему)
ІІІ. Фізкультхвилинка
Сонце землю гріє слабо,
(Руки вгору та вниз)
Ночами тріщить мороз,
(Руки на пояс, нахили убік)
На подвір'ї біля снігової Баби
(Руки на пояс, поворот довкола себе) слайд 11
Побілів морквяний ніс.
(Діти показують ніс)
У річці стала раптом вода
Нерухлива і тверда,
(Стрибки на місці)
Завірюха злиться,
Сніг крутиться,
(Діти кружляють)
Замітає все навколо
Білим сріблом.
(Імітують рух руками)

IV. Відгадай загадки

Серед лісу
Ковалі кують.
(Дятли)

Шуба сіра для літа,
Для зими іншого кольору.
(Заєць)
Без крил,
А швидше за птаха cлайд 12
З дерева на дерево летить.
(Білка)
Взимку на гілках яблука.
Скоріше їх збери;
І раптом спалахнули яблука -
Адже це... (Снігурі)
Що за дівчина?
Чи не швачка, не майстриня.
Нічого сама не шиє,
А в голках цілий рік.
(Ялина)

Хлопці, як ви вважаєте, що спільного у цих тварин?
- Усі вони знаходяться на ялині або ховаються під лапами ялинки.
- Тварини ховаються серед гілок ялинки, знаходять їжу.

V. Робота на тему уроку.

«Невидимі нитки у зимовому лісі»
- Що ми називаємо невидимими нитками?
- Невидимими нитками ми назвали зв'язки, які є в приро-
де всюди.
Пов'язані між собою нежива та жива природа, рослини та
тварини, різні тварини.

Сьогодні ми побачимо цей зв'язок.
Ялина – одне з найцікавіших і красивих деревнашого
ліси.

Розгляньте малюнок.
Як пов'язане життя тварин з ялиною?
- Тварини харчуються насінням ялинки. слайд 13
- Ховаються серед гілок ялинки, під ними.
- Клести будують взимку на ялинці гнізда і вигодовують ялиновими
насінням своїх пташенят.

Але існує також і зв'язок між тваринами - "друзями"
їли. Так, у харчуванні клісту є особливість: зриваючи шишку ялини,
він виїдає з неї лише частина насіння, та був її кидає. Кинуті кліщами шишки підбирають на снігу білки, дятли, і це полегшує пошук їжі. Але ще важливіше скинуті клестом
шишки для лісових мишей та полівок, які не можуть самі зірвати їх на деревах.
Ось так цікаве життя зимового лісу, такі складні, хоча на перший погляд і непомітні, зв'язки в зимовому лісі.

На прикладі лише однієї ялинки ми переконалися, що вона
служить і укриттям для тварин, та забезпечує їх харчуванням.

Хто дружить із ялиною?
Білка. Кльости.
Заєць. Ласка.
Глухар. Миші.

Чому вони товаришують із ялиною?
- Ялина дає тваринам їжу, ховає їх від негоди.

Хлопці, як ви вважаєте, а чи існує зв'язок між цими тваринами.
-У харчуванні клісту є така особливість: зриваючи шишку
їли, він виїдає з неї лише частину насіння, а потім шишку кидає.

Як ви думаєте, підбере хтось із лісових жителів, кинуті клістом шишки?
- Білка – це полегшить їй пошук їжі.
Миші, полівки – вони не можуть зірвати їх самі.

Подумайте, чому можна назвати їх друзями ялинки?
- Вони пов'язані ланцюгом живлення, розносять насіння.

Як ви думаєте, якби ялина не мала таких друзів, змогли б
насіння потрапити у землю?
Виявляється шишки ялинки розкриваються самі, як тільки лютий-
ське або березневе сонце почне їх пригрівати, і з них висипається легке крилате насіння, яке підхоплює вітер і розносить у різні боки.

Отже, ми на прикладі лише однієї ялинки переконалися, що вона
пов'язана невидимими нитками із тваринами, т.к. вона служить їм укриттям, забезпечує їх харчуванням.

