Конспект уроку технології. Тема: "Рукотворний та природний світ міста та села"

Цілі: формувати уявлення у тому, що таке природа; вчити розрізняти об'єкти природи та предмети рукотворного світу, класифікувати їх.

Заплановані результати:учні навчаться оцінювати власне ставлення до навколишнього світу; розрізняти об'єкти природи та предмети рукотворного світу; робити висновки із вивченого матеріалу.

Обладнання:картинки із зображенням об'єктів природи та предметів рукотворного світу, презентації «Види природи», «Творіння людини» (можна відеофрагменти, картинки, фотографії); у учнів – кольорові фішки.

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація знань

— Що ви знаєте про своє місто чи село?

- Назвіть свою адресу.

— На якій вулиці стоїть ваш будинок?

— Хто дізнався, скільки років вашому будинку?

— Що прикрашає ваш будинок, створює затишок та тепло?

(Конкурс малюнків «Мій дім». Можна використовувати КІМи (тести 2, 3, с. 7-8).)

ІІІ. Самовизначення до діяльності

(На дошці картинки із зображенням об'єктів природи та предметів рукотворного світу.)

— Хлопці, уважно подивіться на дошку. На які дві групи ви розділили дані предмети? (Те, що є у природі, і те, що зроблено людиною.)

— Як ви вважаєте, яка у нас сьогодні тема уроку? (Відповіді дітей.)

- Прочитайте тему уроку на с. 14 підручники. (Природа та рукотворний світ.)

- Які навчальні завдання поставимо перед собою? (Дізнатися, що належить до природи, а що — до рукотворного світу.)

— Прочитайте завдання уроку у підручнику.

IV. Робота на тему уроку

1. Бесіда, робота за підручником

— Хлопці, подивіться довкола. Як багато об'єктів нас оточує! Поміркуйте, що ми віднесемо до природи, що до природи не належить. (Відповіді дітей.)

Природа це весь різноманітний світ, який оточує людину і існує без її участі. До живої природи ми відносимо рослини, тварин, гриби, бактерії, до неживої — каміння, воду, повітря та ін. Частина навколишніх предметів створила сама людина — це штучні об'єкти, вироби чи речі. До них відносяться машини, одяг, посуд, меблі, будинки тощо.

— Розгляньте фотографії на с. 14-15. Те, що стосується природи, накрийте зеленими фішками, а те, що створено людиною, – жовтими. Перевірте правильність виконання завдання одне в одного.

- Як ви зрозуміли, що таке рукотворний світ? (Те, що створено руками людини.)

2. Виконання завдання у робочому зошиті

— Пограйте у слова із сусідом по парті: один називає об'єкти природи, а другий — рукотворного світу (по черзі). Хтось більше слів назве. Потім поміняйтесь.

- Заповніть таблицю.

V. Фізкультхвилинка

Гра «Природа – не природа»

(Вчитель називає предмет або показує малюнок з його зображенням. Якщо предмет відноситься до природи, діти ляскають, якщо створений людиною - туплять.)

VI. Продовження роботи на тему уроку

(Вчитель показує презентації "Види природи", "Творіння людини". Якщо немає презентацій, можна показати відеофрагменти, фотографії або картинки.)

- Які почуття викликає у вас побачене? (Захоплення, здивування природою, гордість за людину.)

А тепер поговоримо про ставлення людини до цієї краси, до навколишнього світу.

(Клас ділиться на групи.)

- Розгляньте малюнки на с. 16-17 підручника. Обговоріть у групах ставлення людини до себе та інших людей, до природи, рукотворного світу.

— Дайте відповідь на запитання до малюнків.

(Обговорення у групах. Потім кожна група відповідає одне питання.)

— Який висновок можна зробити зі всього сказаного? (Відповіді дітей.)

— Прочитайте, який висновок зробив Черепашка.

VII. Рефлексія

(Учні відповідають питання підручника (з. 17, у рамці).)

