Консерватизм способи вирішення соціальних проблем. Соціалізм та шляхи вирішення проблем сучасної людини

Предмет: ІСТОРІЯ

Романова Наталія Вікторівна

Вчитель історії

Ачинський кадетський корпус

Методика проведення уроку.

    Клас: 8

    Назва курсу: " Нова історія"

    Назва теми: Ліберали, консерватори та соціалісти: якими має бути суспільство та держава.

Цілі уроку:
    Ознайомити із суспільними течіями: лібералізм, консерватизм, соціалізм;
    Визначити, як вони вплинули на розвиток суспільства та яку роль вони визначили державі у суспільному житті;

    Розвинути мову, логічне мислення;

    Формувати вміння відбирати потрібну інформацію та коротко її записувати;

    Розвинути пізнавальний інтерес у учнів.

Програмне забезпечення:

    MicrosofPowerPoint, MicrosoftWord.

    ТОВ «Кирилл та Мефодій» та бібліотека електронних наочних посібників «Нова історія 8 клас»

Технічне забезпечення:

Мультимедійні проектор та екран, сканер, принтер.

План уроку:

1. Вивчення нової теми:

    Актуалізація нової теми;

    Розмова;

    Робота із текстом;

    Робота над таблицею;

    Сценка на тему;

3. Підбиття підсумків.

4. Домашнє завдання творчого характеру .

Хід уроку:

    Вивчення нової теми

    Актуалізація нової теми

Вчитель:

Як розвивається суспільство? Що краще – революція чи реформа? Яка роль держави у житті суспільства? Які права має кожен із нас? Ці питання розбурхували уми філософів-мислителів багато століть.

У середині XIXстоліття в Європі стався сплеск нових ідей, який призвів до разючого стрибка в науці, спонукав європейців поставити під сумнів всю державну і громадську систему.

Жан Жак Руссо стверджував, що «людський розум здатний сам знайти відповідь будь-які питання».

Як ви вважаєте, що він цим хотів сказати?

Суспільство у період перестає відчувати себе масою. Превалює думка, що кожна людина наділена особистими правами і ніхто, навіть держава, не має права нав'язати їй свою волю.

Порушувалися питання не тільки про місце людини у світі, а й про новій системіуправління суспільством, яке створив промисловий клас Заходу.

Тому виникла проблема, як розбудувати відносини між суспільством та державою.

Намагаючись вирішити цю проблему люди розумової праці,XIXстолітті у Європі визначилися у трьох основних суспільно-політичних навчаннях.

Тема нашого уроку «Ліберали, консерватори та соціалісти: якими має бути суспільство та держава»

З лайд 1: тема уроку.

Як ви вважаєте, що ми повинні будемо дізнатися щодо цієї теми?

Ми повинні будемо познайомитися з основними суспільно-політичними навчаннями, простежити, яким чином вони вплинули на розвиток суспільства, і яку роль визначили державі в суспільному житті.

Це серйозна тема, дуже важливо розібратися в ній, тому що матеріал вивчений сьогодні стане вам у нагоді в 9 класі.

    Розмова, робота з текстом.

Слайд 2: робота з термінами

Запитання:

    Подумайте, що означають ці терміни?

    Користуючись словником у підручнику, випишете визначення в зошиті?

    Робота над таблицею, робота з текстом.

Вчитель:

Простежимо основні принципи кожної течії з погляду того, яка роль відводилася державі економічного життя, як пропонувалося вирішити соціальні проблеми та якими особистими свободами могла мати людина (заповнювати таблицю розділившись по рядах працюючи з текстом підручника).

Завдання: 1. соціалізм (72-74стор. - «Чому з'явилися соціалістичні вчення?», «Золоте століття людства позаду нас, а спереду»)

2. консерватизм (72стор. - «Зберігати традиційні цінності»)

3. лібералізм (70-72стор. - «Дозволено все, що не заборонено»)

Слайд 3: таблиця.

Питання у процесі заповнення таблиці:

    Консерватори: яким бачився шлях розвитку суспільства до представників консерватизму?; як ви вважаєте, чи збереглася актуальність їх вчення сьогодні?

    Ліберали: яким бачився шлях розвитку суспільства представникам лібералізму? які положення їх вчення видаються вам актуальними для сьогоднішнього суспільства?

    Соціалісти: чим була викликана поява соціального вчення?

Ми простежили основні засади консервативного, ліберального та соціалістичного вчень.

    Сценка на тему.

Вчитель:

Уявіть, що ми стали свідками розмови трьох перехожих на вулиці ЛондонаXIXвіці.

Сцінка:

    Здрастуйте, Вільям! Давно ми з тобою не бачилися! Як у тебе справи?

    У мене все добре! Ось іду з меси. А ти чув, які у світі справи творяться? Бережи боже нашого короля!

    А я зовсім недавно приїхав із Франції і знаєш, на наступному засіданні в парламенті, підніматиму питання про захист прав бідних, щоб запобігти революційним настроям у країні! Мені здається, уряд має обрати курс соціальних реформ – це може згладити класове невдоволення!

