Noored ja kaasaegse ühiskonna roll. Nooruse mõiste kaasaegses ühiskonnas

Ühiskonnaõpetuse tund 11. klassis

Teema: Noored sisse kaasaegne ühiskond

Eesmärgid: 1) näidata noorukiea peamisi psühholoogilisi tunnuseid, jälgida sotsialiseerumisprotsessi

noorte seas, iseloomustada tänapäeva põhijooni

noorte subkultuur;

2) arendada analüüsivõimet sotsiaalsed probleemid võrrelda arvamusi sotsiaalsetes küsimustes,

teha järeldusi, ratsionaalselt lahendada kognitiivseid ja probleemseid

ülesandeid, tuua näidete abil välja olulisemad teoreetilised põhimõtted

sotsiaal- ja humanitaarteaduste definitsioonid ja mõisted;

3) kujundada õpilaste suhtumist nooruse ja vastutuse probleemisse

noorem põlvkond.

Varustus: skeemid, dokumentide pakett.

Tunni tüüp: õppetund-probleem.

Tundide ajal

ma Aja organiseerimine

Nad (teismelised) jumaldavad tänapäeval luksust, neil on halvad kombed ja nad ei austa autoriteeti, nad näitavad üles lugupidamatust vanemate vastu, luusivad ringi ja lobisevad pidevalt. Ta vaidleb kogu aeg oma vanematega, nad sekkuvad pidevalt vestlustesse ja tõmbavad endale tähelepanu, on ahnakad ja türanniseerivad õpetajaid ... (slaid1)

Seal oli kirjas Vana-Kreeka filosoof Sokrates, kes elas aastatel 470-399. eKr e.

Kuidas noortel täna läheb? Kuidas teda ümbritsevad inimesed kohtlevad?

Mõned vanema põlvkonna esindajad usuvad, et märkimisväärne osa tänapäeva noortest ei ela, vaid elab, ei tööta, vaid teenib lisaraha, ei tööta, vaid teeskleb. On see nii? Proovime selle probleemiga tänases õppetükis tegeleda.

Tunni teema: "Noored kaasaegses ühiskonnas." (slaid 2)

Tunniplaan

1. Noored kui sotsiaalne grupp.

2. Noorte sotsialiseerumisprotsess.

3. Nooruse probleemid.

4. Õppetundide kokkuvõtte tegemine.

II. Uue materjali õppimine

1. Noored kui sotsiaalne grupp

Mõiste "noorus" ei ole niivõrd vanus, kuivõrd sotsiaalne ja ajalooline. AT erinev aeg ja erinevates ühiskondades kuulusid sellesse kategooriasse erinevas vanuses noored. Näiteks neid, keda me praegu, sajand tagasi, noorteks nimetame, ei peetud sellisteks sugugi.

AT kaasaegne maailm Noorte kui sotsiaalse rühma all mõeldakse tavaliselt 16–25-aastaseid inimesi. Selles vanuses inimese jaoks muutub üha olulisemaks tema sisemaailm, tema enda mõtted, tunded, teadlikkus oma eripärast.

Sotsiaalteadlased annavad noortele kui sotsiaalsele rühmale järgmise definitsiooni:

Noorus- see on sotsiaal-demograafiline rühm, mis on jaotatud vanuseliste tunnuste (ligikaudu 16–25 aastat (30), sotsiaalse staatuse tunnuste ja teatud sotsiaalpsühholoogiliste omaduste kombinatsiooni alusel .(3. slaid)

Miks hakati noorust kui erilist sotsiaalset rühma mõistma ühiskond alles üleminekul tööstuslikku arengufaasi ? (slaid 4)

Sellele küsimusele leiate vastuse lk. 125 õpik.

(Ligikaudne vastus. 1. - Tööstusrevolutsioonist tingitud tööjõu süvenemine eraldas perekonna tootmisprotsessist ja ühiskondlike protsesside juhtimisest. See muutis perehariduse sotsiaalsete rollide omandamiseks ebapiisavaks.

2. Tehnoloogia keerukus, kasvav spetsialiseerumine nõudis vajalike teadmiste omandamiseks üldhariduse perioodi pikendamise oskusi, mistõttu noored hakkasid tööturule sisenema hiljem.

3. Inimeste liikuvuse kasv, ühiskonnaelu keerulisemaks muutumine, ühiskondlike muutuste tempo kiirenemine tõi kaasa selle, et vanema ja noorema põlvkonna elukorraldus hakkas oluliselt erinema.)

2. Noorte sotsialiseerumisprotsess

Kuidas kulgeb sotsialiseerumisprotsess, st suureks kasvamine?

Milliste väljakutsetega noored oma teel silmitsi seisavad?

Jaotage kolme rühma ning õpikuga töötades iseloomustage ja analüüsige noorte sotsialiseerumise protsessi; selgitada välja probleemid, millega noored silmitsi seisavad.

Esimene rühm on kodaniku enamus (§ 13 lõige 2). ( slaidid 5,6,7,8)

Teine rühm - haridus ja koolitus

(lõige 3 p 13).

Kolmas rühm - algus töötegevus(lõige 4 p 13).

Küsimused esimesele rühmale

1. Millisest perioodist alates saab kodanik Vene Föderatsiooni põhiseaduse kohaselt oma õigusi ja kohustusi täies mahus iseseisvalt teostada?

2. Milliseid õigusi ja vabadusi saab noor?

3. Millises vanuses võivad noored abielluda? Kas on erandeid?

4. Mida tähendab täielik teovõime?

5. Milliseid kodanikukohustusi peaks noor Vene Föderatsiooni kodanik täitma?

6. Kuidas staatus muutub noor mees tsiviileaga?

7. Kas kerge on olla noor?

Küsimused teisele rühmale

1. Mis annab tunnistust hariduse prestiiži säilimisest meie ühiskonnas?

2. Millistele põhimõtetele on meie ühiskonnas haridus üles ehitatud? Kas need on teie arvates õiglased?

3. Kuidas suhtute eraõppeasutuste tekkimisse ja riiklike õppeasutuste osalisse toimimisse tasulisel, kommertslikul alusel?

4. Korja üles argumendid tasulise hariduse "poolt" Venemaal ja "vastu".

5. Millised riskid ootavad ülikoolidesse astunud esmakursuslasi? Kas ja kas me saame sellega võidelda?

6. Kas kerge on olla noor?

Küsimused kolmandale rühmale

1. Millal hakkavad teismelised tööle mõtlema?

2. Mis on teie arvates nende tulevase elukutse valiku aluseks?

3. Tõesta, et praegune olukord töövõimaluste osas on väga raske ja vastuoluline.

4. Millised meie riigi praeguse sotsiaal-majandusliku olukorra tegurid aitavad kaasa ja mis takistavad noorte tööhõivet?

5. Milliseid töötoetusi pakutakse alaealistele?

6. Kas kerge on olla noor? slaid 9

3. Nooruse probleemid.

Nii et pole kerge olla noor..