(Учні дістають один із знаків і пояснюють свій вибір.)

VIII. Підбиття підсумків уроку

- Прочитайте ще раз завдання уроку. Перевірте, чи ми виконали.

Домашнє завдання

2. Робочий зошит: №2 (с. 5).

Де ми живемо?

ГБОУ гімназія 45 імені Л.І. Мільграма

Місто Москва



навколишній світ

природа

рукотворний світ






Природаце те, що нас оточує, але НЕстворено

людиною.

Сонце, повітря, вода, рослини, тварини – це об'єкти природи.


Рукотворний світце те, що нас оточує створено людьми. Різноманітні речі, транспорт, будинки – це об'єкти рукотворного світу.


Все – від старої сосни біля паркану

До великого темного бору

І від озера до ставка –

Довкілля.

А ще й ведмідь, і лось,

І кошеня Васька мабуть?

Навіть муха – ось це так! -

Довкілля.

Я люблю на озері тиша

І в ставку відображення дахів,

Рвати чорниці люблю в лісі,

Барсука люблю і лисицю.

Я люблю тебе назавжди,

Довкілля.


Подумайте та розкажіть, яким має бути

ставлення людини до себе, до інших людей,

до природи, до рукотворного світу.


Нам жити в одній сім'ї, нам співати в одному колі,

Йти в одному строю, летіти в одному польоті.

Давайте збережемо ромашку на лузі,

Латаття на річці і журавлину

на болоті.

О, як природа-мати

Терпіма та добра!

Але щоб її лиха

доля не спіткала,

Давайте збережемо

На стрижнях – осетра,

Касатку в небесах,

У тайгових нетрях – тигра.

Якщо судилося дихати

Нам одним повітрям,

Давайте ми всі

Навіки об'єднаємось.

Давайте наші

душі збережемо,

Тоді ми на землі

Навколишній світ прекрасний і неповторний. Все, що оточує нас навколо, і при цьому не створено руками людини – дерева, гори, небо, річки та земля – належить до природи. Вона існувала від початку створення планети, тоді як рукотворний світ виник з розвитком людської раси.

Що таке природа?

Природа існувала Землі від початку існування планети. Вона представлена ​​об'єктами живої та неживої природи, які тісно взаємодіють один з одним.

До об'єктів живої природи відносять:

  • мікроорганізми;
  • рослини;
  • тварини;
  • людина.

Рис. 1. Рослини – об'єкти живої природи.

Однак вони не могли б існувати без об'єктів неживої природи, до яких належать:

  • небесні світила;
  • грунт;
  • повітря;
  • вода;
  • мінерали.

Поява рукотворного світу

Природа існувала на планеті завжди, тоді як рукотворний світ був створений відносно недавно - коли первісна людина додумалася загострити ціпок і зробити з нього зброю. З того часу так і повелося: люди створювали нові предмети та вдосконалювали старі, все більше занурюючись у світ речей чи рукотворний світ.

ТОП-4 статтіякі читають разом з цією

В результаті людської діяльності навколишній світ все більше видозмінювався, адже основна мета людини – зробити своє життя максимально комфортним, навіть на шкоду природі. Для захисту природи було розроблено важливий документ- Червона книга, в якій перераховані всі види рослин і тварин, які потребують дбайливого відношення.

Рис. 2. Червона книга.

До об'єктів рукотворного світу відносять:

  • Одяг, завдяки якому стали не такі страшні морози та інші погодні явища.
  • Будинки та інші споруди, в яких можна сховатися від негоди, хижаків та недоброзичливців.
  • Сільське господарство та тваринництво. Приручення диких тварин та розорювання цілинних земель під посадку культур дозволило забути про голод.
  • Асфальтовані дороги, які прийшли на зміну зеленим стежкам та бездоріжжю.