Якому святу присвячена ця сторінка?
-Як ви думаєте, чому ялинка не любить це свято?
– За звичаєм, люди йдуть у ліс та вирубують для святкування Нового року сотні, тисячі ялинок. Людина, намагаючись прикрасити слайд 14
свій будинок лише на кілька днів, губить ціле дерево, багато дерев.
-Що це за собою спричиняє?

Який зробимо висновок?
- Треба подумати над тим, чи варто купувати справжню
ялинку, чи не краще залишити її в лісі, а будинок прикрасити штучною? (Ф/м пісня «Маленькій ялинці не холодно взимку».)
-Бережіть ялинки!
Вирубуючи ялинки, ми позбавляємо тварин удома, даху, корми.

VI. Повторення про харчові ланцюжки.
Виконання завдання у робочих зошитах с. 54
Напишіть у клітинках назви тварин, які слайд 15
кортяться насінням ялинки

V. Підсумок.
-Що ми називаємо невидимими нитками, слайд 16
-Чи існують вони у зимовому лісі?

VII. Домашнє завдання.
1. Скласти харчовий ланцюжок, починаючи з насіння ялинки.
2. Виготовити плакат на захист ялинки від вирубки.
3. Виготовити макет ялинки із підручних матеріалів.

Використовувана література:
Плешаков А.А., Підручник "Світ навколо нас", I год. - Москва:
"Освіта", 2009 р.
Казакова О.В., Н. А. Сбоєва. Поурочні розробки з курсу
"Навколишній світ. 2 клас» - М. «Освіта», 2006 р.
Плешаков А. А. Зелені сторінки: книга для учнів
Початкових класів-М: «Освіта», 2007 р.
Плешаків. А. А. Робочий зошит до підручника для 2 класу. 1 год.
"Світ навколо нас" М.: "Освіта", 2009 р.

Урок з навколишнього світу складений вчителем МБОУ «Ліцей №6 імені М. А. Булатова» м. Курська Шилиною Оленою Геннадіївною

Тема: «Невидимі нитки у зимовому лісі»

Ціль:продовжити формування знань про зв'язки в природі, навчити виявляти ці зв'язки у зимовому лісі на конкретних прикладах.

Заплановані результати:учні навчаться розповідати про взаємозв'язки між рослинами та тваринами у зимовому лісі, наводити приклади невидимих ​​ниток у зимовому лісі, аргументовано відповідати, доводити свою думку, аналізувати, робити висновки, порівнювати.

Обладнання:підручник, робочий зошит, фотографії рослин та тварин (ялина, білка, дятел, миша, заєць, сойка, пугач і т. д.)

I. Оргмомент.

Щоб природі стати іншим, таємниці її дізнатися,

Всі загадки розгадати, ви вчитеся спостерігати.

Разом розвиватимемо у собі уважність.

А допоможе все дізнатися про нашу цікавість

ІІ. Актуалізація знань.

Хто пам'ятає, чим ми займалися на минулому уроці? Якою була тема минулого уроку? (Зимове життя птахів та звірів.)

Перевірка домашнього завдання.

Діти відгадують, про яку тварину йдеться. Відгадуючий розповідає про життя цієї тварини взимку.

Здогадайтеся, про яку тварину йдеться?

Хто відгадає, той і розповість про його життя взимку.

1.Сильний розумний хижак. Його здобиччю стають найчастіше зайці. (Вовк)

Що ви можете розповісти про вовка та про його життя взимку?

2. У якого птаха дзьоб схожий на вигнуті кліщі? (Клест)

3. Тварина, яка швидко бігає та заплутує свої сліди. (Заєць)

4.Хитрий рудий хижак із добрим слухом. (Лиса)

5. Цей звір проводить зиму під снігом, з осені робить запаси у своїх підземних коморах. (Миші)

Чи можна цих тварин зустріти у лісах нашої області?

Де це можна дізнатися?

ІІІ. Самовизначення до діяльності.

Згадайте нашу подорож восени.

Чи існує зв'язок між рослинами та тваринами? Згадайте, які невидимі нитки ми спостерігали з вами осінньому лісі? (Відповіді дітей)

Чи існують такі зв'язки у зимовому лісі, як ви вважаєте? (Відповіді дітей)

Спробуймо це з'ясувати на сьогоднішньому уроці.