Õppetund jätkub väljakutsuva küsimusega: "Kas on lihtne olla noor?"

Klassi kutsutakse selles küsimuses seisukohta võtma, gruppidesse ühinema, oma seisukohta arutlema ja argumenteerima. Kahe minuti pärast kaitseb iga rühm oma positsiooni. Arutelu käigus moodustub kolm rühma: üks usub, et noor on lihtne olla; teine ​​on see, et noor olla pole lihtne; kolmandaks, noor olla on lihtne ja mitte kerge. Pärast arutelu teeb õpetaja järeldus, et noor olla on lihtne, kuid problemaatiline.

Tunni tarvis viiakse läbi sotsioloogiline küsitlus noorte seas vanuses 16 kuni 20 aastat. Enamik vastanutest usub, et noor olla on lihtne. Ja küsimusele: "Kas teil on probleeme?", neljakümnest vastajast pole probleeme vaid kümnel. (Sotsioloogilise uuringu andmed riputatakse tahvlile või kuvatakse multimeediatahvlil; Kubekova Evg., Kulmanova Gilyan) slaidid 10,11,12,13.

Eraldi sotsiaalseid gruppe iseloomustavad teadvuse, käitumise ja elustiili eripärad. Nad loovad oma kultuuriniši – subkultuuri. Noored polnud erand - nad lõid ka oma subkultuuri (Njudlja Lidžijeva, Delja Dorjieva) slaidid14

Noorte subkultuuris on:

oma keelega;

erimood;

Kunst ja stiil.

Selle kandjad on enamasti mitteametlikud teismeliste rühmad.

Mis teie arvates motiveerib noori subkultuuri looma? (Umbkaudne vastus. Sisemine üksindus. Sõprade vajadus. Konfliktid koolis ja kodus. Täiskasvanute usaldamatus. Valede vastu protest. Sotsiaalse reaalsuse eest põgenemine või selle tagasilükkamine.)

111 . Õppetundide kokkuvõte

Jagage rühmadesse. Rühmaliikmed saavad voldikuid väljenditega, mis kajastavad suhtumist erinevatesse sotsiaalsetesse gruppidesse kuuluvatesse noortesse:

"Munad ei õpeta kana" ("Vanemad");

"Noor-roheline" ("Vanem põlvkond");

"Tere, me otsime talente!" ("Õpetajad");

"Noored on meile alati kallid!" ("Noorus").

1. Peate määrama, millisesse rühma on antud

väljendus.

Selle tulemusena moodustub neli rühma: "Lapsevanemad", "Noored", "Õpetajad" ja "Vanem põlvkond".

2. Interaktiivne harjutus. Rühmade ülesandeks on:

Kujutada skemaatiliselt või joonise abil kaasaegse noore portree vastavalt antud sotsiaalsele rühmale (“vanemad”, “õpetajad”, “vanem põlvkond”, “noored”) iseloomulikele vaadetele;

Koostage oma skeemi või joonise järgi esitlus, milles märgite, mis teid portree loomisel juhtis.

Seega võimaldasid ettekanded teha järgmised järeldused:

tänapäeva noorte üle on võimatu ühemõtteliselt hinnata;

meie ühiskonna noored on heterogeensed, erinevate eesmärkide ja väärtusorientatsiooniga;

noorte probleem on olnud aktuaalne läbi aegade;

Tänapäeva noorte elus on palju probleeme, mis nõuavad tähelepanu ja lahendamist.

Kodutöö

Õppige § 13, koostage sünkviin teemal "Moodne noorus - kuidas see on?"

Noored on suur sotsiaaldemograafiline rühm, mis ühendab üksikisikuid sotsiaalpsühholoogiliste, vanuseliste, majanduslike tunnuste alusel.

Noored kaasaegses ühiskonnas

Psühholoogilisest vaatenurgast on noorus nii eneseteadvuse, stabiilse väärtussüsteemi kui ka sotsiaalse staatuse kujunemise periood. Noored esindavad ühiskonna kõige väärtuslikumat ja samas ka probleemsemat osa.

Noorema põlvkonna väärtus seisneb selles, et tema esindajatel on reeglina suurenenud sihitunne, suure hulga info omastamise oskus, originaalsus ja kriitiline mõtlemine.

Need eelised tekitavad aga teatud probleeme noorte rakendamisel ja ühiskonnas eksisteerimisel. Nii et kriitiline mõtlemine on sageli suunatud mitte tõe otsimisele, vaid juba olemasolevate normide ja teisi ühiskonnaliikmeid suunavate dogmade kategoorilisele tagasilükkamisele.

Tänaseid noori iseloomustavad ka uued negatiivsed omadused, mis nende eelkäijatel puudusid, eelkõige eemaldumine välismaailmast, soovimatus töötada, suurenenud negatiivsus.

Noored kui sotsiaalne grupp

Sageli tähendab mõiste "noored" suurt sotsiaalset rühma, mis koosneb 16-25-aastastest isikutest. Noorusea piirid võivad olla mobiilsed: nii sisse arenenud riigid Noorterühma kuuluvad 14-30 aastased inimesed.

Seda sotsiaalset rühma mõjutavad sellised sotsiaalsed institutsioonid kui kool, ülikool, perekond, töökollektiivi, spontaansed rühmad ja vahendid massimeedia.

Sotsiaalsete rollide kujunemine noorukieas

Noorukieas seisab iga inimene silmitsi vajadusega muuta oma sotsiaalset rolli. Sageli tekib esimene sotsiaalse rolli seeme kooli lõpetamise hetkel: üliõpilane omandab üliõpilase staatuse.

Tuleb märkida, et enne seda aega on õpilane juba teatud sotsiaalsetel ametikohtadel (tütar, poeg, õde, vend). Edaspidi omandatakse nende säilimisega, noorukieas, töötaja staatus.

Statistika näitab, et tänapäeval omandavad paljud teismelised töötaja staatuse varem kui üliõpilase staatus. See on ebastabiilse majandusolukorra põhjus.

noorte subkultuur

Noorte subkultuur on osa ühiskonna kultuurist, mille liikmed erinevad oma käitumise poolest valdavast enamusest ja on reeglina noorte esindajad.

Noorte subkultuur on lai mõiste, mis hõlmab paljusid kultuure, millel on oma käitumise väärtussüsteem. Noorte subkultuurid kujunevad sotsiaal-majanduslike muutuste mõjul.