Спочатку вплив людини на природу було незначним і не завдавало великої шкоди. Ситуація кардинально змінилася із розвитком науково-технічного прогресу. Вирубування лісів, розорювання степів під потреби сільського господарства, Будівництво великої кількості фабрик і заводів негативно позначилося на стані планети.

Рис. 3. Забруднення довкілля.

Взаємодія предметів природи та рукотворного світу

Об'єкти природи та рукотворного світу перебувають у постійній взаємодії один з одним. Природний світ має чудову якість - здатність розвиватися і відновлюватися. Це означає, що природа може прожити без втручання людини, а людина без природи - ні.

Людина постійно впливає навколишній світ, який найчастіше виявляється негативним. Осушуються болота, повертаються річки назад, будуються греблі - подібні «удосконалення» ніколи ні до чого доброго не призводять, адже природа перебуває у дивовижній гармонії із собою.

Тільки дбайливе ставлення до навколишнього світу здатне зберегти всі його багатства, щоб наші нащадки могли ними скористатися повною мірою.

Що ми дізналися?

При вивченні теми «Природа та рукотворний світ» за програмою 2 класу навколишнього світу ми дізналися, у чому різниця між природою та рукотворним світом. Ми з'ясували, що всі їхні об'єкти перебувають у тісній взаємодії, а також зрозуміли, наскільки важливо зберігати природу.

Тест на тему

Оцінка доповіді

Середня оцінка: 4.1. Усього отримано оцінок: 201.

Конспект уроку технології.
Дата проведення___________.
Тема:
Рукотворний таприродний світ міста тасела.
Ціль:
Ознайомити з новим підручником, його особливостями, розкрити зміст понять «технологія», « умовні позначення», познайомитися з умовними позначеннями, дати уявлення про зв'язок людини з природою та предметним світом.

Тип уроку:Урок відкриття нового знання.

Заплановані результати

Предметні

Метапредметні

Особистісні

Навчаться спостерігати зв'язки людини з природою та предметним світом.

Пізнавальні: усвідомлювати пізнавальне завдання; здобувати нові знання: отримувати інформацію, подану у формі тексту та ілюстрацій у підручнику.

Комунікативні: формувати навички мовних дій: дотримуватися правил мовної поведінки; ділитися своїми роздумами, враженнями.

Регулятивні: розуміти сенс інструкції вчителя та приймати навчальне завдання; розуміти перспективи подальшої навчальної роботи.

Формування бажання виконувати навчальні дії, набувати нових знань; виявляти інтерес до змісту предмета технології; розвиток мотивів навчальної діяльності; формування особистісного сенсу вчення, дбайливого ставлення до навколишнього світу

Хід уроку:

    Організаційний момент.

    Вступне слово:

    - Хлопці, у вас на парті ще один підручник.
    - Хто прочитає його назву?

Правильно, це підручник із технології.

Про що нам може розповісти обкладинка підручника? Дивлячись на ілюстрації, припустіть, чим ми будемо займатися на уроках технології.

- (після відповідей дітей) На уроках ми знайомитимемося з матеріалами та інструментами, дізнаємося їх властивості, освоюватимемо найпростіші технологічні прийоми.

Цей підручник склали для вас Лутцева Олена Андріївна І Зуєва Тетяна Петрівна.
- Відкрийте 3 сторінку підручника. Послухайте звернення авторів підручника до школярів. ( Читання тексту «Дорогий друже!»

Колективна робота: знайомство з новим предметом, підручником та із системою умовних позначень (підручник, с. 4).

    Мотивація та цілепокладання.

Демонстрація предметів та предметних картинок.

Що ми бачимо довкола себе? ( Відповіді дітей).

Все, що ви назвали, можна розділити на 2 групи. Як ви вважаєте, на які?
(Припущення дітей)

Відповідь це питання ми знайдемо у назві теми уроку. Відкриємо підручник, прочитаємо назву теми, цільові настанови.