Хто здогадався, якою є тема сьогоднішнього уроку? ( Невидимі нитки у зимовому лісі.)

Яку мету ми поставимо собі на сьогоднішній урок? (Відповіді дітей)

Так, правильно ми вчитимемося виявляти зв'язки в зимовому лісі на конкретних прикладах.

IV. Робота на тему уроку.

Відгадайте загадку і ви зрозумієте на прикладі якого дерева ми будемо розглядати зв'язки в зимовому лісі.

Зелена тітка одяглася в голки,

Варто самотньо в лісі на пагорбі.

Одягла сережки собі для потіхи,

Приховавши для білок у сережках горіхи. (Ялина)

Прикріплюється до дошки фотографія ялинки.

Ялина– одне з найцікавіших та найкрасивіших дерев нашого лісу.

Інформація для вчителя(Густі ялинові лапи (гілки) не пропускають льодяний вітер, тому під ялиною і тепліше. Шишки їли довгі. Насіння в них маленьке з крильцями. Гілки ялинки ніколи не ламаються від снігу.)

V. Фізкультхвилинка.

Швидко поморгайте очима, закрийте повіки та посидіть тихо 5-10 секунд.

Сильно замружтеся на 5 секунд, розплющте очі, подивіться вдалину і затримайте погляд на 5 секунд.

Витягніть праву рукуперед собою, повільно ведіть вказівним пальцем вправо та вліво, вгору та вниз, стежачи за рухами пальця поглядом.

V I. Робота за підручником.

А тепер давайте прочитаємо у підручнику на сторінці 36 текст, який називається «З ким дружить ялина?» і спробуємо відповісти на запитання:

З ким дружить ялина?

При читанні будьте уважні, запам'ятовуйте друзів ялинки та те, що їх пов'язує. (Можна акуратно підкреслити олівцем назви тварин.)

Після прочитання згадуємо друзів ялинки. (На столі вчителя фотографії різних тварин.)

У мене на столі лежать фотографії тварин. Ви повинні вибрати тільки тих, які є друзями ялинки. Доведіть свій вибір. (Прикріплюємо до дошки, малюємо стрілки від ялинки до тварини, доводимо зв'язок тварини з ялиною.)

У нас вийшла схема, але одностороння. А ялина отримує користь від тварин? Чи тварини можуть бути пов'язані між собою? Давайте спробуємо в цьому розібратися.

VII. Робота у групах.

Відкриємо робочі зошити на сторінці 21 та виконаємо завдання №2 (Читаємо завдання) Виконуємо завдання за допомогою підручника у групах.

Перевіряємо те, що вийшло. Робимо висновки.

VIII. Фізкультхвилинка.

Раз – потопали трошки,

2 - поплескали в долоні,

3 - головкою повертали,

На 4 – тихо сіли.

Зовсім недавно ми відзначали свято Новий рік. У це свято прийнято приносити в будинок ялинку і вбирати її. Уявіть собі, що буде, якщо нашу красуню ялинку зрубають? (Знімаємо зображення з дошки.)

(Тварини залишаться без їжі, будинку, укриття та загинуть згодом)

Як же бути? Чи є вихід із ситуації? (Ставити вдома штучну ялинку, або вбирати ялинку на природі, не завдаючи їй шкоди.)

IX. Підсумок.

Що нового ви дізналися на уроці?

Хто ж є другом для ялинки?

Які нитки є в зимовому лісі?

Як рослини допомагають тваринам?

Давайте прочитаємо висновок на сторінці 36 у підручнику.

X. Рефлексія.

Що вам найбільше сподобалося на уроці?

Продовжіть фрази... (Фрази заздалегідь заготовлені та прикріплені до дошки)

Я хочу похвалити себе за...

Я хочу похвалити свого товариша за...

Я розповім вдома про те, що ...

Бажаєте краще володіти комп'ютером?

Багато хто користується інтернетом як базою готових творів, рефератів та ін. Але що в такій ситуації робити вчителю? Як відрізнити плагіат від авторського тексту?