Saab füüsilise küpsuse keskmiselt 14 aastaselt. Umbes selles vanuses läbisid iidsetes ühiskondades lapsed selle riituse algatus- initsiatiivid hõimu täiskasvanud liikmete arvu kohta. Kuna ühiskond muutus aga arenenumaks ja keerukamaks, oli täiskasvanuks pidamiseks vaja enamat kui ainult füüsilist küpsust. Eeldatakse, et saavutaja peab omandama vajalikud teadmised maailmast ja ühiskonnast, omandama erialased oskused, õppima enda ja enda eest hoolitsema jne. Kuna teadmiste ja oskuste hulk ajaloo käigus on pidevalt kasvanud, nihkus täiskasvanu staatuse omandamise hetk järk-järgult hilisemasse aega. Praegu vastab see hetk umbes 30 aastale.

noorus On tavaks nimetada perioodi inimese elus 14-30 aastat - lapsepõlve ja täiskasvanuea vahel.

Seetõttu nimetatakse selle demograafilise rühma esindajaid, kelle vanus nendesse ajaraamidesse mahub, noorteks. Siiski ei ole vanus nooruse määratlemisel määrav kriteerium: nooruse vanuse ajalised piirid on mobiilsed ja määratud üleskasvamise sotsiaalsete ja kultuuriliste tingimustega. Noorte omaduste õigeks mõistmiseks tuleks tähelepanu pöörata mitte demograafilisele, vaid sotsiaalpsühholoogilisele kriteeriumile.

Noorus on põlvkond inimesi, kes läbivad suureks kasvamise etappi, s.t. indiviidi kujunemine, teadmiste, sotsiaalsete väärtuste ja normide assimilatsioon, mis on vajalikud selleks, et toimuda täisväärtusliku ja täisväärtusliku ühiskonnaliikmena.

Noorusel on mitmeid tunnuseid, mis eristavad seda teistest vanustest. Oma olemuselt noorus on üleminekuperiood"peatatud" olek lapsepõlve ja täiskasvanuea vahel. Mõnes asjas on noored üsna küpsed, tõsised ja vastutustundlikud, teises osas aga naiivsed, piiratud ja infantiilsed. See duaalsus määrab hulga sellele ajastule omaseid vastuolusid ja probleeme.

suureks kasvama- see on eelkõige teadmiste ja oskuste omastamine ning esimesed katsed neid praktikas rakendada.

Kui käsitleda noori tegevuste juhtimise seisukohalt, siis see periood langeb kokku aasta lõpuga haridust (õppetegevused) ja sisenemist tööelu ().

Noortepoliitika süsteem koosneb kolmest komponendist:

  • noortepoliitika elluviimise õiguslikud tingimused (st vastav õiguslik raamistik);
  • noortepoliitika reguleerimise vormid;
  • info ja noortepoliitika materiaalne ja rahaline toetus.

Noortepoliitika põhisuunad on:

  • noorte kaasamine avalikku elu, teavitades teda võimalikest arenguvõimalustest;
  • noorte loometegevuse arendamine, andekate noorte toetamine;
  • raskesse elusituatsiooni sattunud noorte integreerimine täisväärtuslikku ellu.

Neid valdkondi rakendatakse mitmete spetsiifiliste programmide raames: juriidiline nõustamine, üldinimlike väärtuste populariseerimine, propaganda, noorte rahvusvahelise suhtluse korraldamine, vabatahtlike algatuste toetamine, abi töö leidmisel, noorte perede tugevdamine, kodanikuaktiivsuse suurendamine, noorte abistamine. raske olukord jne. Igal noorel on soovi korral võimalik leida meediast kogu vajalik teave käimasolevate projektide kohta ning valida need, mis võivad aidata tema konkreetsete probleemide lahendamisel.

Piirkonnavõistlus loomingulised töödõpilased

"Intelligentsus. Loomine. Fantaasia".

Rubriik: Ühiskond ja inimene

"Tänapäeva noorte probleemid: mida noored tahavad."

Täidetud

Popatenko Nikolai Ivanovitš

    Sissejuhatus.......................................................................................................3-4

    Teoreetiline osa..................................................................................4-9

2.1 Nõukogude noored .............................................. . ................................4

2.2 Kaasaegne noorus ................................................... .......................................... 5-8

2.3 Nõukogude aja võrdlusomadused ................................................ .................. 8-9

Ja tänapäeva noored

3. Praktiline osa....................................................................................9-12

3.1 Noorte uurimine territooriumil

Isaklinski rajoon .............................................. .. ...................................9-12

4. Järeldus..................................................................................................13-14

5. Kasutatud kirjanduse loetelu.....................................................14

1. Sissejuhatus

Vene noorte probleemid ei ole oma olemuselt mitte ainult kaasaegse noore põlvkonna, vaid kogu ühiskonna probleemid, mille lahendamisest ei sõltu mitte ainult tänane päev, vaid ka meie ühiskonna tulevik. Ühelt poolt on need probleemid omavahel seotud ja tulenevad kaasaegses maailmas toimuvatest objektiivsetest protsessidest - globaliseerumise, informatiseerumise, linnastumise jne protsessidest, teisalt on neil oma spetsiifika, mida vahendab kaasaegne Venemaa reaalsus ja läbi viidud seoses noortega, noortepoliitikaga.

Asjakohasus: Minu teema on aktuaalne, sest meie riigi tulevik sõltub tänapäeva noortest.

Probleem: Ma ei tea Isaklinski rajooni tänapäeva noorte probleeme ja soove.

Hüpotees: Eeldan, et Isaklinski linnaosa kaasaegsete noorte probleem on seotud vaimse ja moraalse sfääriga ning eelistab materiaalset heaolu.

Uuringu eesmärk: Uurida tänapäeva noorte probleeme ja soove Isakly külas.

Ülesanded:

    Uurida NSV Liidu noorust.

    Tuvastada ja uurida tänapäeva noorte probleeme.

    Võrrelge NSV Liidu noorust ja kaasaegset.

    Viige läbi küsitlus ja selgitage välja noorte soovid.

    Järeldage tänapäeva noorte huvide muutumise põhjust.

Õppeobjekt:

    Tänapäeva noorte probleemid ja soovid.

    Isaklinski rajooni noored.

Uurimismeetodid:

Uuringu käigus kasutati erinevaid otsingumeetodeid (teemalise info kogumine), praktiline töö(küsitluse läbiviimine Isaklinski rajooni noorte seas), analüüs, IKT (esitluse koostamine).

2. Teoreetiline osa

Nõukogude noored

Riigi tasandil tegutses laste üleliit pioneeriorganisatsioonja komsomoli noorte komsomoliorganisatsioon( ), kelle tegevus oli riiklikku ja kõikehõlmavat laadi. Pioneerirühmad olid igas koolis, vastuvõtt toimus alates 9. eluaastast. Enne pioneeriorganisatsiooni võeti nooremates rühmades pioneerideks lapsi alates 7. eluaastast.