    Я сумніваюся в цьому. Краще все залишалося б як раніше! А ти, Бене, як думаєш?

    Я теж гадаю, що це не вирішить наших проблем! Однак, і все як було залишати немає сенсу. Я вважаю, що все зло від приватної власності її треба скасувати! Тоді не буде ні бідних, ні багатих, а отже й класова боротьба припиниться. Ось яка моя думка!

Завдання: виходячи з розмови тих, хто сперечається, визначте, хто до якої течії належить. Свою відповідь аргументуйте.

Існує думка, що жодне з суспільно-політичних навчань не може претендувати на те, що воно є «єдиним» істинно правильним. Тому як опозиція одна одній існує кілька навчань. І з найпопулярнішими ми сьогодні познайомилися.

    Закріплення вивченого матеріалу.

Завдання: відзначте ідеї, що належать до консерватизму, лібералізму, соціалізму.

    Розвиток суспільства може призвести до втрати основних традицій та цінностей.

    На зміну державі капіталістів прийде держава диктатури пролетаріату.

    Вільний ринок, конкуренція, підприємництво, збереження приватної власності.

    Прихильність до того, що пройшло випробування часом.

    Дозволено все, що не заборонено законом.

    Людина сама відповідає за власний добробут.

    Реформи відволікають трудящих головної мети – світової революції.

    Ліквідація приватної власності призведе до зникнення експлуатації та класів.

    Держава має право втручатися у економічну сферу, проте приватна власність зберігається.

    Підведення підсумків.

Запитання:

    З якими суспільно-політичними навчаннями ви сьогодні познайомились?

    Яким був вплив цих навчань на розвиток суспільства?

(Відповідь: люди стали політично активними, самі почали обстоювати свої права.)

Ті соціально-політичні процеси, які були розпочаті вXIXстолітті, привели до освіти вIIполовині XXстоліття сучасних правових держав.

Ми всі захоплюємось рівнем життя, станом прав європейців. І як це бачимо результат тривалої суспільної боротьби.

Слайд:підсумки уроку.

    Домашнє завдання творчий характер.

На основі вивчених вами навчань, спробуйте створити свій проект можливих шляхіврозвитку суспільства у наш час.

«Соціальна робота» - у змісті співбесіди (іспиту) структурно виділяються дві взаємозалежні частини. Навчання в магістратурі здійснюється за денною формою навчання на бюджетних та договірних засадах. Державні гарантії та мінімальні соціальні стандарти в системі соціального захисту. Соціальна роботаз молоддю.

- …запропонував науці англійським ученим Г.Спенсером. Було створено величний механізм політичної владиримських пап. Виникла потреба об'єднання розрізнених громад під єдиною церковною владою. Умови функціонування соціальних інститутів. Інститут економіки містить інститути ринку, торгівлі, банківської справи, маркетингу та ін.

"Соціальна психологія" - Федеральний компонент: СОЦІАЛЬНА ПСИХОЛОГІЯ магістерська програма. Мета та завдання програми: Сфери діяльності випускників магістратури. Психолого-педагогічний факультет. Національно-регіональний компонент (дисципліни на вибір): Теоретична частина Історія, методологія, а також сучасні проблеминауки та виробництва.

«Соціальна реклама» - Державні - відродження патріотизму - благополуччя сімейних відносин, - Виконання цивільних обов'язків населення. Користуватися гумором реклами слід обережно. За повагу до старших у транспорті та на вулицях, проти вікового егоїзму. Телевізійні ролики, друкована, вулична, транспортна реклама.

«Молодь як соціальна група» - Трудова діяльністьКонцепція молодіжної субкультури. Зростання ступеня свободи в навчання не всім під силу. Значення освіти- майбутнє пов'язують із гарним отриманням знань. Яка освіта краща. Терміни: тинейджери, інфантилізм, субкультура, контркультура. Подумати над проблемами молоді соціальної групиу провінції?

«Соціальна політика» - Напрями соціальної політики Росії: Суперечливість сигналів. Середній клас знищено, створено умови для кланово-мафіозного капіталізму. Інструменти впливу соціальну політику. Соціальна політика: Демографічні процеси -старіння населення, безробіття, збільшення числа домогосподарств з 1 людиною.



Роль держави в економіці – лібералізм

  • Головна цінність – свобода

  • Ідеал – ринкова економіка

  • Держава не повинна втручатися в економіку

  • Принцип поділу влади: законодавча, виконавча, судова


Позиція з соціального питання – лібералізм

  • Особа вільна і сама відповідає за свій добробут.

  • Усі люди рівні, у всіх є рівні можливості


Шляхи вирішення соціальних проблем – лібералізм

  • Реформи, які проводяться владою


Межі свободи – лібералізм

  • Людина від народження має невід'ємні права: на життя, свободу і т.д.

  • "Дозволено все, що не заборонено законом" - повна свобода у всьому.

  • Вільним може лише той, хто може відповідати за свої рішення, тобто. Чи власники освічена людина.