Сучасні технології значно полегшують завдання пошуку інформації. За допомогою інтернету можна знайти майже все! На жаль, не всі школярі використовують мережу лише для того, щоби збільшити свій багаж знань. Багато хто користується інтернетом як базою готових творів, рефератів та ін. Спокуса велика: навіщо корпіти над підручниками, працювати, якщо можна просто скачати матеріал, що сподобався, і видати його за свій?

Читайте нові статті

Напрямок, мабуть, насамперед вимагатиме міркувань про кохання. Просто тому, що це найбільш часто зустрічається тип відносин між чоловіком і жінкою. Але можливі також варіанти ненависті, дружби та службових відносин. Немає сенсу перераховувати всі можливі варіанти творів, що зачіпають тему кохання.

Розділи: початкова школа

Цілі уроку:

  1. Продовжити розширення знань про сезонні явища у природі на основі характеристики невидимих ​​ниток у зимовому лісі.
  2. Нагадати про взаємозв'язки компонентів неживої природи з живими її мешканцями
  3. Переконати у цьому, що порушення природних зв'язків призводить до руйнації природи.
  4. Формувати дбайливе ставлення до природи.

Засоби навчання:

Таблиці, картини, фотографії із зображенням зимових пейзажів: зимового лісу, ялини та всіх тварин, які отримують від неї їжу та укриття; набір карток із зображенням тварин та птахів, які пов'язані невидимими нитками з ялиною для гри – моделювання невидимих ​​ниток у зимовому лісі.

Хід уроку

1. Оргмомент. Повідомлення теми та мети уроку.

Січень надворі новий рік починається.
Ми знову до тварин лісових вирушаємо.
Історії нові ліси дрімучого
Нас чекають, не дочекаються найкращі.

2. Перевірка домашнього завдання.

Гра "Розсіли тварин у будиночки".

Будиночок 1 – тварини, котрі до зими роблять запаси.

Будиночок 2 – тварини, які впадають у сплячку.

Будиночок 3 – тварини, які взимку шукають корм у природі.

Тварини:білка, ведмідь, лось, лисиця, вовк, кабан, заєць, їжак, борсук, бобер, хом'як.

Робота у групах. Підведення підсумків.

- Вкажи сліди лісових тварин. (Див. Додаток 1)

3. Вивчення нового матеріалу. Розмова.

– Чи пов'язані між собою рослини та тварини? Як?

Сьогодні ми подивимося цей зв'язок на прикладі дерева ялини та тварин. Ялина – одне з найцікавіших і найкрасивіших дерев нашого лісу.

- Як пов'язане життя тварин з ялиною?

Розповідь вчителя: тварини харчуються насінням ялинки, ховаються серед її гілок, під ними; клест будує взимку на ялині гніздо і вигодовує ялиновим насінням своїх пташенят; заєць теж може сховатися під гілками ялинки, тому що вони зазвичай розташовані низько, іноді майже біля самої землі.

Існує також і зв'язок між тваринами - "друзями" ялини. Клест, зриваючи шишку ялини, він виїдає з неї тільки частину насіння, а потім кидає її на землю. Кинуті кліщами шишки піднімають на снігу білки, дятли і це полегшує пошук їжі. Але ще важливіше скинуті клістом шишки для лісових мишей та польок, які не можуть самі зірвати шишки з дерев. Наведені факти показують зв'язок між тваринами.

Невидимі нитки ялинки – це та користь, яку отримують від неї тварини та птиці, у лісах, що зимують:

– насіння ялини служить кормом для птахів: дятлів, кліщів, корольків;

– зайцям ялина захист від зубастих хижаків;

– білкам ялина дає їжу.

Невидимі нитки природи треба вивчати та ретельно оберігати.

Перед святом Нового року люди вирубують тисячі ялинок. Людина прагне лише кілька днів прикрасити свій будинок.

- Що це за собою тягне? (Тварини позбавляються корми, місця проживання, місця для гнізда.)

- Який можна знайти вихід? (Краще залишити ялинку в лісі, а будинок прикрасити штучною ялиною.)

4. Фізмінутка.