Organisatsioon Pioneer pakkus nõukogude lastele tasuta massilist koolijärgset vaba aja tegevust erinevate teemaringide, klubide ja . Kooli pioneerisalgad jagunesid igas 4-7 pioneeriga üksusteks, üksuste liikmed osutasid üksteisele õppetöös vastastikust abi, üksused, üksused ja salgad võistlesid omavahel parima soorituse nimel õppetöös, käitumises, praagi kogumises. metall ja vanapaber jne.

Partei pööras palju tähelepanu noorema põlvkonna tervisele. Suvel käisid pioneerid äärelinna Pioneer laagrites, mis loodi sanatooriumi- ja spaa-suvepuhkuseks.

Alates 14. eluaastast võeti pioneere vastu s(komsomoli noorteorganisatsioon). Pärast kooli lõpetamist ja komsomoli keskkooli astumist või kõrgkooli, fikseeriti komsomoli liige oma kohalikku komsomolikongi haridusasutus ning osales ühiskondlikes ja kultuurilistes tegevustes.

Uus põlvkond

Kaasaegse vene noorte kujunemisprotsess toimus ja toimub "vanade" väärtuste murdmise tingimustes nõukogude periood ja moodustamine uus süsteem väärtusi ja uut sotsiaalsed suhted. Kaasaegse Venemaa ühiskonna ja selle peamiste institutsioonide süsteemse kriisi kontekstis, mis on mõjutanud kõiki eluvaldkondi, on sotsialiseerumisinstitutsioonid (pere- ja pereharidus, haridus- ja kasvatussüsteem, töö- ja töötegevuse institutsioonid, sõjavägi), riik ise. Kodanikuühiskonna olemasolu aluste aktiivne istutamine ja asendamine tarbimisühiskonna standarditega, noore inimese harimine mitte kodanikuna, vaid teatud kaupade ja teenuste lihtsa tarbijana. Tekib tendents kunsti sisu dehumaniseerimisele ja demoraliseerimisele (inimese kuvandi vähenemine, deformeerumine, hävimine), kõrgkultuuri väärtusnormide asendamine massitarbimiskultuuri keskmiste näidistega, noorte ümberorienteerumine alates aastast. kollektivistlikest vaimsetest väärtustest isekate-individuaalsete väärtusteni.

Noorte ideoloogilise ebakindluse (meeleorientatsiooni ideoloogiliste aluste puudumine ja sotsiaal-kultuuriline identifitseerimine), kommertsialiseerumise ja meedia negatiivse mõju taustal (moodustades subkultuuri "imago") toimub pidev vaimne agressioon. Lääs ja massilise kommertskultuuri laienemine, tarbimisühiskonna standardite ja psühholoogia pealesurumine, toimub inimeksistentsi tähenduse primitiviseerimine, indiviidi moraalne degradeerumine ja inimelu väärtuse langus. Toimub väärtusaluste ja avaliku moraali traditsiooniliste vormide erosioon, kultuurilise järjepidevuse mehhanismide nõrgenemine ja hävimine, oht rahvuskultuuri originaalsuse säilimisele, noorte huvi vähenemine rahvuskultuuri, selle ajaloo, traditsioonide vastu. ja rahvusliku identiteedi kandjad.

Need tegurid koos turusuhetele üleminekul tekkinud ühiskonna diferentseerumise ja materiaalse kihistumise protsessidega põhjustavad loomulikult noorte segadust, apaatsust, pessimismi, uskmatust tulevikku, võimet realiseerida oma huve mitte milleski muus. kui moraali- ja õigusnormidest kõrvale kalduda. Nad stimuleerivad noorte asotsiaalseid ja illegaalseid eneseteostuse vorme (kuritegelike ilmingute kasv noorte keskkonnas, tööst võõrdumine, alkoholism, narkomaania, prostitutsioon); kontrakultuuri arendamine noorte subkultuuri sisus; soov osaleda mitteformaalsetes noorteühendustes; suurenenud pinge ja agressiivsus, äärmusluse kasv noorte seas.

Ülemaailmse kriisi puhkemise kontekstis saavad hävitavad jõud ära kasutada kõiki välja toodud probleemseid asjaolusid noorte arengus, et destabiliseerida olukord Venemaal ja viia läbi järjekordne "oranž revolutsioon", mida meie valitsus õigustatult kardab. Pööramata piisavalt tähelepanu noorte kodanike harimisele ja kodanikuühiskonna aluste loomisele, aitas riik suurel määral kaasa tarbimisühiskonna standardite kehtestamisele meie ühiskonnas ja tarbijate harimisele, kuid selgelt ei oodanud, et võimukandjad ise võiks saada nende tarbijate jaoks "tooteks".

Noorte keskkond vajab oma vanuse, sotsiaalpsühholoogiliste ja maailmavaateliste iseärasuste tõttu hädasti sotsiaalkultuurilist identifitseerimist ning on seetõttu teistest sotsiaalsetest ja vanuserühmadest suuremal määral vastuvõtlik väärtussüsteemide assimilatsiooniga seotud transformatsiooniprotsessidele. , teatud käitumisvorme kujundavad normid. Noorte sotsiaalse arengu protsess, nende valik elutee ja arengustrateegiaid, viiakse läbi koolituse ja hariduse, vanemate põlvkondade kogemuste assimileerimise ja ümberkujundamise kaudu. Noorus on stabiilse väärtussüsteemi aktiivse kujunemise, eneseteadvuse ja indiviidi sotsiaalse staatuse kujunemise periood. Noorte väärtusorientatsioonid, sotsiaalsed normid ja hoiakud "määravad teadvuse tüübi, tegevuse iseloomu, noorte probleemide spetsiifika, vajadused, huvid, ootused, tüüpilised käitumismustrid". Üldiselt iseloomustatakse noorte positsiooni ühiskonnas kui äärmiselt ebastabiilset ja vastuolulist. Ühest küljest esindab see meie ühiskonna kõige mobiilsemat ja dünaamilisemat osa; teisalt selle praktilise, loomingulise tegevuse piiratuse tõttu noore inimese mittetäielik kaasamine sotsiaalsete suhete süsteemi - selle kõige sotsiaalselt ettevalmistamata ja seetõttu haavatavamasse osasse.

Noorte eluplaanide elluviimine ja neile pakutavad võimalused sõltuvad suuresti vanemate materiaalsetest ressurssidest, mille põhjal võivad tekkida teatud põlvkondadevahelised vastuolud. "Sageli saavad vanemad oma laste realiseerimata turunõuete ja tarbijaambitsioonide peasüüdlasteks." Noorte teadvuses ja käitumises saab kõige veidramal viisil kombineerida vastuolulisi jooni ja omadusi: identifitseerimis- ja isolatsiooniiha, konformism ja negativism, üldtunnustatud normide matkimine ja eitamine, suhtlemis- ja endassetõmbumissoov, välismaailmast irdumine. .