Прогнозування змісту розділу «Природна майстерня» (підручник, . 5).
– Хто зображений на с.5? (Це майстер-бобер).
-
Разом з ним ти дізнаєшся:

    Які матеріали використовує майстер у природній майстерні;

    Що можна зробити із цих матеріалів;

За допомогою яких інструментів майстер виготовляє вироби.

Фізкультхвилинка (Музична).

    Актуалізація знань та вмінь.

Робота із підручником на с.6-7.

Р огляд фотографій у підручнику, навчальний діалог.

- Що ви бачите на фотографії? ( Місто, телевежа, ліхтарі, машини, гори, будинки, дерева).
-Що відбито на наступній фотографії? ( Село, село, коні, будинки, електричні опори, стог сіна, трактор, ліс, дерева).


Постановка проблемної ситуації.
- Знайдіть на фотографіях все, що створено природою.
- Тепер перерахуйте те, що створено людиною.

(Дають відповіді та пояснюють свої припущення).

    Освоєння нового змісту та його застосування.

Слово вчителя:

Людина створює предмети, продукти, необхідних його існування. Всі навколишні речі зроблені з матеріалів та за допомогою інструментів. Все необхідне для свого життя люди виробляють, змінюючи та перетворюючи те, що дає їм природа, за допомогою певного способу дій – технології. Технології постійно розвиваються та вдосконалюються. Сучасна людинаможе зробити найрізноманітніші речі!

Фізкультхвилинка

Кінь мене в дорогу чекає

Б'є копитом біля воріт,

(Повороти тулуба вправо-ліворуч,
ноги на ширині плечей)

На вітрі грає гривою

Пишною, казково гарною.

(Нахили голови вправо-ліворуч)

Швидко на сідло схоплюсь.

(Присідання)

Не поїду – полечу.

Цок-цок-цок-цок.

(Почергове високе підняття колін
з одночасним цоканням мовою)

Там за далекою річкою

Помахаю я всім рукою.

5. Закріплення та узагальнення матеріалу.

    Гра «Рукотворне – природне» (Підручник с.7);
    (Дві команди називають об'єкти рукотворного та природного світу. Перемагає команда, яка зробила менше помилок).

    Дидактична гра "Світ природний - світ рукотворний".
    (
    Робота в групах: діти одержують конверти з предметними картинками. Завдання: знайди зайвий предмет, поясни його походження).

    Підведення підсумків.

Які завдання на уроці були вам цікавими?

Які умовні позначення підручника (символи-помічники) ви запам'ятали?

Чому можна навчитися під час уроків технології?

УМК «Школа Росії» Урок №3 Природа та рукотворний світ автор Заказчикова Ірина Валентинівна

Замовника Ірина Валентинівна

вчитель початкових класів

ГБОУ гімназія №45 ім. Л.І. Мільграма

м Москва

Навчальний предмет : навколишній світ

УМК «Школа Росії»

Клас : 2 клас

Тема урока: Природа та рукотворний світ

Тип уроку : комбінований

Ціль уроку : уточнити уявлення учнів про характерних рисприроди та рукотворного світу.

Завдання уроку :

    систематизувати уявлення учнів про навколишній світ;

    розвивати вміння порівнювати об'єкти природи та предмети рукотворного світу та називати відмінні рисикожного їх, виділяти основні ознаки, формувати висновки;

    формувати в учнів дбайливе ставлення до природи та об'єктів, створених іншими людьми.

Заплановані досягнення учнів :

Предметні результати :

    знати, що таке природа та рукотворний світ (давати визначення);

    мати уявлення про об'єкти природи та предмети рукотворного світу, називати їх відмітні ознаки, наводити приклади;

    порівнювати за допомогою фотографій та за особистими спостереженнями об'єкти природи та предмети рукотворного світу;

    використовувати слова, що несуть етичний сенс, для характеристики ставлення до навколишнього світу.Метапредметні результати :

Регулятивні :

    приймати та зберігати цільові установки уроку;

    використовувати знако-символічні засоби (шаблони геометричних фігур) під час виконання завдання у робочому зошиті;

    заповнювати таблицю в робочому зошиті;

    взаємодіяти у парі під час виконання навчальних завдань, здійснювати взаємоперевірку;

    слідувати правилу в дидактичній грі.