Сонце землю гріє слабо, (руки вгору та вниз)
Ночами тріщить мороз (руки на пояс, нахили убік)
На подвір'ї у снігової баби (Руки на пояс, поворот навколо себе)
Побілів морквяний ніс (Присідання)
У річці стала раптом вода
Нерухлива і тверда, (стрибки на місці)
Завірюха злиться, сніг паморочиться (Руки вгору і вниз, покружляли)
Замітає все навколо білим сріблом. ( рухи руками)

5. Закріплення матеріалу.

Гра " Хто скаже спасибі зимовій ялинці?" Робота у парах. (Див. Додаток 2)

– Яким тваринам та птахам ялина дає притулок та їжу?

- Що станеться в зимовому лісі, якщо з якоїсь причини загинуть ялинки?

- Як друзі їли допомагають їй?

Сценка "Бюро лісових послуг".

Нагрянув у ліс холодний лютий. На кущі кучугури намел, дерева інеєм опушив.

А сонечко хоч і світить, та не гріє.

Сорока: - Знову кожен сам за себе? Знову поодинці? Ні, щоб нам спільно проти спільного лиха! І так уже всі про нас кажуть, що ми в лісі тільки клюємось та гримемося. Навіть прикро...

Заєць: - Правильно сорока цвіркоче. Один у полі не воїн. Пропоную створити Бюро лісових послуг. Я куропаткам можу допомогти. Я сніг на полі щодня до землі розриваю, нехай воно після мене там насіння і зелень клюють – мені не шкода.

Клести: - Ми шишки на ялинках лущимо, половину шишок цілими вниз кидаємо, так допомагаємо мишам і полівкам, білкам, дятлам і їли розселятися по всій землі.

Сорока: – Заєць – копач, клісти – кидки!

Бобри: – Ми восени стільки осин навалили – на всіх вистачить. Приходьте до нас лосі, козулі, зайці соковиту осину кору та гілки глодати!

Дятли: - Пропонуємо свої дупла для ночівлі!

Вовк: – Хочу сторожем служити у лісі! Зайців, лосів та козуль у осинок, куріпок на зеленях, бобрів у хатках. Я сторож досвідчений.

Сорока: - Розбійник ти з лісової дороги, а не сторож! Ми знаємо тебе. Я буду всіх у лісі від тебе сторожити: як побачу, так крик здійму!

Ось так звірі у лісі один одного рятують.

Вчитель: Хлопці, чому звірі не захотіли, щоби вовк був сторожем?

- Розкажіть, хто кому в лісі допомагає?

Сцінка "Яблунька та горобець".

Яблунька: - Слухай, Горобе, чи не чув ти, що про зайця - русака кажуть: хижий він звір чи ні?

Горобець: - Ой, Яблунька, насмішила, ой, вморила! Який заєць хижак? З його щурими зубами можна тільки кору бути.

Яблунька: - Кору? Ох, чуло моє серце: огорне він мене з усіх боків, хижак лютий! Погубить, злодій!

Вчитель: Чи права яблунька, що заєць – хижак?

Сценка “ Білка та Бобр ” – Хто з тварин каже такі слова?

– До чого тут місце худе: ні тобі ялинок, ні тобі сосен із солодкими шишками – одна гірка осика навколо!

– До чого ж миле тут містечко: ні тобі сосен смолючих, ні тобі ялинок колючих! Одні солоденькі осинки.

Сценка "Заєць і полівка".

– Мороз та завірюха, сніг та холод. Траву зелену понюхати захочеш, листочків соковитих погризти – терпи до весни.

- Не треба весни чекати, трава у тебе під ногами! Прокопай сніг до землі - там і брусничка зелена і манжетка, і кульбаба. І нанюхаєшся і наїсися.

6. Підсумок уроку.

– Хто з ким дружить у зимовому лісі?

– Що не можна у лісі знищувати?

- Що найбільше сподобалося на уроці?

7. Домашнє завдання (на вибір).

  1. Прочитати текст “ Сойка, білка та інші ” с.140–141, виконати завдання до тексту.
  2. Написати твір на тему "Хто взимку в лісі не спить".