Ühiskonnas, kus materiaalne heaolu ja rikastumine saavad oma eksistentsi prioriteetseteks eesmärkideks, kujuneb noorte kultuur ja väärtusorientatsioonid vastavalt. Tänapäeva noorte sotsiaal-kultuurilistes väärtustes domineerib tarbijale orienteeritus. Moe- ja tarbimiskultus võtab tasapisi ja järk-järgult üle noorte meeled, omandades universaalse iseloomu.

Võitma hakkab kalduvus tugevdada kultuuritarbimise ja vaba aja veetmise käitumise standardimise protsesse, mille heaks kiidab passiiv-tarbija suhtumine kultuuri. Ei saa märkimata jätta tänapäeva noorte rõhutatud apaatsust, mis kainelt ja ilma valede lootusteta hindab riigi ja ühiskonna suhtumist iseendasse ükskõikseks ja ausalt tarbijalikuks. "77% vastanutest usub, et: - Vajadusel mäletavad nad meid." Võib-olla sellepärast ongi tänane noor põlvkond suletud omas maailmas. Noored on raskel ja julmal ajal süvenenud ellujäämise siseprobleemidest. Nad otsivad kultuuri ja haridust, mis aitaks neil vastu pidada ja edu saavutada.

Noorusest rääkides ei saa muidugi jätta märkimata selle teatud positiivseid jooni. Kaasaegsed noored on üldiselt väga patriootlikud, usuvad Venemaa tulevikku. Ta pooldab muutuste jätkamist riigi sotsiaal-majandusliku heaolu suurendamise, kodanikuühiskonna ja õigusriigi loomise suunas. Ta tahab elada suures riigis, mis pakub oma kodanikele inimväärset elu, austades nende õigusi ja vabadusi.

Nõukogude aja võrdlusomadused

ja kaasaegsed noored

Kaasaegsel noorel on lihtsam kohaneda uute majandustingimustega, ta on muutunud ratsionaalsemaks, pragmaatilisemaks ja realistlikumaks, keskendunud säästvale arengule ja loomingulisele tööle.

Tal on palju suurem vabadus valida elukutset, käitumismustreid, elukaaslasi, mõttelaadi, võrreldes eakaaslastega 20-30 aastat tagasi. Kuid see, nagu öeldakse, on mündi üks külg. Selle teine ​​pool näitab, et käimasolev "Mutuste aeg" on kõige teravamalt mõjutanud just nooremat põlvkonda. Meie ühiskond vananeb kiiresti, väheneb noorte arv, noorte perede arv, sünnib laste arv. Iga uus noorte põlvkond on vähem terve kui noor Nõukogude Liit, haigused "kolisid" vanadusest noorusesse, ohustades rahvuse genofondi. Sotsiaal-majanduslik surve töökohtadele on suurenenud, et tagada kõigi põlvkondade elu; noorte intellektuaalne potentsiaal, ühiskonna uuendusvõimekus kahaneb kiiresti. Noored osutusid ühiskonna sotsiaalselt kõige ebasoodsamas olukorras olevaks osaks. Tekib selge konflikt noorte huvide ja tõelisi võimalusi sotsiaalne mobiilsus. Toimus noorte terav diferentseerumine ja sotsiaalne polariseerumine, mis põhines noorte varalisel kihistumisel, sotsiaalsel päritolul ja nende enda sotsiaalsel staatusel.

Omades erinevate kogukondade sotsiaalseid, vanuselisi ja subkultuurilisi tunnuseid, erinevad nad materiaalsete võimaluste, väärtusorientatsiooni, kuvandi ja elustiili poolest. Tekkis küsimus noorte eluväljavaadete kohta: nende loominguline eneseteostus (haridus, elukutse, karjäär), heaolu, suutlikkus oma tulevase pere rahaliselt ülal pidada. Ilmselged probleemid on noorte tööhõives, nende materiaalsete ja elamistingimuste halvenemises, hariduse kättesaadavuses. Noortekeskkond on muutunud ohtlikuks kuritegevuse tsooniks.

Toimunud on kuritegevuse järsk noorenemine, selle grupilisuse kasv, "naiste" kuritegude ja alaealiste toimepandud kuritegude arv. Iga uus põlvkond noori võrreldes eelmised põlvkonnad sotsiaalse staatuse ja arengu põhinäitajate järgi: vaimselt ja kultuuriliselt palju vähem arenenud, ebamoraalsem ja kriminaalsem, teadmistest ja haridusest kaugenenud, vähem professionaalselt koolitatud ja tööle keskendunud.

3. Praktiline osa

Noorte uurimine territooriumil

Isaklinski rajoon

Minu töö peamiseks praktiliseks ülesandeks on kaasaegsete noorte uurimine Isklinski rajooni territooriumil. Selle probleemi lahendamiseks viisin läbi küsitluse keskkooli gümnasistide seas. Isakla. Pärast andmete ülevaatamist koostasin pivot-tabeli.

2013. aastal GBOU keskkoolis läbi viidud uuringute tulemuste kohaselt. Isakly keskkooliõpilaste seas, 53% Isakly noortest: "Millised elueesmärgid teie arvates kaasaegsed noored endale kõige sagedamini seavad?" Esiteks märkisid nad ära tema soovi saavutada materiaalne heaolu ja rikastumine; teisel kohal (19%) - haridus; kolmandal kohal (17%) - töö ja karjäär. Saadud andmete analüüs viitab noorte selgele pragmaatilisele ja ratsionaalsele positsioonile, soovile saavutada materiaalne heaolu ja edukas karjäär, mis on omavahel seotud hea erialase hariduse omandamise võimalusega. (Vt 1. lisa)

Kaasaegsele noorele tervikuna on iseloomulik eluorientatsioonide suunamuutus sotsiaalselt (kollektivistlikult) komponendilt indiviidi poole. “Noorte isiklik väärtuspositsioon ei ole korrelatsioonis nende eelistatud poliitilise ideoloogia väärtustega.

Materiaalset heaolu hakati väärtustama palju kõrgemalt kui vabadust, töötasu väärtus hakkas domineerima huvitava töö väärtuse üle. Sotsiaalsete probleemide hulgas, mis praegu noori enim muret teevad, on esikohal sellised probleemid nagu kuritegevuse kasv, hinnatõus, inflatsioon, korruptsiooni suurenemine valitsusstruktuurides, suurenev sissetulekute ebavõrdsus ja sotsiaalne ebavõrdsus, jagunemine rikasteks. vaesed, keskkonnaprobleemid, kodanike passiivsus, nende ükskõikne suhtumine toimuvasse. Erinevatest noorte kogetud probleemidest on esiplaanil materiaalse kindlustatuse ja tervise probleemid, kuigi orienteeritus tervislik eluviis elu kujuneb ebapiisavalt aktiivselt. (Vt 2. lisa)

2013. aastal Isakly küla keskkoolis vanemate klasside seas läbi viidud uuringu tulemuste kohaselt on Isakly noorte domineerivate väärtuste hierarhia üles ehitatud järgmiselt:

Materiaalne heaolu.