Пізнавальні :

    орієнтуватися у своїй системі знань, уміти працювати з інформацією;

    розвивати операції мислення: аналізувати ілюстрації з метою виявлення суттєвих ознак об'єктів, класифікувати об'єкти навколишнього світу на основі аналізу та порівняння ілюстрацій;

Комунікативні :

    доносити свою позицію, слухати та чути партнера;

    викладати свою точку зору та аналізувати її;

    формулювати висновки з вивченого матеріалу, відповідати на підсумкові питання;

    грамотно будувати мовні висловлювання.

Особистісні результати :

    розуміти необхідність набуття нових знань;

    оцінювати ставлення інших людей та своє власне до навколишнього світу;

    усвідомлювати, що добре, поважне ставлення до світу робить людину кращою.

Обладнання уроку :

Підручник Плєшаков А.А. Навколишній світ. 2 клас: підручник для загальноосвітніх установ із додатком на електронному носії, 1-а частина.

додаткова література : Плешаков О.О. Навколишній світ. 2 клас: робочий зошит, Перша частина, Плешаков А.А, Румянцев А.А. Велетень на галявині або перші уроки екологічної етики.

Обладнання: мультимедіапроектор, комп'ютер, презентація, геометричні фігури, фішки з цифрами 1 та 2.

Вигадано кимось
Просто та мудро
При зустрічі вітатись:

добрий ранок!

Добрий ранок!
Сонцю та птахам.
Добрий ранок!
Усміхненим особам.
І кожен стає
Добрим, довірливим...
Нехай доброго ранку
Триває до вечора!

Привітали один одного та висловіть побажання на урок своєму сусідові по парті.

Вітають одне одного та висловлюють побажання на урок своєму сусідові по парті.

Перевірка домашнього завдання

Що цікавого ви дізналися про свій будинок?

Обговорюються результати виконання завдання №3 стор. 10 у робочому зошиті.

Учні демонструють фотографії та малюнки, зачитують оповідання. Задають запитання, відповідають на запитання однокласників. Дають оцінне судженняпро свою роботу, чи була вона цікавою для них та для дорослих.

Мотивація та цілепокладання

У вас на партах лежать конверти. Дістаньте геометричні фігури. Назвіть їх. Складіть із них пари.

Використовуючи ці фігури в робочому зошиті на стор. 14 завдання №2 закрийте парні картинки. Останню пару складіть самостійно, дотримуючись запропонованої закономірності.

(перший та останній абзац)

Обговорюють та домовляються як заповнюватимуть таблицю.

Учні оцінюють ставлення людей до навколишнього світу. Зроблені дітьми висновки виносяться загальне обговорення класу. Діти висловлюються і доводять свою думку.

Учні висловлюються.

Приклади учнів.

Висновки та узагальнення

Що нового дізналися? Чому навчилися?

Висновки з уроку порівнюються з висновком у підручнику стор. 17.

Учні формулюють висновки з вивченого матеріалу,

Контроль та оцінка досягнень

Контрольний блок питань у підручнику стор.17.

Учні відповідають підсумкові питання.

Домашнє завдання

Підручник стор. 14 – 17; робочий зошит стор. 15 завдання № 4 та № 5.

Під керівництвом вчителя діти встають, кладуть на праву долоню знання, з якими прийшли на урок, на ліву – ті, що отримали на уроці. За командою вчителя долоні з'єднуються у бавовні (знання об'єдналися), і діти хором кажуть «Спасибі» собі та оточуючим за роботу на уроці.