Роль держави в економіці – консерватизм

  • Мета – збереження традицій, релігії та порядку

  • Держава має право на втручання в економіку, якщо це потрібно для збереження традицій

  • Влада держави ніким і нічим не обмежена

  • Ідеал – абсолютна монархія


Позиція з соціального питання – консерватизм

  • Збереження старого станового шару

  • Не вірять у можливість соціальної рівності


Шляхи вирішення соціальних проблем – консерватизм

  • Народ має підкорятися, держава може застосувати насильство проти революцій

  • Реформи – як крайній засіб для запобігання соціальним вибухам


Межі свободи - Консерватизм

  • Держава підпорядковує собі особистість

  • Свобода виявляється у дотриманні традицій, релігійному смиренні


Роль держави в економіці - Соціалізм

  • Знищення приватної власності, вільного ринку та конкуренції

  • Держава повністю контролює економіку, допомагає незаможним

  • МАРКСІЗМ – форма правління – ДИКТАТУРА ПРОЛЕТАРІАТУ (влада робітників)

  • Анархізм - д-во потрібно знищити


Позиція з соціального питання – соціалізм

  • Всі люди повинні мати рівні права та блага

  • Держава сама вирішує всі соціальні питання, забезпечуючи трудящим їх права


Шляхи вирішення соціальних проблем – соціалізм

  • Соціалістична революція

  • Знищення нерівності та класу власників


Межі свободи – соціалізм

  • Свобода досягається забезпеченням усіх благ та обмежується державою

  • Праця обов'язкова для всіх

  • Підприємництво та приватна власність заборонені


Питання 01. Поясніть твердження, наведені у параграфі: «Дозволено все, що не заборонено законом», «Зберігати традиційні цінності!», «Золоте століття людства не позаду нас, а попереду», «Власність є крадіжка».

Рядок «Дозволено все, що не заборонено законом» буквально означає, що в спірних випадках людина має право робити те, що робити, якщо закон це не забороняє. Людина вільна виявляти свою ініціативу. Це твердження характерне для лібералів, приватну ініціативу якраз вітали у всіх сферах, особливо в економіці.

Розшифровувати заклик «Зберігати традиційні цінності!», гадаю, не треба. Він характерний для консерваторів, від радикальних (наприклад, в Росії), які в багнети сприймали практично будь-які нововведення, до помірних (наприклад, у Великій Британії), які самі часом пропонували реформи, але закликали зважувати будь-які рішення про зміни, виступали проти реформ заради реформ .

Починаючи з античності люди шукали золотий вік у минулому, називаючи то один, то інший період історії. Але в XIX столітті почали говорити «Золоте століття людства не позаду нас, а попереду». Таким чином виражалася безмежна віра у прогрес, у вирішення всіх проблем у майбутньому завдяки прогресу. Цю віру похитнула лише I світова війна, Яка показала, що прогрес приносить не тільки небачені раніше покращення людського життя, але й засоби знищення людей, про які раніше не могли навіть подумати.

Одним із принципів соціалістів став «Власність є крадіжка». Безпосередньо ця фраза належить анархісту на прізвище Прудон, але такі переконання характерні також інших соціалістів. Соціалісти, особливо радикальні, вважали, що тільки коли всі ресурси перебувають у віданні суспільства (на практиці вийшло, держави), розподіл благ буде справедливим. Власність означає, що хтось може володіти більшим, ніж заслуговує, і через це в інших не буде необхідного.

Питання 02. Охарактеризуйте основні погляди лібералів на розвиток суспільства, роль держави і права людини.

Відповідь. Ліберали виступали за максимально допустиму у межах законів суспільства свободу людини, але за умови відповідальності за свої дії. Вони особливо наголошували на важливості індивідуальних прав кожної людини. Для того, щоб держава не зазіхала на права громадянина, вона має бути заснована на принципі розподілу влади, мати інші механізми взаєморегулювання частин та контролю суспільства над державою. В економічній сфері на їхню думку свобода має бути максимальною, тільки тоді економіка розвиватиметься та регулюватиме сама себе.

Запитання 03. Перерахуйте основні принципи консерватизму. Подумайте, які відмінності були у поглядах лібералів та консерваторів щодо проблем участі держави у суспільстві та прав людини.

Відповідь. У той час, як ліберали відводили державі лише мінімальну роль покарання злочинців, консерватори виходили з давньоримського прислів'я «Людина – вовк» і стверджували, що для того, щоб люди не утискували один одного потрібна сильна держава, яка повинна регулювати відносини між людьми. Досягатися це мало на їхню думку збереженням традиційної структурою суспільства з нерівністю прав, а й обов'язків різних верств суспільства.

Запитання 04. Розкажіть про основні принципи марксистського вчення.

Відповідь. Марксизм – це вчення про побудову комунізму, у якому вся власність має бути зосереджена до рук всього суспільства та розподілятися за принципом: від кожного здібностям, кожному з праці. Побудувати комунізм мав пролетаріат як найпрогресивніший клас на чолі з партією пролетаріату, захопивши владу насильницьким шляхом.

Запитання 05. Заповніть таблицю «Основні ідеї суспільно-політичних навчань ХІХ ст.».