"Mina" väärtus (individualism).

Karjäär (eneseteostus).

Perekond.

Stabiilsus.

Vabadus.

Austus vanemate vastu.

Jumal (usk Jumalasse).

Patriotism.

Kohustus ja au.

Iseloomustades tänapäeva vene noorte noorte teadvust ja väärtussüsteemi, võime eristada:

Oma eluväärtuste ja huvide valdavalt meelelahutuslik ja meelelahutuslik orientatsioon

Kultuurivajaduste ja -huvide läänestumine, rahvuskultuuri väärtuste väljatõrjumine lääne käitumismustrite ja sümbolitega

Tarbijale orienteerituse eelistamine loomingulisele, konstruktiivsele

Nõrk individualiseeritus ja kultuuri selektiivsus, mis on seotud rühmastereotüüpide diktaadiga

Institutsiooniväline kultuuriline eneseteostus

Etnokultuurilise eneseidentifitseerimise puudumine.

Tarbimisväärtuslike orientatsioonide domineerimine mõjutab paratamatult noorte elustrateegiat. 2013. aastal Isaklinskaja kooli gümnasistide seas läbi viidud sotsioloogiliste uuringute tulemuste analüüsi tulemused näitasid, et: „Praegu võib noortekeskkonnas, ühiskonnas kohata ebaselgeid elupõhimõtteid. Saadud andmed võimaldavad teha järelduse noorte keskkonnas esineva talitlushäire kohta ja nõuavad põhjalikumat uurimist. Tähelepanu väärib noorte üsna suur ükskõiksus selliste traditsiooniliselt negatiivsete nähtuste suhtes nagu oportunism, ükskõiksus, hoolimatus, konsumerism, jõudeolek ning nende positiivne hinnang. (Vt 3. lisa)

Kõik ülaltoodud probleemsed moodsa noorte sotsiaal-kultuurilise keskkonna jooned annavad ühemõtteliselt tunnistust murettekitavast suundumusest, mis puudutab olulise osa tänapäeva vene noortest ja kogu meie ühiskonnast tervikuna sügavat ja süsteemset sotsiaalset degradeerumist. Noortekeskkond kopeerib ja peegeldab iseenesest selgelt kõiki meie ühiskonnas toimuvaid olulisi protsesse. Süsteemne kriis, milles meie ühiskond ja riik veel elavad, mis pole selgelt ja selgelt sõnastanud rahvuslikku ideed ega määratlenud oma arengustrateegiat, on viinud selleni, et nad on kaotanud oma eksistentsi mõtte ja mõjutanud koheselt ka noortekeskkonda. Selles, nagu ka tänapäevases Vene ühiskonnas, pole kindlasti ühtset, väljakujunenud väärtuste süsteemi ja hierarhiat. Samal ajal võib täheldada kahe protsessi kooseksisteerimist: nii ajalooliselt meie ühiskonda kuulunud traditsiooniliste väärtuste järjepidevust kui ka uute liberaalsete (tarbija)huvide kujunemist, massilist levikut, antiväärtuste võidukäiku.

Noortekeskkonna parandamine, mis moodustab tänapäeva vene noorte väärtusorientatsioonid, saab läbi viia Vene Föderatsiooni noortepoliitika elluviimise süsteemi, vormide ja meetodite täiustamise kaudu.

4. Järeldus

Kaasaegse noorte probleemid on pikka aega olnud ühed enim tegelikud probleemidühiskonda tervikuna, sest kogu maailma tulevik sõltub noorema põlvkonna otsusest.

Selles töös püüan uurida Isaklinski rajooni kaasaegseid noori, selgitada välja nende probleemid, eesmärgid ja soovid. Aga täpse tulemuse tegemiseks sain teada ka nõukogude noortest. Ta kirjeldas NSV Liidu noori ja nooremat põlvkonda võrdlevalt. Tuvastati noorte muutuste põhjused. Põhjused on järgmised: noorte ideoloogiline ebakindlus (meeleorientatsiooni ideoloogiliste aluste puudumine ja sotsiaal-kultuuriline identifitseerimine), kommertsialiseerimine ja meedia negatiivne mõju (subkultuuri "imago" kujundamine), jätkuv vaimne. Lääne agressioon ja massilise kommertskultuuri laienemine, standardite pealesurumine ja tarbimisühiskonna psühholoogia.

Eriti väärtuslikud on küsitlused, mille tegin gümnaasiumiõpilastega. Olen meie kandi nooremat põlvkonda põhjalikult uurinud. Analüüsis küsitluse tulemusi.

Mind hoiti kinni uurimine, mille käigus jõudsin järgmistele järeldustele:

Kaasaegse noorte peamine eesmärk on materiaalne heaolu, rikastumine

Uuringust "Noorte põhiväärtuste jaotus" on ideaalide ja usuga hõivatud vaid 2,7%, mis tõestab meile, et tänapäeva noorte probleem on seotud vaimse ja moraalse sfääriga.

Tarbijale orienteerituse eelistamine loomingulisele, konstruktiivsele

Kaasaegne noorus on üldiselt väga patriootlik, usub Venemaa tulevikku

Kaasaegsel noorel on suur vabadus elukutse, käitumismustrite, elukaaslaste ja mõtlemisstiili valikul.

Pärast probleemide uurimist jõudsin selleni järgmine järeldus: Isaklinski rajooni noortel puuduvad organiseeritud vaba aja tegevused, mis koosnesid loomingulistest õhtutest, kinokülastustest, jõusaalidest, jõusaalidest, flash mobidest, ringidest, sektsioonidest (kus valitses mitteametlik suhtlus, mis tõmbaks noori ligi).

Nagu ma eeldasin, eelistavad tänapäeva noored materiaalset heaolu ning vaimne ja moraalne sfäär on viimasel kohal.

Kasutatud kirjanduse loetelu

    S. G. Plukini väärtusorientatsioonid

    Karpukhin O.I. Venemaa noored: sotsialiseerumise ja enesemääramise tunnused // Sotsioloogiline uurimine. 2000. nr 3. S. 125.

    Dobrenkov V.I., Smakotina N.L., Vasenina I.V. Äärmuslus noorte seas. Sotsioloogiliste uuringute tulemused. Moskva: MAKS Press. 2007, lk 42.

    Karpukhin O.I. Venemaa noored: sotsialiseerumise ja enesemääramise tunnused // Sotsioloogiline uurimine. 2000. nr 3. S. 126.

    Manko Yu.V., Oganyan K.M. Noorte sotsioloogia. Peterburi: kirjastus "Petropolis". 2008, lk 79.

    Noorte sotsioloogia. M.: Gardariki, 2007, S. 190-193 / Manko Yu.V., Oganyan K.M. Noorte sotsioloogia. Peterburi: kirjastus "Petropolis". 2008, lk 80.

    Dobrenkov V.I., Smakotina N.L., Vasenina I.V. Äärmuslus noorte seas. Sotsioloogiliste uuringute tulemused. M.: Maks Press, 2007. S. 34.

Tunni teema: "Noored kaasaegses ühiskonnas". (slaid 1,2)

Tunni eesmärgid ja eesmärgid: iseloomustada noori kui omaette sotsiaalset rühma; paljastada noorukiea põhijooned, paika panna noorte sotsiaalsed rollid; selgitada välja noorte sotsiaalsed funktsioonid ja sotsiaalse positsiooni tunnused kaasaegses ühiskonnas; selgitada välja kaasaegse noorte subkultuuri põhijooned, olemasolu põhjused; õpetada õpilasi iseseisvalt tuvastama tänapäeva noorte probleeme; arendada jätkuvalt oskust analüüsida sotsiaalseid probleeme, võrrelda arvamusi sotsiaalküsimustes, teha järeldusi, ratsionaalselt lahendada kognitiivseid ja probleemseid ülesandeid, paljastada näidete abil sotsiaal- ja humanitaarteaduste olulisemad teoreetilisi seisukohti ja kontseptsioone; praktiline kasutamine klassiruumis omandatud teadmisi Igapäevane elu.
Tunni tüüp: uute teadmiste õppetund.

Varustus: L.N. Bogolyubov "Sotsiaalteadus": õpik 11. klassile. - M. "Valgustus", 2014, §18; kollaaž "Kuidas on tänapäeva noorus?"; slaidiesitlus "Noored kaasaegses ühiskonnas"; õpilaste ettekanded "Noorte subkultuur", "15 fakti tänapäeva noortest"; sülearvuti, projektor, ekraan.

Tundide ajal

    Aja organiseerimine.

Õpetaja sõna: Tere päevast poisid, kallid kolleegid. Mul on hea meel tervitada teid kõiki ühiskonnaõpetuse tundi.

Jätkame kaalumist Peatükk 2. "Sotsiaalsfäär".

Õpetaja sõna: Täna tunnis me: (slaid 3)

Õpilased loevad ette:

Iseloomustagem noori kui omaette sotsiaalset rühma;

Avastame noorukiea põhijooned, paneme paika noorte sotsiaalsed rollid;

Avastame noorte sotsiaalsed funktsioonid ja sotsiaalse positsiooni tunnused kaasaegses ühiskonnas;

Määratleme nüüdisaegse noorte subkultuuri põhijooned, olemasolu põhjused;

Õpime iseseisvalt tuvastama tänapäeva noorte probleeme;

Jätkame sotsiaalsete probleemide analüüsimise, sotsiaalsete küsimuste arvamuste võrdlemise, järelduste tegemise, kognitiivsete ja probleemsete ülesannete ratsionaalse lahendamise, sotsiaal- ja humanitaarteaduste olulisemate teoreetiliste seisukohtade ja kontseptsioonide näidete varal väljatöötamise oskuse arendamist;

Tunnis saadud teadmisi rakendame igapäevaelus ja praktilistes tegevustes.

II . Teadmiste aktualiseerimine ja motiveerimine.

Õpetaja sõna: Ja selleks pöörame oma tähelepanu sotsiaalsfääri põhimõistetele ja kategooriatele.

Küsimused aruteluks (slaid 4):

1. Defineerige mõisted "sotsiaalne kihistumine", "sotsiaalne rühm", "sotsiaalne staatus".

2. Loetlege sotsiaalse kihistumise alused (kriteeriumid).

3. Millised sotsiaalsed rühmad eksisteerivad kaasaegses ühiskonnas? Millistesse sotsiaalsetesse rühmadesse te kuulute?

4. Mida tähendab mõiste "sotsiaalne mobiilsus", millised on selle liigid?

Küsimuste arutelu õpilaste poolt.

Õpetaja sõna: Hästi tehtud poisid, kuulake nüüd hoolikalt järgmist väidet.

Õpetaja sõna (slaid 5).... Rääkides enne Dortmundi meditsiiniühingu koosolekut (1979), alustas dr Ronald Gibson oma aruannet nelja tsitaadiga, mis kuulusid filosoofile, poeedile, poliitikule ja preestrile.

Filosoof:"Nad (noored) jumaldavad tänapäeval luksust, neil on halvad kombed ja nad ei austa autoriteeti, nad väljendavad lugupidamatust vanemate vastu, logelevad ja pidevalt lobisevad. Nad vaidlevad kogu aeg vanematega, sekkuvad pidevalt vestlustesse ja tõmbavad endale tähelepanu, neelavad ahnelt toitu ja ahistavad õpetajaid ... "

Luuletaja:«Olen kaotanud igasuguse lootuse meie riigi tuleviku suhtes, kui tänased noored võtavad homme valitsuse ohjad enda kätte. See noorus on väljakannatamatu, ohjeldamatu, lihtsalt kohutav.

Poliitik:"Meie noorus on hingepõhjani rikutud, see ei saa kunagi olema nagu mineviku noorus. Tänapäeva noorem põlvkond ei suuda meie kultuuri säilitada.

Preester:"Meie maailm on jõudnud kriitilisse faasi. Lapsed ei kuula enam oma vanemaid. Ilmselt pole maailma lõpp enam kaugel.»

Õpetaja sõna: kas nõustud selle tänapäeva noorte iseloomustusega?

Õpetaja sõna: Paradoks on selles, et esimene väide kuulub filosoofile Sokratesele, kes elas aastatel 470–399. eKr e. Teine - esimesele teadaolevale Vana-Kreeka poeedile Hesiodusele, kes elas VIII-VII sajandil. eKr e. Kolmas leiti savipotist, mida hoiti 3000 aastat Babüloni varemetes. Viimane - Egiptuse preestrile. Selle kirjaga papüüruserull on umbes 4000 aastat vana. Samuti on uudishimulik, et kõik need suured tsivilisatsioonid hukkusid.

Kuidas noortel täna läheb? Kuidas teda ümbritsevad inimesed kohtlevad? Mõned vanema põlvkonna esindajad usuvad, et märkimisväärne osa tänapäeva noortest ei ela, vaid elab, ei tööta, vaid teenib lisaraha, ei tööta, vaid teeskleb. On see nii? Proovime selle probleemiga tänases õppetükis tegeleda.

Õpetaja sõna: Teen ettepaneku kaaluda järgmist tunniplaani (slaid 6):

Plaan.

1. Noored kui sotsiaalne grupp.
2. Noored on ühiskonna uuendav jõud.
3. Noorte subkultuur.
4. Kas kerge on olla noor? Kaasaegse noorte probleemid.

III . Uue materjali õppimine.

1. Noored kui sotsiaalne grupp.

"Võtke seisukoht" (Mis te arvate? slaid 7):

    Mille poolest erinevad noored teistest sotsiaalsetest gruppidest?

    Kes kuuluvad noorte kategooriasse?

Õpetaja sõna (slaid 8).

Noorus- suur sotsiaal-demograafiline rühm, mida eristatakse vanuseomaduste, sotsiaalse staatuse tunnuste, sotsiaalpsühholoogiliste omaduste põhjal, mille määravad antud ühiskonna süsteem, kultuur, sotsialiseerumismustrid, haridus. Noorte vanusepiirangud 14-16 kuni 25-30 aastat.

Nooruse piirid on igaühe jaoks individuaalsed. Elus on olukordi, mis panevad inimese varem suureks kasvama. Ja on täiskasvanuid, kellel on lapsepõlvele omased füüsilised ja vaimsed jooned – infantiilsus. Seetõttu öeldakse väga sageli noored "vanad inimesed" või "igavene" noorus. Kuid igal juhul võib järelduse teha järgmiselt:

NOORUS on tunne, mis ilmtingimata avaldub nii välimuses kui ka inimese käitumises.

Õpetaja sõna: pöördume statistika poole (slaid 9).

Alates koguarv maailma rahvaarv on 7,584 miljardit inimest. noor elanikkond on 1,8 miljardit inimest. Maal pole kunagi olnud nii palju noori inimesi! Koos noortega kasvab nõudlus hariduse ja töökohtade järele.

Peaaegu 90% kõigist noortest elab arengumaades – Aafrikas, Kagu-Aasias ja Ladina-Ameerikas.

Afganistanis, Nigeerias, Tšaadis ja Ugandas on 50% elanikkonnast alla 18-aastased!

Noorte osakaal arenenud maailmas väheneb jätkuvalt.

Õpetaja sõna: Milliseid sotsiaalseid rolle noored mängivad? (slaid 10)

- Sotsiaalse staatuse tunnused (slaid 11), kirjutage vihikusse.

2. Noored on ühiskonna uuendav jõud.

Noorus on progressi mootor, et tulevik on noorte selja taga. On see nii? Mis on tänapäeva noorus? Mida saavad vanemad põlvkonnad temalt õppida? Kuidas on uute tehnoloogiate ja meelelahutustööstuse ajastu noorust muutnud?

Teose "15 fakti tänapäeva noortest" esitlus. (slaid 12)

Õpetaja sõna: Kas on piisavalt alust väita, et noored on ühiskonna uuendav jõud?

Jah, sest...

EI, sest...

Õpetaja sõna: Täidame olemasolevate ideede ja saadud teadmiste põhjal kollaaži "Milline on tänapäeva noorus?" (slaid 13)

3. Noorte subkultuur. (slaid 14)

Õpetaja sõna: Eraldi sotsiaalseid gruppe iseloomustavad teadvuse, käitumise ja elustiili eripärad. Nad loovad oma kultuuriniši – subkultuuri. Noored polnud erand – nad lõid ka oma kultuuri. Noorte subkultuur on igat tüüpi kultuuri industriaal- ja postindustriaalsele arengufaasile iseloomulik nähtus. See täidab noorte sotsialiseerimise ülesandeid, lahendab põlvkondadevahelise konflikti probleeme ja järgib ühtseid arenguseadusi.

Sõnumi esitlus: "Noorte subkultuur". (slaid 14)

Õpetaja sõna: Mis motiveerib noori subkultuuri looma?

4. Kas kerge on olla noor? Kaasaegse noorte probleemid. (slaid 15)

Õpetaja sõna: Ja nüüd proovime sellega toime tulla retooriline küsimus"Kas on kerge olla noor?" Milliste väljakutsetega seisavad silmitsi tänapäeva noored? Kuidas ta püüab neid lahendada, kuidas ta elab, miks ta on haige, millest ta mõtleb?

Tulemuste esitlemine (videoklipp);

Sotsioloogiline uuring (slaid 16)

- "10 lauset" kodutöö (aja järgi).

IV . Materjali kinnitamine.

KÜSIMUSED ARUTELUKS (slaid 17):

2. Kuidas muutuvad inimese sotsiaalsed rollid noortel aastatel?

3. Mida hõlmab mõiste "noorte subkultuur"? Miks on selliseid kultuure vaja?

4. Milliste probleemidega tänapäeva noored oma elus kokku puutuvad?

V . Õppetunni kokkuvõte.

1. Vasta ühe lausega: "Mida tähendab olla noor"? (slaid 18)

2. "Elu maja" (slaid 19)

Õpetaja sõna: Igal ajastul on oma missioon, oma ülesanded, eesmärgid, väärtused. Igaüks meist ehitab oma elumaja. Kui kujutame oma elu ette majana, siis milline peaks olema noorus – vundament, katus, seinad?

Noorus on vundament ja milliseid "klotse" te laote, millist "tsementi" kasutate, saab teie "Elu majaks". Ja ainult sinust sõltub, mida sa vanaduseks saad: onn, hea maja või palee?

VI . Peegeldus. (slaid 20, 21)

1. Noored on heterogeensed, erinevate eesmärkide ja väärtusorientatsiooniga.

Noorte sotsiaalse positsiooni põhijooneks on selle transitiivsus. Noored omandavad uusi sotsiaalseid rolle: töötaja, õpilane, kodanik, pereisa jms. Nad otsivad elus oma kohta, vahetavad sageli tegevusvaldkonda.

2. Noored on üks varjatud ressursse, mis igal ühiskonnal on ja millest sõltub selle elujõulisus. Iga riigi ellujäämise ja arengukiiruse määrab see, kui oluline, kui arenenud see ressurss on, kui palju seda mobiliseeritakse, kui täielikult seda kasutatakse.

3. Noored on ühiskonna uuendav jõud. See on noorte sotsioloogiline funktsioon.

4. Tänapäeva noorte elus on palju probleeme, mis nõuavad tähelepanu ja lahendamist.

5. Noori iseloomustab loov suhtumine ümbritsevasse reaalsusesse, soov muuta maailma, elada uutmoodi, kalduvus ühineda mitteformaalsetes rühmades.

6. Tänapäeva noorte üle on võimatu ühemõtteliselt hinnata.

7. Nooruse probleem on olnud aktuaalne läbi aegade.

VI І . Kodutöö. (slaid 22)

Õpiku lõik 18, lk. 194-204.

Kirjutage essee: "Teenge oma noorusest raha ja elage vanaduspõlves!"

Õpetaja sõna: Suur tänu tunni eest, kõike head ja helget Sulle!